15 Հունվար 2010 - 12:25 AMT
Ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) դրական որոշումը սպասելի էր, քանի որ դրանով տրվում է նախկինում Հայաստանի նախագահի կողմից այդ փաստաթղթերի վերաբերյալ հնչեցված քաղաքական գնահատականի իրավական ձեւակերպումը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով, ՀՀ ՍԴ վճիռը պարտադիր իրավական ուժ ունի Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար, ներառյալ իշխանությունները: «Այդ որոշումն արդեն իրավաբանորեն ամրագրեց այն, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան եւ որ այդ փաստաթղթերից բխող պարտավորությունները երրորդ երկրին չեն վերաբերում»,- նկատեց նա:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարն ընդգծեց, որ ՍԴ եզրակացությունը ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ միջազգային հանրությանն ուղղված դրական ազդանշան է, որ Հայաստանը պատրաստ է կատարել ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: «Իսկ այժմ Թուրքիայի հերթն է, որպեսզի նա իսկապես խոսքից գործի անցնի: Այդ քայլով Թուրքիան ցույց կտա, թե որքան հետեւողական է հարեւանների հետ «զրոյական խնդիրների» իր քաղաքականության հարցում»,- նշեց Շարմազանովը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե արդյոք ՀՀԿ-ն Արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ վերապահումների անհրաժեշտություն է տեսնում, նա նշեց` քանի որ այդ փաստաթղթերում նախապայմաններ չկան, իսկ ՀՀ ՍԴ որոշման մեջ իրավական ձեւակերպում ստացան հայ հասարակայնության առկա մտավախությունները, ապա հանրապետականները վերապահումների կարիք չեն տեսնում:

Положительное решение Конституционного Суда (КС) Армении по подписанным армяно-турецким Протоколам было ожидаемо, так как в нем дается правовое оформление ранее озвученным политическим оценкам по этим документам президента Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал секретарь парламентской фракции партии Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, заключение КС РС имеет обязательную юридическую силу для всех граждан Армении, включая власти. “Это решение уже юридически закрепило то, что в армяно-турецких Протоколах нет предусловий, и исходящие из этих документов обязательства не касаются третьей страны”, – заметил он.
Секретарь фракции РПА подчеркнул, что заключение КС является позитивным сигналом, посланным как Турции, так и международному сообществу, что Армения готова выполнять все взятые на себя обязательства. “А сейчас настал черед Турции, чтобы она действительно перешла от слов к делу. Этим шагом Турция покажет, насколько она последовательна в своей политике “нулевых проблем» с соседями, – отметил Шармазанов.
Отвечая на вопрос журналистов о том, видит ли РПА необходимости в оговорках НС РА к Протоколам, он отметил, что поскольку в этих документах нет предусловий, а в заключении КС РА получили юридическое оформление существующие опасения армянской общественности, то необходимости в оговорках республиканцы не видят.