15 Հունվար 2010 - 12:25 AMT
Ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) դրական որոշումը սպասելի էր, քանի որ դրանով տրվում է նախկինում Հայաստանի նախագահի կողմից այդ փաստաթղթերի վերաբերյալ հնչեցված քաղաքական գնահատականի իրավական ձեւակերպումը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով, ՀՀ ՍԴ վճիռը պարտադիր իրավական ուժ ունի Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար, ներառյալ իշխանությունները: «Այդ որոշումն արդեն իրավաբանորեն ամրագրեց այն, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան եւ որ այդ փաստաթղթերից բխող պարտավորությունները երրորդ երկրին չեն վերաբերում»,- նկատեց նա:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարն ընդգծեց, որ ՍԴ եզրակացությունը ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ միջազգային հանրությանն ուղղված դրական ազդանշան է, որ Հայաստանը պատրաստ է կատարել ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: «Իսկ այժմ Թուրքիայի հերթն է, որպեսզի նա իսկապես խոսքից գործի անցնի: Այդ քայլով Թուրքիան ցույց կտա, թե որքան հետեւողական է հարեւանների հետ «զրոյական խնդիրների» իր քաղաքականության հարցում»,- նշեց Շարմազանովը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե արդյոք ՀՀԿ-ն Արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ վերապահումների անհրաժեշտություն է տեսնում, նա նշեց` քանի որ այդ փաստաթղթերում նախապայմաններ չկան, իսկ ՀՀ ՍԴ որոշման մեջ իրավական ձեւակերպում ստացան հայ հասարակայնության առկա մտավախությունները, ապա հանրապետականները վերապահումների կարիք չեն տեսնում:

Positive resolution of RA Constitutional Court (CC) on Armenia-Turkey Protocols signed was expected, as it provided legal formulation for political assessment of the documents, voiced earlier by RA President, RPA parliamentary group secretary Eduard Sharmazanov said.
As he told a news conference in Yerevan, RA CC resolution has a binding legal force for all Armenian citizen, including the authorities. “The resolution served as a legal confirmation to the fact that Armenia-Turkey protocols contain no preconditions, and obligations stipulated in the documents do not involve the third party.”
RPA parliamentary group secretary emphasized that CC resolution is a positive signal both to Turkey and international community, meaning that Armenia is ready to fulfill obligations assumed. “It’s now Turkey’s turn to pass from words to deed, proving itself consistent in its policy,” Sharmazanov noted.
Commenting on reporter’s questions whether RPA considers RA NA’s introduction of reservations to Protocols, Eduard Sharmazanov noted that RPA members don’t see it as necessary: protocols contain no preconditions and are legally formulated, so Armenian community’s apprehensions have no grounds.
Republican Party of Armenia (RPA) was founded in 1990 by Ashot Navasardyan. The ideological basis of the party is the doctrine of the Armenian political and military leader of the First Republic of Armenia Garegin Nzhdeh. The birth of the Republican Party is organically linked with the national liberation struggle in 1988. Institutional framework for the establishment of the Republican Party was formed at the beginning of this struggle by the military-political union “Army of Independence”. As a political party it was registered on 14 May 1991.