«Թուրքիայի վարչապետի այցը Մոսկվա եւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի այցը Երեւան հաստատեցին այն փաստը, որ հայ-թուրքական մերձեցումը ոչ մի կերպ կապված չէ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովը հիշեցրեց, որ Էրդողանի հետ հանդիպման շրջանակներում Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը եւ հայ-թուրքական մերձեցումը տարբեր գործընթացներ են: «Իսկ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Երեւանում նկատեց, որ Թուրքիայի հետ Ռուսաստանի տնտեսական շահերը չեն կարող ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքից թանկ լինել»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Նա մատնանշեց նաեւ, որ Արցախյան հիմնախնդրի լուծման մեջ որոշակի առաջընթաց կա, բայց Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ ոչ մի շրջանակային համաձայնություն չի կարող ստորագրվել առանց բանակցություններին ԼՂՀ մասնակցության:

15 January 2010 - 14:08 AMT
Turkish premier’s visit to Moscow and Russian FM”s visit to Yerevan proved once again that RA-Turkish rapprochement is not linked with Karabakh process, Secretary of RPA parliamentary group Edward Sharmazanov finds.
“During the meeting with Turkey’s Erdogan, Russian premier Vladimir Putin said the two processes are separate from one another, while Russia’s Lavrov announced in Yerevan that Russian-Turkish economic interests could not be superior to NKR people’s right to self-determination,” Mr. Sharmazanov told a news conference in Yerevan.
At that, he ruled out possibility of signing an Armenian-Azerbaijani framework agreement without Karabakh’s direct involvement.
Armenian-Turkish rapprochement and Karabakh conflict settlement are separate process, according to Secretary of Republican Party Edward Sharmazanov.