15 Հունվար 2010 - 15:54 AMT
Հրանտ Դինքին սպանել է այն մթնոլորտը, որը երկիրը պարուրել էր դեռեւս 1915 թ.: Թուրքիայի պատմության այդ մութ կողմերը Դինքի դեմ ուղղված բոլոր քայլերի պատճառն էին: Նա հիանալի գիտեր այդ մութ կողմերի մասին, – գրում է Օրհան Քեմալ Չենգիզը:
Թուրքական Թուդեյս Զաման թերթը գրում է, որ Չենգիզը հիշում է, թե ինչպես մի անգամ Հրանտ Դինքը հոդված է գրել Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի հոգեզավակ Սաբիհի Գեկչենի մասին: «Դինքը գրել էր, որ նա 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայուհի էր: Դա եւ մի շարք այլ հոդվածներն էլ դարձել են հայ լրագրողի սպանության պատճառը», – ընդգծել է գրողը:
Օրհան Քեմալ Չենգիզը գրում է նաեւ ՔՕ-ի 301 հոդվածով Դինքի դեմ քրեական հետապնդում սկսելու սպառնալիքների մասին, որ հաղորդել են հեռախոսով եւ էլեկտրոնային փոստով:
«Այդ շնչահեղձության հասցնող մթնոլորտը, որ սպանեց Դինքին, սկսվել էր դեռեւս 1915 թ. , որովհետեւ Թուրքիան աչքերը փակել է Թալեաթի եւ նրա զինակիցների գործած բազում մեղքերի հանդեպ: Նրանք դահիճներ էին, որոնք խլել են միլիոնավոր մարդկանց կյանքը, երբ իշխանության գլուխ էին կանգնած», – գրում է թուրք գրողը:
Հրանտ Դինքին սպանել են 2007 թ. հունվարի 19-ին, Ստամբուլում, «Ակօս» թերթի խմբագրության առջեւ: Ավելի քան երկու տարի ձգվող դատավարությունից հետո մարդասպաններն այդպես էլ չդատապարտվեցին: Գործի քննության արդյունքում, նորանոր մանրամասներ են ի հայտ գալիս, մասնավորապես «Էրգենեքոն» ահաբեկչական կազմակերպության մասնակցությունն այդ սպանությանը: Հրանտ Դինքին սպանել է 18-ամյա Օգյուն Սամասթը: Դատական նիստերից մեկի ժամանակ պարզվել էր, որ սպանության անմիջական պատվիրատուն միանգամայն այլ մարդ էր: Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո Թուրքիայից հեռացել է Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուքը, որին նույնպես սպառնում էին նմանատիպ հաշվեհարդար տեսնել:
«Իթթիհատական կուսակցությունը» ստեղծվել է Էնվեր, Թալեաթ, Ջեմալ փաշա եռյակի ղեկավարությամբ, ովքեր գահընկեց են արել սուլթան Աբդուլ Համիդ 2-րդ-ին:
Մեհմեդ Թալեաթ փաշա (1874-1921)` օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարարը 1913-1918թթ. Հյաոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկը, զինվորական հանցագործ: Երիտթուրքերի առաջնորդներից մեկը:
Ահմեդ Ջեմալ փաշա ` երիտթուրքական կազմակերպության անդամներից մեկը, զինվորական հանցագործ, Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկը: 1919 թ. հուլիսի 5-ին Կոնստանդնուպոլսի զինվորական դատական բարձրագույն ատյանը դատապարտել է նրան մահվան` կախաղան բարձրացնելով:
Էնվեր փաշա` 1908 թ. երիտթուրքերի ակտիվ մասնակից, կուսակցության անդամ Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկը, զինվորական հանցագործ: 1922 թ. օգոստոսի 4-ին գնդակահարվել է հայ մարտիկի գնդակից:

15 Январь 2010 - 15:54 AMT
Гранта Динка убила атмосфера, которая охватил страну еще в 1915 году. Эта темная сторона истории Турции и явилась причиной всех шагов, направленных против Динка. Он очень хорошо знал об этой «темной» стороне”,- пишет Орхан Кемаль Ченгиз.
Как пишет турецкая газета Today’s Zaman, Чингиз напоминает, что однажды Динк написал статью о приемной дочери Мустафы Кемаля Ататюрка Сабихи Гекчен. “Дник написал, что она армянка, спасшаяся от резни армян в 1915 году. Это и другие статьи Гранта Динка стали причинами, убившего армянского журналиста”,- подчеркивает писатель.
Орхан Кемаль Ченгиз также пишет об уголовном преследовании Динка по 301 статье УК, угрозах, поступавших по электронной почте и по телефону.
“Эта удушающая атмосфера, которая убила Динка, возникла в 1915 году из –за того, что Турция закрыла глаза на грехи Талаата и его соратников, монстров, которые отобрали жизнь у тысячи людей в период нахождения у власти”, – пишет турецкий писатель.
Партия «Иттихад ве терракe» («Единение и прогресс», младотурки) под руководством Энвера, Талаата, Джемаля-паши сумела свергнуть в результате переворота 1908 года султана Абдул- Гамида II, царствовавшего 30 лет, и после нескольких половинчатых шагов и обещаний восстановить турецкую конституцию 1876 года, установила в стране свою диктатуру. До середины XIX века армянское население составляло в Западной Армении абсолютное большинство. Начиная с этого времени, турки провозглашают: «Армяне не составляют большинства» и делают на практике все для достижения этого. Главным девизом партии был -“Турция для турок”. Именно в годы правления младотурок (1908-1923) были истреблены полтора миллиона армян – граждан Османской империи.
Мехмед Талаат -паша (1874—1921) – министр внутренних дел Османской империи (1913—1918), один из главных организаторов массовой депортации и Геноцида армян, военный преступник. Являлся одним из лидеров младотурецкой партии «Единение и прогресс». Был застрелен Согомоном Тейлеряном в Берлине 15 марта 1921 г. в рамках операции «Немезис» по наказанию виновников Геноцида армян, причем имя Талаата стояло в списке операции под № 1. Берлинский суд оправдал Тейлеряна.
Энвер-паша – активный участник младотурецкой революции 1908 г., один из лидеров младотурецкой партии «Единение и прогресс». Военный преступник, один из участников и идеологов Геноцида армян в 1915 году. Энвер-паша был убит 4 августа 1922 в бою с частями Красной Армии (8-я советская кавалерийская бригада) в кишлаке Чагана в 25 км от г. Бальджуана в Таджикистане. Он был зарублен саблей красным командиром Акопом Мелкумяном (Мелкумовым), так же как и остальные организаторы Геноцида армян в 1915 году.
Ахмед Джемаль-паша- известный деятель движения младотурков. 5 июля 1919 года военный трибунал в Константинополе заочно приговорил Джемаля (наряду с другими членами «триумвирата» — Талаатом и Энвером) к смертной казни через повешение за вовлечение Турции в войну и организацию массовых убийств армян, а также (специально) за убийства арабов. Джемаль направился в Афганистан, где в качестве военного советника участвовал в модернизации афганской армии. Позднее переехал в Тифлис, где был убит членами партии Дашнакцутюн Петросом Тер-Погосяном и Арташесом Геворгяном в рамках операции «Немезис» по уничтожению виновников Геноцида армян в 1915 году.