Հանրաճանաչ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը եւ եւս 34 երաժիշտներ, առավելապես Ֆրանսիայի ծովային տարածքներից եւ աֆրիկյան երկրներից, Փարիզում կնկարահանեն «Ժեստ թանկագին Հաիթիի համար» բարեգործական տեսահոլովակը:
Trace TV երաժշտական ալիքը հանդես է եկել նախաձեռնությամբ` հավաքել ֆրանսալեզու էստրադայի աստղերին, աջակցելու համար Հաիթիի բնակչությանը, որը տուժել է ավերիչ երկրաշարժից: Կոչին արձագանքել են ֆրանսիական Neg`Marrons ռեգի խումբը, որը գրել է երաժշտությունը, ռեպ-երաժիշտներ Passi-ն, Grand Corps Malade-ն եւ երգիչ Յուսսու Նդուրը: Յուրաքանչյուր մասնակից կգրի տեքստի մի հատվածը: Trace TV կսկսի տեսահոլովակի հեռարձակումն արդեն երկուշաբթի եւ կփոխանցի այն բոլոր հեռուստաալիքներին: Երգը կոչ կանի նվիրատվություններ անել Կարմիր Խաչի եւ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպությանը` աջակցելու համար Հաիթիի բնակիչներին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Հունվարի 13-ին երկու հզոր երկրաշարժ տեղի ունեցավ կղզում: Ստորգետնյա ցնցումների ուժգնությունը կազմեց 7 բալ Ռիխտերի սանդղակով: Տարերքը մեծ ավերածություններ գործեց Հաիթիի մայրաքաղաք Պորտ-օ-Պրենսում:
Զոհվածների հստակ քանակը հայտնի չէ: Տարբեր գնահատականներով զոհերի թիվը կարող է հասնել հարյուր հազարավորների: Տուժածների թիվը կհասնի շուրջ 3 միլիոնի:
1988թ. Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ, որը շուրջ 25 հազար մարդու կյանք խլեց, Ազնավուրը ֆրանսիական էստրադայի աստղերի հետ ձայնագրեց «Քեզ համար, Հայաստան» երգը, որի ողջ հասույթն ուղղվեց աղետի գոտու վերականգնմանը:
Շառլ Ազնավուրը ֆրանսահայ շանսոնյե է եւ դերասան: Նրա իսկական անունն է Շահնուր Վաղինակ: Ազնավուրը ծնվել է 1924թ. մայիսի 22-ին Փարիզում Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ գաղթականների ընտանիքում: Ազնավուրի մայրը ծագումով թուրքաբնակ հայ առեւտրականների ընտանիքից է, հայրը ծնվել է Ռուսաստանի կայսրության Թիֆլիսի նահանգում:
9 տարեկանից Ազնավուրը երգել է եւ հանդես է եկել բեմում, իսկ 1936-ին առաջին անգամ նկարահանվել է կինոյում: Սկզբնական շրջանում Ազնավուրը հանդես էր գալիս կոմպոզիտոր Պիեռ Ռոշեի հետ: Նրանց երկուսին նկատեց Էդիթ Պիաֆն ու 1946թ. նրանք մասնակցեցին Պիաֆի շրջագայությանը Ֆրանսիայում եւ ԱՄՆ-ում: Այդ ժամանակից ի վեր սկսվեց Ազնավուրի շանսոնյեի կարիերան: Սակայն վճռական բեկում երաժշտական Օլիմպում տեղի ունեցավ 1956թ.` Կասաբլանկայում եւ Փարիզում, որտեղ նա տեւական ժամանակ օրը երեք անգամ համերգներ էր տալիս «Օլիմպիա» հայտնի համերգասրահում: 1960-ականների սկզբին Ազնավուրը համերգներով հանդես եկավ Նյու Յորքի «Քարնեգի հոլ» եւ «Ambasador Hotel» համերգասրահներում, իսկ ավելի ուշ Ֆրենկ Սինատրայի «Reprise Records» ֆիրմայում թողարկեց իր առաջին ամերիկյան ալբոմը: Ազնավուրը շուրջ հազար երգերի հեղինակ է, որոնք կատարել եւ կատարում է ինչպես ինքը, այնպես էլ Ռեյ Չարլզը, Բոբ Դիլանը, Լայզա Մինելին, Խուլիո Իգլեսիասը եւ այլոք: Ազնավուրը դուետով հանդես է եկել Ֆրենկ Սինատրայի, Սելին Դիոնի, Լուչանո Պավարոտտիի, Պլասիդո Դոմինգոյի, Պատրիսիա Կաասի, Էլեն Սեգարայի հետ: Նա նկարահանվել է շուրջ 60 ֆիլմում եւ վաճառել է շուրջ 100 մլն սկավառակ: Ըստ «TIme» ամսագի եւ CNN-ի համատեղ հարցման (1998թ.) Ազնավուրը ճանաչվել է XX դարի լավագույն կատարող:
2008թ. դեկտեմբերի 26-ին Շառլ Ազնավուրն դարձավ Հայաստանի քաղաքացի: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր ստորագրեց քաղաքացիություն շնորհելու մասին ոչ միայն Ազնավուրին, այլ նաեւ նրա իմպրեսարիո Լեւոն Սայանին: 2009թ. մայիսի 5-ից Ազնավուրը Հայաստանի դեսպանն է Շվեյցարիայում եւ երկրի մշտական ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում:

Всемирно известный шансонье Шарль Азнавур и еще 34 музыканта, преимущественно из заморских территорий Франции и африканских стран, снимут в Париже благотворительный клип “Жест для дорогой Гаити”.
Музыкальный телеканал Trace TV ранее выступил с инициативой собрать звезд франкоязычной эстрады в поддержку населения Гаити, пострадавшей от разрушительного землетрясения. На призыв откликнулись французская регги-группа Neg’Marrons, которая написала музыку, рэппер Passi, Grand Corps Malade и певец Юссу Ндур. Каждый участник напишет по строфе текста. Trace TV начнет транслировать клип в понедельник и передаст его всем телеканалам. Песня станет призывом для пожертвований в пользу Красного Креста и организации “Врачи без границ” для помощи жителям Гаити, передает РИА Новости.
Два мощных землетрясения произошли у побережья карибского острова 13 января. Сила подземных толчков составила 7 баллов по шкале Рихтера. Стихия превратила в руины многие здания в столице Республики Гаити городе Порт-о-Пренс.
Точное число погибших неизвестно. По разным оценкам, жертвами стихии могли стать от десятков до сотен тысяч человек. Число пострадавших может доходить до 3 миллионов человек.
В 1988 году во время Спитакского землетрясения, унесшего жизни более 25 тысяч человек, Шарль Азнавур вместе с звездами французской эстрады записал песню «Для тебя, Армения», весь доход от который был направлен в зону бедствия.
Шарль Азнавур – французский шансонье и актер армянского происхождения. Настоящее имя — Шахнур Вагинак Родился 22 мая 1924 года в Париже в семье армянских эмигрантов, бежавших от Геноцида армян в Османской империи во Францию в 1922 г. Мать Азнавура происходила из армянской купеческой семьи, жившей в Турции, отец родился в Тифлисской губернии Российской империи.
С 9 лет он пел и играл на сцене, уже в 1936 г. дебютировал в кино. Первоначально Азнавур выступал в дуэте с композитором Пьером Рошем. Обоих заметила Эдит Пиаф, и в 1946 г. Азнавур и Рош приняли участие в ее турне по Франции и США. С этого времени начинается профессиональная карьера Азнавура как шансонье. Однако решительный прорыв на музыкальный Олимп произошел в 1956 г., после удачных концертов в Касабланке и Париже (где в известном зале «Олимпия» он долгое время выступал трижды в день). В начале 1960-х Азнавур дал концерты в нью-йоркских залах «Carnegie Hall» и «Ambassador Hotel», а позже на фирме Фрэнка Синатры «Reprise Records» выпустил свой первый американский альбом. Азнавуром написано более тысячи песен, исполнявшихся им самим, а также Рэем Чарльзом, Бобом Диланом, Лайзой Миннелли, Хулио Иглесиасом и другими. Азнавур выступал в дуэте с Фрэнком Синатрой, Селин Дион, Лучано Паваротти, Пласидо Доминго, Патрисией Каас, Элен Сегара и др. Он также снялся в 60 фильмах и продал более 100 млн дисков. Согласно совместному опросу журнала «TIME» и CNN (1998), Азнавур признан лучшим эстрадным исполнителем XX века.
26 декабря 2008 года Шарль Азнавур стал гражданином Армении. Президент Серж Саргсян подписал указ о присвоении гражданства не только Азнавуру, но и его импресарио Левону Саяну. С 5 мая 2009 г. является послом Армении в Швейцарии и постоянным представителем страны в штаб-квартире ООН.