17 Հունվար 2010 - 11:26 AMT
Ռուսաստանում «Բարեկամության եւ համագործակցության միջազգային հայ-կազակական միավորման» մասնաճյուղ է ստեղծվել
Ռուսաստանի Դաշնությունում պաշտոնապես գրանցվել է «Բարեկամության եւ համագործակցության միջազգային հայ-կազակական միավորում» հայկական հասարակական կազմակերպության մասնաճյուղը: Մասնաճյուղը ստեղծվել է Նովոռոսիյսկ քաղաքում: Ղեկավար է նշանակվել Նովոռոսիյսկի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, կազակական գնդապետ Մարատ Աշոտի Ղազարյանը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին Հայկական կազակության Ատամանների խորհրդից, մասնաճյուղի նպատակներն ու խնդիրներն են` աջակցել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ժողովուրդների ու կազակական կազմակերպությունների բարեկամության եւ համագործակցության ամրապնդմանը, իրականացնել տնտեսական, ռազմա-հայրենասիրական, մշակութային եւ այլ գործընկերությանը նպատակաուղղված նախագծեր: Մասնաճյուղը կոչված է նաեւ աջակցել իրավակարգի պահպանմանը, միջէթնիկական հողի վրա ընդհարումների կանխմանը, Ռուսաստանի Հարավի կազակության ու հայ համայնքի համախմբմանը` ի բարօրություն հայ եւ ռուս ժողովուրդների:
Ծրագրվում է կազմակերպել մշակույթի եւ արվեստի փառատոններ, համաժողովներ, պատմա-հայրենասիրական միջոցառումներ, կազակության եւ երկու պետությունների ժողովուրդների ավանդույթների ու սովորույթների հարգանքի ոգով զբաղվել երիտասարդության մշակութային, բարոյական, հոգեւոր եւ ռազմա-հայրենասիրական դաստիարակությամբ: Ծրագրվում է նաեւ մասնակցությունը ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Հայաստանում ազգային, մշակութային ու պատմական արժեք ներկայացնող հուշարձանների, այդ թվում` էթնիկական փոքրամասնությունների կողմից ստեղծված հուշարձանների վերականգնման եւ պահպանման աշխատանքներին:
Այս ամենի հետ մեկտեղ իր գործունեության ընթացքում ԲՀ ՄՀԿՄ հանձն կառնի ՌԴ-ում կազմակերպության ենթաբաժանմունքների ցանցի ձեւավորումը:
«Բարեկամության եւ համագործակցության միջազգային հայ-կազակական միավորումը» (ԲՀ ՄՀԿՄ) ոչ պետական, ինքնավար եւ ինքնաֆինանսավորվող կազմակերպություն է, որը եկամուտ ստանալու նպատակ չի հետապնդում: Բարի կամքի անդամության հիման վրա ստեղծված այս կազմակերպությունը, օգտագործելով ազգային դիվանագիտության հնարավորությունները, ձգտում է ծառայել բարեկամության, փոխըմբռնման եւ համագործակցության, մերձավոր եւ հեռավոր արտասահմանի կազակության հետ կապերի ամրապնդման, բազմակողմանի համագործակցության զարգացման գործին: Ներկայումս ԲՀ ՄՀԿՄ-ին 5 հազար հոգի է անդամակցում, այդ թվում` ՌԴ քաղաքացի ավելի քան 4000 տոհմական կազակներ:

Официально зарегистрирован филиал армянской общественной организации “Международное армяно-казачье объединение дружбы и сотрудничества” (МАКО ДС) в Российской Федерации. Филиал создан в городе Новороссийске. Его руководителем назначен представитель армянской диаспоры Новороссийска, казачий полковник Марат Ашотович Казарян.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в Совете атаманов Армянского казачества, цели и задачи филиала – содействие укреплению дружбы и сотрудничества народов и казачьих организаций России и Армении, реализация проектов, нацеленных на экономическое, военно-патриотическое, культурное и другое партнерство. Филиал призван также содействовать защите правопорядка, предотвращению трений на межнациональной почве, сплочению казачества и армянской диаспоры Юга России на благо армянского и русского народов.
Планируется организовывать фестивали культуры и искусства, конференции, историко-патриотические мероприятия, заниматься вопросами культурного, нравственного, духовного и военно-патриотического воспитания молодежи в духе уважения обычаев и традиций казачества и народов обоих государств. Намечено участие в работах – как в России, так и в Армении – по восстановлению и сохранению памятников, представляющих национальную, культурную и историческую ценность, в том числе – памятников, созданных этническими меньшинствами (в частности, казачеством).
Наряду с этим, в ходе своей деятельности филиал МАКО ДС возьмет на себя формирование сети подразделений организации в РФ.
“Международное армяно-казачье объединение дружбы и сотрудничества” (МАКО ДС) является негосударственной, самоуправляемой и самофинансируемой организацией, не преследующей цели получения прибыли. Созданная на основе добровольного членства, она, используя возможности народной дипломатии, стремится служить делу дружбы, взаимопонимания и сотрудничества, укреплению связей с казачеством ближнего и дальнего зарубежья, развитию многогранного сотрудничества. В настоящее время в МАКО ДС состоит около 5 тысяч человек, в том числе более 4000 потомственных казаков граждан РА.