ՀՀ ԴԴ-ի Արձանագրությունների վերաբերյալ որոշումը համահունչ է ՀՀ նախագահի այն հայտարարությունների հետ, որոնք արվել էին թե Հայաստանում, թե Սփյուռքի իր շրջագայության ընթացքում, թե հոկտեմբերի 10-ի իր ուղերձում: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Անհեթեթ է խոսելՍԴ-ի վրա որեւէ ճնշման մասին» – ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Խոսելով Թուրքիայի կողմից Արձանագրությունների վավերացման գործընթացի ձգձգման հնարավորության մասին մինչեւ 2010 թի ապրիլ ամսը, Նալբանդյանը վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիայում գիտակցում են, որ 2010 թ-ի ապրիլը վերջին ապրիլը չէ:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահի հայտարարությունները այն մասին, որ «Հայաստանի հետ տարվում է շատ ակտիվ, բայց անձայն դիվանագիտություն», որի շրջանակներում քննարկվում են սառեցված հակամարտությունները, ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը դավեր չի նյութի հայ ժողովրդի թիկունքում: «Թուրքիայի ղեկավարության հետ մենք քննարկել ենք միայն հայ-թուրքական երկկողմ հարաբերությունները», – նշել է Նալբանդյանը:
«Մեկ բան ակնհայտէ, որ մենք սկսել ենք եւ վարել ենք այս գործընթացը, եւ եկել ենք համաձայնությունների փոխըմբռնմամբ, որ այն վարվում է առանց նախապայմանների: Եթե լինեին նախապայմաններ, ապա մենք չէինք սկսի այս գործընթացը, եւ չէինք գա պայմանավորվածությունների: Այսօր Թուրքիայի վարչապետն էլ է ասում. արձանագրություններում նախապայմաններ չկան, եւ հանկարծակի ավելացվում է, որ վարագույրի հետեւում, սեղանի տակ, մեջքի հետեւը, կարող է պատահի ինչ-որ նախապայմաններ լինեն: Դրան լավագույն պատասխանն են տալիս. վերջերս` Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարությունը, դրան իրենց պատասխանն էին տվել նաեւ Միացյալ Նահանգների բարձրագույն ղեկավարությունը, պատասխանել էին նաեւ Ֆրանսիայում:Բոլոր երկրների մոտեցումը ակնհայտ է եւ նույն է», – ասել է ԱԳ նախարարը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունները ստորագրվել են 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում: Արձանագրությունները ստորագրել են Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Ահմեդ Դավութօղլուն` Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի եւ Շվեյցարիայի ԱԳՆ ղեկավարների ներկայությամբ: Շվեյցարիան որպես միջնորդ է հանդես գալիս հայ-թուրքական բանակցություններում 2007թ. ի վեր: Ըստ փաստաթղթերի, երկրների միջեւ պետք է հաստատվեն դիվանագիտական հարաբերություններ եւ պետք է բացվի 1993թ. ի վեր փակ հայ-թուրքական սահմանը: 2010 թ-ի հունվարի 12-ն Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց, որ Արձանագրությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը:

Решение Конституционного Суда Армении по Протоколам о нормализации армяно-турецких отношений созвучно заявлениям президента Армении, которые глава государства делал как в Армении и в ходе Всеармянского турне в крупнейшие армянские общины мира, так и в послании 10 октября 2009 года. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян. «Реальность в том, что нелепо говорить о каком-то давлении на КС РА»,- сказал глава внешнеполитического ведомства РА.
Говоря о возможности затягивания процесса ратификации Протоколов со стороны Турции до апреля 2010 года, Эдвард Налбандян выразил уверенность, что Турция осознает, что апрель 2010 года не последний апрель в мире.
Комментируя заявления президента Турции Абдуллы Гюля о том, что с Арменией ведется активная, но беззвучная дипломатия, в рамках которой обсуждаются замороженные конфликты, министр ИД РА заявил, что руководство Армении не будет плести заговор за спиной народа. «С руководством Турции мы обсуждали только проблемы, касающиеся армяно-турецких двухсторонних отношений»,- заметил Эдвард Налбандян.
Глава внешнеполитического ведомства Армении еще раз заявил, что Армения и Турция вели переговоры о нормализации двухсторонних отношений и достигли договоренностей без предусловий. «Если были бы предусловия, то мы не начали бы этого процесса и не достигли бы договоренностей. Турецкий премьер министр сам говорит, что в Протоколах предусловий нет, и внезапно добавляет, что под столом, за занавесом, за спиной могут быть какие-то предусловия. Позиция многих стран и сверхдержав по этому вопросу ясна и однозначна»,- сказал глав МИД РА, добавив, что международное сообщество ждет, что Армения и Турция скорейшим образом, без предусловий ратифицируют Протоколы.
«Если одна из сторон искусственным образом создает препятствия и затягивает этот процесс, это означает, что именно эта сторона, в случае провала, возьмет на себя всю ответственность»,- заявил Эдвард Налбандян. Он добавил, что если Турция сделает шаг назад, то нарушит не только договоренности с Арменией, но покажет неуважительное отношение к международному сообществу и потеряет доверие, передает “Радио Свобода”.