18 Հունվար 2010 - 10:55 AMT
Այսօր ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը բաց դաս է անցկացրել Երեւանի թիվ 187 դպրոցում` 1990թ. Բաքվի հայկական ջարդերի մասին:
«Վերջին տարիներին Հայաստանի քաղաքականությունը մի շարք կոպիտ սխալներ է թույլ տվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում»,-ասել է Հավհաննիսյանը` առանձնակի անդրադարձ կատարելով հայ փախստականների խնդրին: «Մենք երբեք ցույց չենք տվել մեր օտարերկրյա հյուրերին, թե ինչ ծանր վիճակում են գտնվում մեր փախստականները, սակայն դա չի նշանակում, որ նրանք չկան եւ ոչ մի խնդիր չունեն»,-ասել է Վահան Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ Հայաստանն իր ողբերգությունը շահարկումների առարկա չդարձրեց:
Ընդ որում, նա ասել է, որ Հայաստանը բանակցային գործընթացում պետք է շեշտը դնի երկու հարցի` Ադրբեջանի պատասխանատվության, որն ագրեսիայով պատասխանեց Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի ազատ եւ խաղաղ արտահայտմանը, եւ փախստականների հատուցման վրա:
«Եթե դիտարկենք բանակցային գործընթացը, կտեսնենք, թե որքան հմտորեն հաջողվեց ադրբեջանական կողմին տեղերով փոխել պատճառն ու հետեւանքները»,-ասել է Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը ձգտում է վերացնել հակամարտության պատճառը, որի համար հարկավոր է լուծել ԼՂՀ-ի կարգավիճակի հարցը, իսկ Ադրբեջանը գործ ունի հետեւանքների հետ, փորձելով վերացնել դրանք, քանի որ դա հակասում է նրանց շահերին: Ընդ որում, նա ասել է, որ համապատասխանեցնելու համար այդ երկու գործընթացները, հարկավոր է, որ նրանք զուգահեռ ընթանան:
Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարարությունը հունվարի 13-19-ը Հայաստանի բոլոր հանրակրթական հաստատություններում պատմության դասեր է անցկացնում` 1990թ. Բաքվի հայկական ջարդերի մասին:

18 Январь 2010 - 10:55 AMT
Сегодня руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян, провел открытый урок в ереванской школе N 187, посвященный погромам армян в Баку в 1990 году.
«Политика Армении за последние годы допустила ряд грубых ошибок в вопросе урегулирования карабахского конфликта», – сказал Ованнисян, в этом контексте особенно выделив вопрос армянских беженцев из Азербайджана. «Мы никогда не показывали нашим иностранным гостям, в каком тяжелом состоянии находятся наши беженцы. Но это не значит, что их нет и что у них не проблем», – отметил Ованнисян, добавив, что в отличие от Азербайджана, Армения не сделала свою трагедию предметом спекуляции.
При этом он сказал, что Армения в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта должна поставить акцент на два вопроса: вопрос ответственности Азербайджана за ответ агрессией на мирное волеизъявление народа Карабаха и выдачу компенсации армянским беженцам.
«Если сейчас посмотреть на переговорный процесс, то видно, насколько умело азербайджанской стороне удалось поменять местами последствия и причины», – сказал Ваан Ованнисян. По его словам, Армения имеет дело с причинами конфликта, для решения этого вопроса должен быть решен статус НКР, а Азербайджан имеет дело с последствиями конфликта, пытаясь ликвидировать их, поскольку это им не выгодно. При этом он сказал, чтобы привести в соответствие эти два процесса, нужно, чтобы они шли параллельно.
«Бакинские погромы доказали, что армяне ни при каких условиях не могут жить в Азербайджане», – отметил Ваан Ованнисян.
Министерство образования и науки Армении с 13 по 19 января в общеобразовательных учреждениях Армении проводит уроки истории, посвященные погромам армян в Баку 1990 года.