Հունվարի 18-ին մեկնարկել է ՀՀ պետական համակարգում ներգրավված պետծառայողների ֆրանսերենի ուսուցման ծրագիրը:
2009 թ. հունիսի 9-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության, Ֆրանսիայի Հանրապետության, Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության – Բելգիայի ֆրանսիական համայնքի կառավարությունների միջեւ ՀՀ պետծառայողների ֆրանսերենի ուսուցման բազմամյա ծրագրի մասին ստորագրված հուշագրի համաձայն` այսօրվանից մեկնարկում են Հայաստանում «Ալիանս Ֆրանսեզ» (Alliance Franջaise-Armռnie) կենտրոնի կողմից իրականացվող ֆրանսերեն լեզվի դասընթացները, որոնց մասնակցելու են առավել քան 70 պաշտոնյաներ, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:
Դասընթացները նախատեսված են հիմնականում ՀՀ նախարարությունների, Ազգային ժողովի, Սահմանադրական դատարանի եւ Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակազմերում ընդգրկված պետծառայողների համար:
Ֆրանսերենի ուսուցման այս ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել միջազգային համագործակցության ոլորտում ներգրավված ՀՀ դիվանագետների եւ պետծառայողների ֆրանսերեն լեզվի իմացության մակարդակը, որի մասին Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ասոցացված անդամի կարգավիճակ ձեռք բերելիս եւ ամրապնդել ՀՀ պետծառայողների լեզվաճանաչողական գիտելիքները:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը (ՖՄԿ)` աշխարհի ֆրանսալեզու երկրների համագործակցության միջազգային կազմակերպություն է: Այն միավորում է տարբեր երկրներ ներկայացնող 56 անդամ եւ 14 դիտորդ: Կազմակերպությանը անդամակցելու գլխավոր չափանիշը համարվում է ոչ թե ֆրանսերեն լեզվի տիրապետման մակարդակը (թեեւ դա ողջունվում է), այլ Ֆրանսիայի հետ մշակութային կապերը, որոնք ստեղծվել են տասնամյակների եւ նույնիսկ դարերի ընթացքում: Իր ժամանակակից տեսքով ՖՄԿ-ն գոյություն ունի 1970 թ-ց: Կազմակերպության կարգախոսն է` «Հավասարություն, լրացում, համերաշխություն»:

С 18 января стартовала программа обучения госслужащих РА французскому языку. Программа проводится согласно подписанному 9 июня 2009 года меморандуму между Международной организацией франкофонии, правительствами Франции, Люксембурга и французской общины Бельгии.
Как сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел Армении, в программе, которую реализует Alliance Franзaise-Armйnie, примут участие 70 госслужащих, работающих в Министерствах, парламенте РА и мэрии города Еревана.
Цель программы – повысить уровень знания французского языка среди госслужащих РА. О готовности осуществить данную программу Армения сообщила, став ассоциированным членом Международной организации франкофонии.
Alliance Franзaise-Armйnie – культурно-образовательная общественная организация, действующая в Ереване. Основана в 2002 году. Общая деятельность организации – проведение курсов французского языка и тестов TCF, TE. Кроме этого Alliance Franзaise-Armйnie организовывает различные выставки, конференции, фестивали.
Международная организация франкофонии (МОФ) – международная организация сотрудничества франкоязычных стран мира. Объединяет 56 членов, представляющих различные государства или части государств мира, а также 14 наблюдателей. Главным критерием для вступления в организацию считают не степень владения французским языком населения того или иного государства (хотя конечно, это приветствуется), а скорее культурные связи с Францией, сложившиеся на протяжении многих десятилетий и даже веков. В современном виде МОФ существует с 1970 года. Девизом организации служит французское изречение “Равенство, дополнение, солидарность”.