18 Հունվար 2010 - 12:27 AMT
Հայ քանդակագործ, խաչքարի վարպետ Վարազդատ Համբարձումյանը 2009 թվականի դեկտեմբերի 29-ին Մոսկվայում կայացած «Մշակույթների երկխոսություն, խաղաղություն արվեստի միջոցով» ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսում պարգեւատրվել է «Տաղանդ եւ կոչում» մեդալով: Ցուցահանդեսին հրավիրված էին ավելի քան 100 նկարիչներ եւ քանդակագործներ ամբողջ աշխարհից: Հայ քանդակագործը ցուցահանդեսում իր 3 աշխատանքներն էր ներկայացրել:
«Բայց եթե մնացած հեղինակները ներկայացնում էին միայն իրենց եւ իրենց աշխատանքը, ապա ես կրկնակի պատասխանատվություն էի կրում` իմ խաչքարերով ես ցուցահանդեսում ներկայացնում էի քրիստոնեական Հայաստանը»,- հունվարի 18-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Վարազդատ Համբարձումյանը: Նա հաղորդեց նաեւ, որ «Խաղաղապահ» դաշինքը ցուցահանդեսի օրը մեծ շոու էր կազմակերպել, որտեղ պարգեւատրվեցին նաեւ Ռուսաստանի արվեստի, մշակույթի ու սպորտի գործիչներ:
Ժողովրդական վարպետ Վարազդատ Համբարձումյանը ավելի քան 400 խաչքարերի հեղինակ է: Նրա հեղինակային խաչքարերը կանգնեցված են Հայաստանում, Հունաստանում, Շվեյցարիայում, Ուկրաինայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, ԱՄՆ-ում` Ֆրեզնոյում, Նովոսիբիրսկ քաղաքի կենտրոնական հրապարակում եւ այլ վայրերում: Մի քանի խաչքարեր` ի հիշատակ Արցախում զոհվածների կանգնեցված են Երեւանի պոլիտեխնիկ ինստիտուտի բակում, Մանկավարժական համալսարանի դիմաց, Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմական ուսումնարանում: Շուշի տանող ճանապարհին քաղաքի ազատագրման հիշատակին նվիրված խաչքար է կանգնեցված: Վարպետի խաչքարերի մեծ մասը գտնվում է Երեւանում, որտեղ հեղինակն իր մեծ ընտանիքի հետ միասին (ընտանիքում 5 երեխա կա) ապրում եւ ստեղծագործում է:
«Խաղաղապահը» Միջազգային երիտասարդական կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակը երիտասարդության բարոյական, մշակութային եւ ֆիզիկական զարգացումն է, Հայրենիքին ծառայելու համար հիմքերի ստեղծումը:

Армянский скульптор, мастер по изготовлению хачкаров Вараздат Амбарцумян награжден медалью “Талант и призвание” на ежегодной международной выставке “Диалог культур, мир через искусство”, прошедшей 29 декабря 2009 года в Москве. На выставку были приглашены более 100 художников и скульпторов со всего мира. Армянский скульптор представил на выставке 3 свои работы.
“Но если остальные авторы представляли только себя и свою работу, то на мне была двойная ответственность: своими хачкарами на выставке я представлял христианскую Армению”, – сказал на пресс-конференции 18 января Вараздат Амбарцумян. Он сообщил также, что альянс “Миротворец” организовал в день выставки большое шоу, где были награждены также деятели искусства, культуры и спорта России.
Народный мастер Вараздат Амбарцумян является автором более 400 хачкаров. Его авторские хачкары установлены в Армении, Греции, Швейцарии, Украине, Объединенных Арабских Эмиратах, США, во Фрезно, на центральной площади города Новосибирска и в других местах. Несколько хачкаров в память павших в Арцахе стоят во дворе Ереванского политехнического института, перед Педагогическим институтом, в военном училище имени Монте Мелконяна. На дороге, ведущей в город Шуши, стоит хачкар в память освобождения города. Большая часть хачкаров находится в Ереване, где со своей большой семьей (в семье 5 детей) живет и творит автор.
“Миротворец” – Международная молодежная организация. Основной целью организации является нравственное, культурное и физическое развитие молодежи, создание основ для служения Отечеству.