18 Հունվար 2010 - 14:29 AMT
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում շեշտադրվել է այն հարցը, թե ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը երկու տարբեր հարցեր են: Այս մասին «Հայ-ռուսական հարաբերություններ. ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այցը Երեւան» թեմայով Երեւան – Մոսկվա հեռուստակամուրջի ընթացքում հայտարարել է Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի փորձագետ Ալեքսանդր Սկակովը:
Նրա խոսքերի համաձայն, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն իր հետ նոր մարտահրավերներ է բերում տարածաշրջանի երկրների համար, այդ թվում նաեւ Ռուսաստանի: Ինչպես նշեց ռուս փորձագետը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դեպքում Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայությունը հարցական է դառնում: «Ո՞ւմ է պետք լինելու Հայաստանում ռուսական ռազմական բազանը, եւ ինչո՞վ է այն զբաղվելու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման դեպքում», – ընդգծել է Սկակովը: Նրա խոսքերի համաձայն, մարտահրավերներ կծագեն նաեւ Վրաստանի համար, որի տարանցիկ հնարավորությունները նկատելիորեն կթուլանան հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային եւ Ադրբեջանին, ապա ռուս փորձագետի կարծիքով, Անկարան կջանա ջերմ հարաբերությունները պահպանել Բաքվի հետ, սակայն իրական քայլեր կկատարի այլ ուղղությամբ:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը սկսվել է 1988 թ.: Ղարաբաղի 80 տոկոս կազմող հայ ազգաբնակչությունը պահանջում էր վերամիավորվել մայր հայրենիքին` Հայաստանին: Այդ պահանջին Ադրբեջանը պատասխանեց խաղաղ հայ ազգաբնակչության դեմ սանձազերծած բռնություններով: 1991-1994 թթ. ազգային- ազատագրական պատերազմի արդյունքում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: ԼՂՀ բանակը ստեղծեց անվտանգության գոտի, որի մեջ էին ներգրավված ԼՂՀ 7 շրջաններ: 1994 թ. մայիսի 11-ին Բիշքեկում կողմերը արձանագրություն ստորագրեցին` կրակը դադարեցնելու վերաբերյալ համաձայնության գալու մասին: Ներկայում հակամարտության կարգավորման հարցով զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները` Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունները ստորագրվել են 2009 թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում: Այն ստորագրել են Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլին` ներկայությամբ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ, Ռուսաստանի եւ Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարների: Շվեյցարիան 2007 թ.-ից հայ-թուրքական հարաբերությունների բանակցություններում որպես միջնորդ է հանդես գալիս: Փաստաթղթի համաձայն, երկու երկրների միջեւ պետք է հաստատվեն դիվանագիտական հարաբերություններ եւ պետք է բացվի 1993 թ. փակված հայ-թուրքական սահմանը: 2010 թ. հունվարի 10-ին ՀՀ ՍԴ-ն որոշում ընդունեց, որով արձանագրությունները Հայաստանի Սահմանադրությանը համապատասխան ճանաչվեց:
102-րդ ռուսական ռազմական բազան Հայաստանում- Անդրկովկասում Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական կարեւորագույն օբյեկտներից է, ռուս-հայկական հարաբերությունների գլխավոր գործոններից մեկը: Տեղակայված է Գյումրիում, Երեւանից 120 կմ դեպի հյուսիս: 102-րդ բազան հիմնադրվել է 1995 թ.` միջպետական պայմանագրի համաձայն:

В ходе визита министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Армению был сделан акцент на то, что вопрос нагорно-карабахского урегулирования и вопрос нормализации армяно-турецких отношений – два разных вопроса. Об этом в ходе телемоста Ереван-Москва на тему «Армяно-российские отношения: итоги визита министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в Ереван» заявил эксперт Российского института стратегических исследований Александр Скаков.
По его словам, нормализация армяно-турецких отношений приносит с собой новые вызовы для стран региона, и в том числе и для России. Как отметил российский эксперт, в случае нормализации армяно-турецких отношений российское военное присутствие в Армении ставится под вопрос. «Кому будет нужна российская база в Армении, и чем она будет заниматься в случае нормализации армяно-турецких отношений?»,- подчеркнул Скаков. По его словам, вызовы возникнут также для Грузии, транзитные возможности которой существенно ослабнут после открытия армяно-турецкой границы.
Что же касается Турции и Азербайджана, то по мнению российского эксперта, Анкара постарается сохранить теплые отношения с Баку, но будет одновременно предпринимать реальные шаги в другом направлении.
Азербайджано-карабахский конфликт начался в 1988 году. В ответ на мирные требования армян Карабаха, которые составляли 80% населения Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), Азербайджан развязал агрессию против мирного населения. В результате национально-освободительной войны 1991-1994 года была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. Армия обороны НКР также создала зону безопасности вокруг НКР, включающий 7 районов. 11 мая 1994 года было достигнуто соглашение о прекращении огня (Бишкекский протокол). В настоящее время урегулированием конфликта занимаются сопредседатели Минской группы ОБСЕ- Франция, США и Россия.
102-ая российская военная база в Армении – один из важнейших объектов геополитического присутствия России в Закавказье, одна из главных составляющих российско-армянских отношений. Расположена в городе Гюмри (Армения) в 120 километрах к северу от Еревана.
102-я база была создана в 1995 году в соответствии с межгосударственными договорами. На базе соединений Краснознамённого Закавказского военного округа была развёрнута 102-я российская военная база, которая несёт боевое дежурство в рамках Объединённой системы ПВО СНГ.