18 Հունվար 2010 - 15:04 AMT
Աթենքում ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ հայտարարության մեջ առաջին անգամ արձանագրվեց ազգի ինքնորոշմանիրավունքըեւ այդ հայտարարության տակ կա նաեւ Ադրբեջանի անունը: Այդ մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքով, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը կապ չունի Արցախի ինքնորոշման հետ: «Ղարաբաղի ինքնորոշման գործընթացը սկսվել է դեռ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը անկախ պետություն չէր, խորհրդային Ադրբեջան էր: Աթենքում առաջին անգամ ԵԱՀԿ նախարարների Խորհուրդն ամրագրեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա»,- ասաց ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը գտնում է, որ 2009 թվականի գլխավոր ձեռքբերումը բանակցային գործընթացում նշմարված դինամիկան է, բայց դա բավական չէ ճեղքման համար: ՀՀ ԱԳ նախարարը կրկին հաստատեց, որ առանց բանակցություններին Ղարաբաղի անմիջական մասնակցության անհնար է հասնել հակամարտության կարգավորման: «Որքան շուտ Ղարաբաղը միանա բանակցային գործընթացին, այնքան շատ կընդլայնվեն հակամարտության լուծման հնարավորությունները, եւ չկա միջնորդների հետ մի հանդիպում, որի ժամանակ Երեւանը չի բարձրացրել այդ հարցը»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը, հաղորդում է Ազատություն ռադիոկայանը:
Ինչպես ասվում է Աթենքում ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ 17-րդ նիստի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ դեկտեմբերի 2-ին ընդունված հայտարարության մեջ, ԵԱՀԿ ԱԳՆ ղեկավարները կողմերին կոչ են անում պահպանել բանակցությունների դրական դինամիկան եւ ամբողջապես աջակցում են նրանց հանձնառությանը` Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների վերջնական համաձայնեցնելուն, որպեսզի առանց հապաղման եւ բարի կամքով սկսել համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի մշակումը: «Նախարարները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը եռանդուն աշխատելու չլուծված հարցերը կարգավորելու, համաձայնության հասնելու ուղղությամբ, մասնավորապես` Հելսինկիի եզրափակիչ փաստաթղթում ամրագրված` ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա: Մենք համոզված ենք, որ այսօր ստեղծվել է իրական հնարավորություն` ամբողջ տարածաշրջանում կառուցելու խաղաղ, կայուն եւ բարգավաճ ապագա»,-ընդգծվում է ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ հայտարարության մեջ:

18 Январь 2010 - 15:04 AMT
В Афинском заявлении СМИД ОБСЕ впервые было зафиксировано право народа на самоопределение и под этим заявлением стоит подпись Азербайджана. Об этом заявил глава МИД РА Эдвард Налбандян. По его словам, территориальная целостность Азербайджана не имеет никакой связи с правом народа Карабаха на самоопределение. “Процесс самоопределения народа Арцаха начался еще тогда, когда Азербайджан еще не был независимым государством. В Афинах впервые Совет глав МИД ОБСЕ закрепил, что карабахский конфликт должен быть решен на основе права народа на самоопределение”,- сказал глава внешнеполитического ведомства РА.
Эдвард Налбандян считает, что главным достижением 2009 года стала положительная динамика в переговорном процессе, но это недостаточно для прорыва. Глава МИД РА вновь подтвердил, что без непосредственного участия Карабаха в переговорах невозможно достичь урегулирования конфликта. “Чем раньше Карабах примет участие в переговорах, тем больше расширятся возможности разрешения конфликта, и нет ни одной встречи с посредниками, на которых мы бы не поднимали этого вопроса”,- сказал Эдвард Налбандян, передает Радио Свобода.
Как говорится в принятом 2 декабря 2009 года заявлении 17-го заседания СМИД ОБСЕ в Афинах по Нагорному Карабаху, главы МИД ОБСЕ призывают стороны продолжить переговорный процесс на основе Мадридских принципов для урегулирования карабахского конфликта мирным путем. «Окончательное соглашение по базовым принципам должно стать началом выработки мирного соглашения между сторонами. Для достижения взаимопонимания, министры иностранных дел должны основываться на Хельсинском заключительном акте, в котором зафиксировано, что конфликты должны решаться исключительно без применения силы и угроз, на основе территориальной целостности и права наций на самоопределение. Мы уверены, что сегодня создана реальная возможность для построения во всем регионе мирного, стабильного и процветающего будущего», – подчеркивается в заявлении СМИД ОБСЕ.