18 Հունվար 2010 - 15:42 AMT
«Ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ իր դրական որոշմամբ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանը ցույց է տալիս, որ Արձանագրությունների առարկան սահմանի բացումն ու հարաբերությունների հաստատումն է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ եւ ուրիշ ոչինչ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցությունից պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Մինասյանի խոսքով, ՀՀ ՍԴ որոշումը վերջ դրեց Հայաստանի ազգային շահերին Արձանագրությունների համապատասխանության մասին ներքին քաղաքական քննարկումներին: «Դատարանի որոշման մեջ իրավաբանորեն ամրագրված է, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան եւ դրանք չեն կարող դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ այլ վիճելի հարցերը լուծող փաստաթուղթ»,- ընդգծեց նա:
Պատգամավորը նշեց նաեւ, որ Արձանագրությունների մասին ՀՀ Սահմանադրական Դատարանի որոշման մեջ տրվում է Հայաստանի նախագահի կողմից այդ փաստաթղթերի առնչությամբ ավելի վաղ հնչեցված քաղաքական գնահատականների իրավական ձեւակերպումը:

18 January 2010 - 15:42 AMT
Under the decision of RA Constitutional Court, the object of Armenia-Turkey Protocols is the opening of bilateral border and establishment of diplomatic ties, member of Republican parliamentary group Gagik Minasyan said.
“The court’s conclusion put an end to internal political discussions on Protocols conformability to Armenia’s national interests. RA Constitutional Court ruled that the documents contain no preconditions and cannot stipulate for the solution of other disputable issues between Armenia and Turkey,” he told a news conference in Yerevan.
At that, he noted that the decision reiterates RA President’s previous statements over the documents.