18 Հունվար 2010 - 15:42 AMT
«Ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ իր դրական որոշմամբ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանը ցույց է տալիս, որ Արձանագրությունների առարկան սահմանի բացումն ու հարաբերությունների հաստատումն է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ եւ ուրիշ ոչինչ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցությունից պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Մինասյանի խոսքով, ՀՀ ՍԴ որոշումը վերջ դրեց Հայաստանի ազգային շահերին Արձանագրությունների համապատասխանության մասին ներքին քաղաքական քննարկումներին: «Դատարանի որոշման մեջ իրավաբանորեն ամրագրված է, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան եւ դրանք չեն կարող դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ այլ վիճելի հարցերը լուծող փաստաթուղթ»,- ընդգծեց նա:
Պատգամավորը նշեց նաեւ, որ Արձանագրությունների մասին ՀՀ Սահմանադրական Դատարանի որոշման մեջ տրվում է Հայաստանի նախագահի կողմից այդ փաստաթղթերի առնչությամբ ավելի վաղ հնչեցված քաղաքական գնահատականների իրավական ձեւակերպումը:

«В своем положительном решении по подписанным армяно-турецким Протоколам Конституционный Суд Армении указывает, что предметом Протоколов является только открытие границы и установление отношений между Арменией и Турцией, и ничего кроме этого», – отметил на пресс-конференции в Ереване депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Гагик Минасян.
По словам Минасяна, заключение КС РА положило конец внутриполитическим дискуссиям о соответствии Протоколов национальным интересам Армении. “В решении Суда юридически закреплено, что в армяно-турецких Протоколах нет предусловий, и они не могут стать документом, решающим другие спорные вопросы между Арменией и Турцией”, – подчеркнул он.
Депутат также отметил, что в решении Конституционного Суда РА о Протоколах дается правовое оформление ранее озвученных политических оценок в отношении этих документов со стороны президента Армении.