18 Հունվար 2010 - 16:17 AMT
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդեւն ու Սերժ Սարգսյանը քննարկում են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հեռանկարները:
«Մենք միասին կքննարկենք ընթացիկ օրակարգը` ե’ւ տնտեսական կապերը, ե’ւ մեր կապերն արտաքին քաղաքական ոլորտում: Կխոսենք գլոբալ խնդիրների մասին, այն լուրջ նախագծերի մասին, որոնցով զբաղվում ենք: Իհարկե, կխոսենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մասին, այն մասին, թե ինչ անել այս տարի»,- ասաց Մեդվեդեւը հանդիպման սկզբում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հույս հայտնեց, որ «ճգնաժամային պիկեն կավարտվի եւ կաշխատեն այն գործիքները, որոնց մասին մենք պայմանավորվել էինք` ինչպես տնտեսական համագործակցության, այնպես էլ ռազմական ու արտաքին քաղաքական համագործակցության ոլորտում»:
Սարգսյանն իր կողմից նշեց, որ նոր տարում սա իր առաջին միջազգային այցն է: «Ժամանակը շատ հարմար է` թույլ է տալիս ամփոփել 2009 թվականին ռուս-հայկական փոխհարաբերությունների ամրապդնման ուղղությամբ մեր աշխատանքը եւ նոր ծրագրեր նախանշել 2010 թվականի համար»,- ասաց Հայաստանի նախագահը:
Նրա խոսքով, անցյալ տարվա ընթացքում հաջողվեց ակտիվացնել երկու երկրների տնտեսական եւ հումանիտար հարաբերությունները: «Շնորհակալ ենք Ձեզ եւ Ռուսաստանին մեր տարածաշրջանում խաղաղության ու անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված մեր նախաձեռնություններն օժանդակելու համար: Մենք շահագրգռված ենք բոլոր հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով, եւ այս առումով մենք ոչ միայն ռազմավարական դաշնակիցներ ենք, այլեւ, երեւի, միատեսակ ենք մտածում»,- ասաց նա: «Այո, իհարկե, միանշանակ»,- համաձայնեց Մեդվեդեւը:
ՌԴ նախագահը նշեց, որ երկու երկրների միջեւ քաղաքական կապերը բավական ակտիվ են զարգանում. ե’ւ 2008-ին, ե’ւ 2009-ին բարձրագույն մակարդակով վեց-յոթ հանդիպում կայացավ:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը սկսվեց 1988 թվականին: Ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) բնակչության 80% կազմող հայերի խաղաղ պահանջներին, Ադրբեջանը ագրեսիա ծավալեց խաղաղ բնակչության դեմ: 1991-1994թթ. ազգային-ազատագրական պատերազմի արդյունքում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակը նաեւ ԼՂՀ շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծեց, որը 7 շրջաններ է ներառում: 1994թ. մայիսի 11-ին հրադադարի մասին համաձայնություն ձեռք բերվեց (Բիշկեկյան արձանագրություն): Ներկայումս հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները` Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն եւ Ռուսաստանը:

Президенты России и Армении Дмитрий Медведев и Серж Саргсян обсуждают перспективы развития двусторонних отношений и урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
“Мы с вами обсудим текущую повестку дня – и экономические связи, и наши контакты во внешнеполитической сфере. Поговорим о глобальных проблемах, поговорим о тех серьезных проектах, которыми мы занимаемся. Конечно, поговорим о нагорно-карабахском урегулировании, поговорим о том, что делать в этом году”, – сказал Медведев в начале встречи, передает РИА Новости.
Он выразил надежду, что “кризисное пике будет завершаться и заработают те инструменты, о которых мы договаривались – как в области экономического сотрудничества, так и в области военного и внешнеполитического сотрудничества”.
Со своей стороны, Саргсян отметил, что это его первый международный визит в новом году. “Время очень подходящее – позволяет подвести итоги нашей работы по укреплению российско-армянских взаимоотношений в 2009 году и наметить новые планы на 2010 год”, – сказал президент Армении.
По его словам, за прошлый год удалось активизировать экономические и гуманитарные отношения двух стран. “Считаю, что есть основы для того, чтобы в 2010 году добиться более серьезных успехов. Я думаю, что мы должны делать все для того, чтобы с каждым годом в наших отношениях были серьезные достижения”, – сказал Саргсян.
Президент Армении особо поблагодарил главу российского государства за помощь в укреплении мира в регионе. “Спасибо вам и России за поддержку наших инициатив по укреплению мира и безопасности в нашем регионе. Мы заинтересованы все вопросы решать мирным путем, и здесь мы не только стратегические союзники, но, наверное, здесь одинаково мыслим”, – сказал он. “Да, конечно, абсолютно”, – согласился Медведев.
Российский лидер отметил, что политические контакты между двумя странами развиваются достаточно активно: и в 2008, и в 2009 году состоялось по шесть-семь встреч на высшем уровне.
Нагорно-карабахский конфликт начался в 1988 году. В ответ на мирные требования армян Карабаха, которые составляли 80% населения Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), Азербайджан развязал агрессию против мирного населения. В результате национально-освободительной войны 1991-1994 года была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. Армия обороны НКР также создала зону безопасности вокруг НКР, включающий 7 районов. 11 мая 1994 года было достигнуто соглашение о прекращении огня (Бишкекский протокол). В настоящее время урегулированием конфликта занимаются сопредседатели Минской группы ОБСЕ- Франция, США и Россия.