Այսօրվա դրությամբ Ադրբեջանը հասկանում է, որ իրադրությունը փոխվել է եւ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Այդ մասին «Հայ-ռուսական հարաբերություններ` ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի Երեւան կատարած այցի արդյունքները» թեմայով Երեւան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտնեց Ալեքսանդր Սկակովը Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսական ինստիտուտի փորձագետ Ալեքսանդր Սկակովը:
Ինչպես նշեց փորձագետը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը զգալիորեն թուլացնում է Բաքվի դիրքերը եւ նրա համար միակ հնարավորությունը բլից-կրիգն է, ինչն այսօրվա դրությամբ անիրական է: «Ոչ ոք Ադրբեջանին թույլ չի տա ռազմական գործողությունները 5-7 օրից ավել ձգձգել: Ավելի ուշ տեղի կունենան զանազան հարցերի` տարածքների, խաղաղապահների, փախստականների կուլուարային քննարկումներ»,- հայտնեց Ալեքսանդր Սկակովը:
Նրա կարծիքով, Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին վերադարձնելու հարցն անիրական է, եւ հակամարտության կողմերը պետք է հասկանան, որ Ղարաբաղը կարող է անկախ պետություն դառնալ:
Արցախի Հանրապետություն (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն):1923թ., հաշվի չառնելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կարծիքը, ՌԿԿ(բ) Կովկասի բյուրոյի որոշմամբ Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում ստեղծվեց Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզ:

18 Январь 2010 - 16:58 AMT
На сегодняшний день Азербайджан понимает, что ситуация изменилась и карабахский конфликт не имеет военного решения. Об этом в ходе телемоста Ереван-Москва на тему «Армяно-российские отношения: итоги визита министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова в Ереван» заявил эксперт Российского института стратегических исследований Александр Скаков.
Как отметил эксперт, процесс нормализации армяно-турецких отношений существенно ослабляет позиции Баку и единственной возможностью для него является блиц-криг, что на сегодняшний день нереально. “Никто не позволит Азербайджану затягивать военные действия более чем на 5-7 дней. Позже будут кулуарные обсуждения различных вопросов, как вопросы территорий, миротворцев, беженцев”, – заявил Александр Скаков.
По его мнению, вопрос возвращения Нагорного Карабаха Азербайджану нереален и стороны конфликта должны понять, что Карабах может стать независимым государством.