Բաքվում հայկական ջարդերի 20-րդ տարելիցի օրերին Հայաստանի երիտասարդությունը միավորվել եւ կոչով դիմել է միջազգային կազմակերպություններին, ՄԱԿ-ի անդամ երկրների խորհրդարաններին, կառավարություններին, ինչպես նաեւ հասարակական եւ քաղաքական կազմակերպություններին` պահանջելով ճանաչել եւ դատապարտել Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ կատարված ոճրագործությունը, որը պաշտոնական քաղաքականության եւ գաղափարախոսության է վերածել ռասիզմն ու նոր ցեղասպանություններով սպառնում է տարածաշրջանին: Նրանք կոչ են անում նաեւ վերականգնել շուրջ կես միլիոն հայերի եւ տասնյակ հազարավոր այլ ազգերի իրավունքները, որոնք լքեցին Ադրբեջանը ռասիզմի սանձազերծման օրերին, ինչպես նաեւ հարգել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակիչների ազատ եւ անվտանգ ապրելու եւ ժողովրդավարապես զարգանալու իրավունքը:
Այդ կոչը, որը ստորագրել են տասնյակից ավելի հասարակական կազմակերպություններ, կհանձնվի ՄԱԿ-ի անդամ երկրների դեսպանատներին եւ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչություններին:
Ուսանողներն ու երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն երթ են կազմակերպել դեպի Ծիծեռնակաբերդ:

В дни двадцатой годовщины погромов армян в Баку молодежь Армении объединилась и подписала обращение к международным организациям, парламентам, правительствам стран-членов ООН, а также к общественным и политическим организациям. Этим обращением представители молодежных и студенческих организаций требуют признать и осудить преступление против человечества, совершенное Азербайджаном, возведшим расизм в ранг официальной политики и идеологии и грозящим региону новыми геноцидами. Они требуют также восстановить права около полумиллиона армян и десятков тысяч представителей других национальностей, покинувших Азербайджан в период разгула расизма, а также уважать право жителей Нагорно-Карабахской Республики на свободное и безопасное существование и демократическое развитие.
Это обращение, подписанное представителями более десятка общественных организаций, будет представлено в посольства стран-членов ООН и международные организации.
Студенты и представители молодежных организаций организовали шествие в направлении Мемориала жертв Геноцида армян Цицернакаберд.