19 Հունվար 2010 - 11:13 AMT
Հունվարի 21- 23 -ը Երեւանում տեղի կունենան դասընթացներ մարդկանց թրաֆիկինգի վերաբերյալ: Դասընթացների նպատակն է բարձրացնել Հայաստանում սոցիալական թեմաներ լուսաբանող լրագրողների ներուժը եւ կրթել նրանց թրաֆիկինգի թեմայի լուսաբանման առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
Դասընթացը կազմակերպել են Վորլդ Վիժն Հայաստանը եւ «People in Need» չեխական կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչությունը` նպատակ ունենալով բարձրացնել Հայաստանում սոցիալական թեմաներ լուսաբանող լրագրողների ներուժը եւ կրթել նրանց թրաֆիկինգի թեմայի լուսաբանման առանձնահատկությունների վերաբերյալ: Հարցազրույցները կվարի հանրահայտ լրագրող-դասընթացավար Դրյու Սալիվանը Բոսնիա-Հերցեգովինայից:
Դասընթացի ավարտից հետո 12 ամիսների ընթացքում կուսումնասիրվեն մասնակից լրագրողների լուսաբանումները թրաֆիկինգի թեմայով եւ երեք լավագույն նյութերը կստանան մրցանակ:
Դասընթացները կազմակերպել են «Վորլդ Վիժն Արմենիա» կազմակերպությունը եւ People in Need չեխական կազմակերպության ներկայացուցչությունը:
World Vision-ը (Վորլդ Վիժն) քրիստոնեական բարեգործական կազմակերպություն է, որը կոչված է բարեփոխելու աղքատության մեջ ապրող երեխաների, նրանց ընտանիքների եւ համայնքների կյանքը:
Առաջնորդվելով Հիսուս Քրիստոսի հանդեպ ունեցած մեծ հավատքով` «Վորլդ Վիժնը» ծառայում է աղքատներին եւ ճնշվածներին` խորհրդանշելով Աստծո բացարձակ սերն առ մարդիկ: «Վորլդ Վիժնը» ծառայում է բոլորին անկախ սեռից, կրոնական, ռասսայական եւ ազգային պատկանելիությունից: 2006 թվականին «Վորլդ Վիժնը» աշխատել է 97 երկրներում, օգնելով 100 միլիոն մարդկանց: «Վորլդ Վիժնը» Հայաստան է եկել 18 տարի առաջ` 1 մլն. դոլարի անհապաղ օգնություն տրամադրելով 1988թ. աղետալի երկրաշարժից տուժածներին: Հաջորդ ամիսների ընթացքում տրամադրվել է ավելի քան 3 մլն. դոլարի դեղորայք եւ օգնություն: Հետագա 20 տարիների ընթացքում «Վորլդ Վիժնի» ծրագրերն ուղղված են եղել ոչ միայն աղետի հետեւանքների վերացմանը, այլեւ նպատակ ունեն բարեփոխել համայնքների կյանքը:
People in Need չեխական կազմակերպությունը գործում է բազում երկրներում: Գոյության 14 տարիներին այն իրագործել է բազում ծրագրեր, կապված հումանիտար օգնության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաեւ հետխորհրդային հանրապետություններում քաղաքացիական հասարակության զարգացման հետ:
People in Need-ի իրականացվող ծրագրերը իրականցվում են Չեխիայի Հանրապետության, ՄԱԿ-ի, ԵՄ-ի, ինչպես նաեւ այլ դոնորների տրամադրած դրամաշնորհների միջոցներով: Կազմակերպությունը շուրջ 150 անդամ ունի, որոնցից Պրահայի կենտրոնակայանում աշխատում են 100-110 հոգի: People in Need-ի ներկայացուցչությունները գտնվում են Չեխիայի քաղաքներում եւ նրա սահմաններից դուրս: Իր գործունեության ընթացքում People in Need կազմակերպությունը հումանիտար օգնություն է ցուցաբերել Բոսնիայի, Կոսովոյի, Չեչնիայի, Աֆղանստանի թեժ կետերի բնակչությանը: Մարդու իրավունքների կենտրոնը օգնություն է ցուցաբերել այն մարդկանց, որոնք հետապնդվել են քաղաքական նկատառաումներով Կուբայում, Բիրմայում, Բելառուսում:

19 Январь 2010 - 11:13 AMT
С 21 по 23 января в Ереване будут проведены курсы для журналистов по теме траффикинга. Цель курсов – повысить уровень профессиональных навыков журналистов, освещающих социальные проблемы, выявить их потенциал и представить им нюансы освещения темы траффикинга.
Курсы будет вести известный журналист из Боснии и Герцеговины Дрю Саливан, у которого большой опыт проведения подобных курсов и освещения проблем траффикинга.
По окончании курса в последующие 12 месяцев будет проведен мониторинг деятельности журналистов-участников и авторы трех лучших материалов на тему траффикинга будут удостоены призов.
Организаторами курсов являются Международная гуманитарная организация World Vision Армения и представительство чешской организации People in Need в Армении.
World Vision – международная христианская гуманитарная организация. Организация призвана изменить жизнь живущих в бедности людей. World Vision служит всем без исключения и не зависимо от пола, расовой и национальной принадлежности. В 2007 году организация работала в 97 странах, предоставляя необходимую помощь 100 миллион людям. World Vision в Армении начал действовать с 1988 года предоставляя 1 миллион долларов для помощи пострадавшим от Спитакского землетрясения. Последующие программы организации были направлены не только на помощь жителей зоны бедствия, но и на поднятие уровня жизни общества в целом.
People in Need – чешская организация работает во многих странах. За 14 лет своего существования реализовала множество программ связанных с оказанием гуманитарной помощи, защиты прав человека, а также с развитием гражданского общества в постсоветских республиках. Программы, которые реализует общественная организация People in Need, осуществляются за счет средств грантов, объявляемых: правительством Чешской республики, ООН, ЕС, а также других доноров. Организация насчитывает около 150 человек, из которых в штаб-квартире в Праге работают 100-110 человек. Представительства People in Need расположены в городах Чехии и за ее пределами. За время работы организации “People in Need” была оказана гуманитарная помощь в горячие точки в Боснии, Косово, Чечню, Афганистан. Центр по правам человека оказывал помощь людям, которые преследовались по политическим мотивам на Кубе, в Бирме, в Беларуси.