Մադրիդյան սկզբունքների եւ հայ-թուրքական Արձանագրությունների հրապարակումից հետո Հայաստանի հասարակայնությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի վերոհիշյալ փաստաթղթերից բխող բոլոր բացասական հետեւանքների կանխման համար: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Հայկական ընտրություն» ստեղծվող կուսակցության նախաձեռնողական խմբի անդամ Ալեքսանդր Կանանյանը:
Նրա խոսքով, մինչ օրս հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ոչինչ չի փոխվել եւ նախկինում նախատեսված բոլոր ծրագրերը իրականացվելու են:
Կանանյանն առաջարկում է բացատրել եւ հայ բնակչության շրջանում արմատացնել այն, որ հայ-թուրքական մերձեցման եւ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում նվազագույն զիջումը ավերիչ հետեւանքների կհանգեցնի ոչ միայն ԼԶՀ, այլեւ հայ պետականության համար առհասարակ:

После публикации Мадридских принципов и армяно-турецких Протоколов общественность Армении должна предпринять резкие шаги для предотвращения всех тех негативных последствий, вытекающие из вышеуказанных документов. Об этом на пресс-конференции заявил член инициативной группы создающейся партии “Армянский выбор” Алекасндр Кананян.
По его словам, до сих пор в процессе налаживания армяно-турецких отношений ничего не изменилось и все ранее предусмотренные программы реализуются.
Кананян предлагает объяснить и укоренить среди армянского населения то, что малейшая уступка в вопросах армяно-турецкого сближения и карабахского урегулирования приведет к разрушительным последствиям не только для НКР, но для армянской государственности в целом.