19 Հունվար 2010 - 13:01 AMT
Երեւանում տեղի ունեցավ «Բաքու 1990` հունվար. սովորական ցեղասպանություն» վավերագրական ֆիլմաշարի առաջին ֆիլմի շնորհանդեսը: Ֆիլմաշարի արտադրությունը նախաձեռնվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության» կենտրոնի կողմից եւ կոչված է` ներկայացնելու ճշմարտությունը 1988-1992 թթ. դեպքերի մասին, որոնց ընթացքում Ադրբեջանի եւ ԼՂՀ-ի հայ բնակչությունը պարբերաբար ենթարկվել է էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության:
Ֆիլմի հեղինակ Մարինա Գեւորգյանի խոսքերով, ֆիլմի նպատակը չէ ատելություն սերմանել ադրբեջանցիների նկատմամբ, այլ ներկայացնում է Ադրբեջանում հայերի ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը:

В Ереване состоялась презентация первого документального фильма “Обычный геноцид: Баку, январь 1990” из цикла фильмов “Обычный геноцид”. Создание цикла фильмов был инициирован центром Общественных связей и информации аппарата президента Армении и нацелено на то, чтобы представить реальность о событиях 1988-92 гг, в течение которых армянское население Нагорного Карабаха и Азербайджана был подвергнут геноциду и этническим чисткам.
По словам автора фильма Марины Григорян, фильм не нацелен на то, чтобы сеять ненависть в отношении азербайджанцев, а преследует цель представить правду о геноциде армян в Азербайджане.