19 Հունվար 2010 - 14:12 AMT
«Վերջին 15-20 տարիներին Հայաստանում անպտղության մակարդակը, որ կազմում էր 28-30 տոկոս, նվազել է երկու անգամ: 2008 թ. այս ցուցանիշը հասել է 16.5 տոկոս` կանանց մոտ, 4-5 տոոկս` տղամարդկանց մոտ, ինչը հատուկ է շատ երկրներում: Սակայն, եթե այդ թիվն ավելի է լինում 15 տոկոսից, ապա այդ հիմնախնդիրը առողջապահական բնագավառից արդեն տեղափոխվում է սոցիալական ոլորտ, քանի որ անպտղության հետ է կապված ե’ւ նորածինների քանակը, ե’ւ բնակչության աճը: ՀՀ առողջապահության նախարարության գործունեության շնորհիվ, այս հիմնախնդիրը առաջնային է համարվում», – հունվարի 19-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկաբարձ- գինեկոլոգ, ՀՀ ԳԱԱ-ի թղթակից անդամ, Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ամբիոնի վարիչի տեղակալ, պրոֆեսոր Ռազմիկ Աբրահամյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, 2007 թ. մշակվել է առողջապահության վերարտադրման ազգային ծրագիր, որում հատուկ տեղ է գրավում անպտղության հիմնախնդիրը:
«Մեր հետազոտությունների շնորհիվ, մենք ցրեցինք այն մոլորությունը, որ անպտղության միակ մեղավորը կինն է: Անպտղությունը լինում է բացարձակ կամ համեմատական, ինչպես նաեւ սկզբնական եւ երկրորդվող: Սկզբնական անպտղությունը նշանակում է, որ կինը իր վերարտադրման ողջ տարիների ընթացքում չի կարող ծննդաբերել, իսկ երկրորդվողի դեպքում այն կարող է առաջ գալ երեխան ծնվելուց հետո: Տղամարդկանց մոտ անպտղությունը 5.6 տոկոս է կազմում, սակայն արդյունքն ավելի լավ կլինի, երբ անպտղության դեպքում հետազոտվեն ամուսինները միասին», – ընդգծել է «Էրեբունի» հիվանդանոցի «Կանանց առողջության կենտրոնի» ղեկավար Կարինե Սարգսյանը:
Բժիշկները շեշտեցին, որ յուրաքանչյուր հիվանդություն ավելի հեշտ է կանխել, քան բուժել: «Այդ պատճառով 16 տարեկան հասակից սկսած աղջիկները պետք է մշտապես ստուգվեն մասնագետի մոտ, որպեսզի կանխեն այն հիվանդությունները, որոնք կարող են անպտղության պատճառ դառնալ: Սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդությունները վիժելու եւ ժամանակից շուտ ծննդաբերելու պատճառների 8-9 տոկոսն են կազմում: Սակայն այդ հիվանդություններն էլ կարելի է բուժել մինչեւ հղիանալը», – ընդգծել է պրոֆեսոր Աբրահամյանը:

“За последние 15-20 лет уровень бесплодия в Армении, составляющий 28-30%, снизился почти в 2 раза. В 2008 году эта цифра достигала 16.5% у женщин, и 4-5% у мужчин, что свойственно многим странам. Однако когда эта цифра переходит за 15%, то эта проблема из здравоохранительной переходит в социальную, так как с бесплодием связывается и число новорожденных, и рост населения. Но благодаря действиям Министерства здравоохранения РА эта проблема считается приоритетной”, – сообщил на пресс-конференции 19 января Главный акушер-гинеколог Министерства здравоохранения РА, член-корреспондент НАН РА, заведующий кафедрой акушерства и гинекологии Ереванского государственного медицинского университета, профессор Размик Абрамян.
По его словам, в 2007 году была разработана национальная программа репродуктивного здоровья, в которой особое место уделяется проблеме бесплодия.
“Благодаря нашим исследованиям мы разрушили заблуждение, что в бесплодии виновна только женщина. Бесплодие бывает абсолютным или относительным, а также первичным и вторичным. Первичное бесплодие означает, что женщина не может родить в течение всего репродуктивного возраста, а при вторичном – оно может наступить после рождения ребенка. Бесплодие у мужчин составляет 5.6%, однако проблема у обоих партнеров в семейной паре при бесплодии обнаруживается в 35-40% случаев. Поэтому результат будет гораздо лучше, если при проблемах бесплодия обследование пройдут и муж, и жена”,- подчеркнула руководитель “Центра здоровья женщин” в больнице Эребуни Карине Саркисян.
Врачи подчеркнули, что любую болезнь всегда легче пресечь, чем вылечить. “Поэтому начиная с 16 лет девушки должны регулярно посещать специалистов, чтобы предотвратить те болезни, которые могут вызвать бесплодие. Болезни, передающиеся половым путем, становятся причиной выкидышей или преждевременных родов в 8-9% случаев. Но и эти болезни можно вылечить еще до беременности”,- подчеркнул профессор Абрамян.