19 Հունվար 2010 - 15:04 AMT
Անկարայի համալսարանին կից Եվրոպական համայնքների հետազոտությունների կենտրոնի անցկացրած հարցման համաձայն, Թուրքիայի գլխավոր թշնամիներից են ԱՄՆ, այնուհետեւ Հայաստանը: Հարցման ենթարկվածների 37.5 տոկոսը թշնամի է համարում ԱՄՆ-ն, 10.9 տոկոսը` Հայաստանը, 10.6 տոկոսը` Իսրայելը, 6.1 տոկոսը` Հունաստանը, 5.1 տոկոսը` Ֆրանսիան: Հարցվածների 29.9 տոկոսը Թուրքիայի բարեկամ է համարել Ադրբեջանը, 15.7 տոկոսը`Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքիայի Հանրապետությունը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունների Թուրքիայի վավերացման կողմ են արտահայտվել հարցվածների 69.7 տոկոսը: Սակայն արտահայտվողները վերապահումներ էին անում, ինչպես, օրինակ` 35 տոկոսը վավերացման նախապայման է համարել «Ադրբեջանի տարածքից հայերի դուրսբերումը», 28.6 տոկոսը` Հայերի ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարվելը, միայն 6.1 տոկոսն է համաձայնել առանց նախապայմանների վավերացմանը:
Հարցումը կատարվել է 2009 թ. դեկտեմբերի 31-ին` Թուրքիայի ինը գավառներում, Անկարայում եւ Ստամբուլում: 1032 հարցվածների մեջ եղել են ուսանողներ, հասարակական գործիչներ, մտավորականության ներկայացուցիչներ, հաղորդում է ԱբՀաբերը:

According to a survey held by the Center for Research on European Communities at the University of Ankara, Turkey’s main enemy is the United States, Armenia comes next. 37.5 per cent of respondents consider the United States as the enemy, 10.9 per cent – Armenia, 10.6 per cent – Israel, 6.1 per cent – Greece, 5.1 per cent – France.
29.9 per cent of respondents named among Turkey’s friends Azerbaijan and 15.7 per cent – Turkish Republic of Northern Cyprus.
69.7 per cent of respondents are for the ratification of the Armenian-Turkish Protocols by the Turkish Parliament. But they expressed some reservations: for example, 35 per cent – in case of “withdrawal of Armenians from the territories of Azerbaijan”, 28.6 per cent – in case if Armenians refuse from the international recognition of the Armenian Genocide, and only 6.1 per cent agree with the ratification, without preconditions.
The survey was held between October 31 and December 31, 2009 in nine provinces of Turkey, Ankara and Istanbul. Students, public figures, intellectuals were among 1,032 respondents, AbHaber reported.