19 Հունվար 2010 - 15:46 AMT
«Ես չեմ բացառում, որ Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ շրջանակային համաձայնագիր արդեն գոյություն ունի, որը ստորագրվել է Հայաստանի նախագահի կողմից լիազորված անձի կողմից: Իսկ դրա հրապարակման ժամկետներն արդեն երկրորդական հարց է»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնողական խմբի անդամ Ալեքսանդր Կանանյանը:
Կանանյանի խոսքով, նման եզրակացությունն ինքը կարող է իրեն թույլ տալ հայ-թուրքական Արձանագրությունների հրապարակման նախադեպից հետո: «Սկզբում մեզ ասում էին, որ ստորագրված հայ-թուրքական «ճանապարհային քարտեզը» բավական ամորֆ փաստաթուղթ է: Հետո Հայաստանի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների բոլոր կետերը վերջնականապես համաձայնեցվել են դեռեւս 2009 թվականի փետրվարին»,- նկատեց նա:
Ալեքսանդր Կանանյանն ընդգծեց, որ վերը ասվածի արդյունքում ոչ մի երաշխիք չկա, որ որ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիր հիմա արդեն գոյություն չունի: «Մեր հասարակայնությունը պետք է հասկանա, որ Մադրիդյան սկզբունքների անգամ մեկ կետի կատարումն աղետալի հետեւանքների կհանգեցնի ԼՂՀ համար»,- հայտնեց նա:

19 Январь 2010 - 15:46 AMT
“Я не исключаю, что на основе Мадридских принципов уже существует рамочное соглашение по карабахскому урегулированию, которое подписано лицом, уполномоченным со стороны президента Армении. А сроки его публикации, это уже второстепенный вопрос”, – заявил на пресс-конференции в Ереване член инициативной группы партии “Армянский выбор” Александр Кананян.
По словам Кананяна, такой вывод он может позволить себе сделать после прецедента c публикацией армяно-турецких Протоколов. «Сначала нам говорили, что подписанная армяно-турецкая «дорожная карта» достаточно аморфный документ. Потом министр ИД Армении заявил, что все пункты армяно-турецких Протоколов были окончательно согласованы еще в феврале 2009 года», – заметил он.
Александр Кананян подчеркнул, что в свете вышесказанного нет никаких гарантий, что рамочного соглашения по карабахскому урегулированию не существует уже сейчас. «Наша общественность должна понять, что выполнение даже одного пункта Мадридских принципов приведет к катастрофическим последствиям для НКР», – заявил он.