19 Հունվար 2010 - 15:46 AMT
«Ես չեմ բացառում, որ Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ շրջանակային համաձայնագիր արդեն գոյություն ունի, որը ստորագրվել է Հայաստանի նախագահի կողմից լիազորված անձի կողմից: Իսկ դրա հրապարակման ժամկետներն արդեն երկրորդական հարց է»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնողական խմբի անդամ Ալեքսանդր Կանանյանը:
Կանանյանի խոսքով, նման եզրակացությունն ինքը կարող է իրեն թույլ տալ հայ-թուրքական Արձանագրությունների հրապարակման նախադեպից հետո: «Սկզբում մեզ ասում էին, որ ստորագրված հայ-թուրքական «ճանապարհային քարտեզը» բավական ամորֆ փաստաթուղթ է: Հետո Հայաստանի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների բոլոր կետերը վերջնականապես համաձայնեցվել են դեռեւս 2009 թվականի փետրվարին»,- նկատեց նա:
Ալեքսանդր Կանանյանն ընդգծեց, որ վերը ասվածի արդյունքում ոչ մի երաշխիք չկա, որ որ ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիր հիմա արդեն գոյություն չունի: «Մեր հասարակայնությունը պետք է հասկանա, որ Մադրիդյան սկզբունքների անգամ մեկ կետի կատարումն աղետալի հետեւանքների կհանգեցնի ԼՂՀ համար»,- հայտնեց նա:

I do not preclude existence of framework agreement on Karabakh conflict settlement, drawn up based on Madrid principles, and signed by an authorized person. And agreement publication term is a subsidiary issue, Armenian Choice party initiative group member Alexander Kananyan believes.
As Alexander Kananyan told a news conference in Yerevan, he came to this conclusion based on the precedent with Armenia-Turkey Protocols. “First we were told that the initialed Armenia-Turkey road map was only an amorphous document. Later, RA Foreign Minister stated that all paragraphs of Armenia-Turkey protocols were finalized as early as February 2009,” he noted.
Alexander Kananyan emphasized that in the light of the above mentioned, there are no guarantees framework agreement for Karabakh conflict settlement hasn’t been created up till now. “The public has to understand, fulfillment of even of paragraph of Madrid principles is disastrous to NKR,” he stressed.