19 Հունվար 2010 - 17:29 AMT
«Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի ՍԴ որոշումը ակներեւ ցույց տվեց, որ այդ փաստաթղթերը կազմելիս ՀՀ Արտգործնախարարությունը կոպիտ սխալներ է թույլ տվել»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նկատեց Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, ՍԴ եզրակացությունը վկայում է այն մասին, որ Արձանագրությունները կազմելիս Հայաստանի դիվանագետները չեն կարողացել պաշտպանել Հայաստանի ազգային շահերը եւ որ դրանք հարկավոր է փոխարինել:
«Մեր խորհրդարանը Արձանագրությունները վավերացնելիս պետք է որպես վերապահում պարտադիր վկայակոչի Սահմանադրական դատարանի որոշումը: Հայաստանի Ազգային ժողովը պետք է նաեւ եւս մեկ անգամ հաստատի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում հետեւողական լինելու իր պատրաստակամությունը, համապատասխան փոփոխություններ կատարի Հայաստանի օրենսդրության մեջ սահմանի բացումից հետո հնարավոր մարտահրավերները չեզոքացնելու համար»,- ընդգծեց Արամ Սարգսյանը:
Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցությունը 1991թ. հիմնված քաղաքական կուսակցություն է: ՀԴԿ հիմնադիր-նախագահը Արամ Գասպարի Սարգսյանն է: 1998-1999թթ. եղել է Հայաստանի նախագահ Ռ.Քոչարյանի խորհրդատուն, 2003-2007 թվականներին` Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր:
Դեմոկրատական կուսակցության գաղափարախոսության հիմքում դեմոկրատական սոցիալիզմի մասին ուսմունքն է: Կուսակցությունը դեմոկրատական, ազգային արժեքների պահպանման եւ սոցիալական արդարության հաստատման կողմնակիցն է:

«Решение Конституционного Суда Армении по подписанным армяно-турецким Протоколам наглядно показало, что при составлении этих документов Министерство иностранных дел РА допустило грубые ошибки», – отметил на пресс-конференции в Ереване председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян.
По словам Саркисяна, заключение КС свидетельствует о том, что при составлении Протоколов дипломаты Армении не смогли защитить национальные интересы Армении и их следует заменить.
«Наш парламент при ратификации Протоколов в качестве оговорок должен обязательно сделать ссылку на решение Конституционного суда. Национальное собрание Армении также должно еще раз подтвердить свою готовность быть последовательным в деле международного признания Геноцида армян, внести соответствующие изменения в законодательстве Армении для нейтрализации возможных вызовов после открытия границы», – подчеркнул Арам Саркисян.
Демократическая партия Армении – политическая партия в Армении была основана в 1991 году. Председателем-учредителем ДПА является Арам Гаспарович Саркисян. В 1998-1999гг. был советником президента Армении Р.Кочаряна. С 2003 по 2007 год – депутат Национального собрания Армении.
В основе идеологии демократической партии лежит учение о демократическом социализме. Партия является сторонницей сохранения демократических, национальных ценностей и установления социальной справедливости.