Ես չեմ կարող բարձր գնահատել Freedom House-ի զեկույցը Հայաստանի վերաբերյալ, քանի որ այդ կազմակերպությունը ունի քաղաքականացված մոտեցում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը, մեկնաբանելով Freedom House-ի վերջին զեկույցը այն մասին, որ վերջին 8 տարիների ընթացքում Հայաստանում չի արձանագրվել ոչ մի դրական տեղաշարժ: «Freedom House-ի գնահատականները կարելի է դիտարկել որպես Հայաստանի վրա ազդելու եւս մեկ լծակ», – ասել է Ալավերդյանը, ավելացնելով, որ դրա պատճառը կարող է լինել այն, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավումը եւ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը այսօր ինչպես երբեք գտնվում են միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: Նրա խոսքերով, եթե Հայաստանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման կապակցությամբ, ղարաբաղյան հարցում դիմեր ավելի մեծ զիջումների, ապա Freedom House-ի գնահատականները ավելի մեղմ կլինեին: Չնայած դրան նա համաձայնվել է կազմակերպության բոլոր գնահատականների հետ:
Freedom House-ը ոչ կառավարական կազմակերպությունը: Նստավայրը գտնվում է Վաշինգտոնում: Նրա բյուջեն 66%-վ ֆինանսավորվում է ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից: Հիմնադրվել է 1941 թ-ն: Կազմակերպությունը հայտնի է քաղաքական եւ քաղաքացիական ազատությունների ուսումնասիրություններով(1978): Իր վարկանիշները ձեւավորում է փորձագետների հարցումների արդյունքների հիման վրա: Հիմնականում ֆինանսավորվում է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի եւ Միջազգային զարգացման վարչության (USAID US Agency for International Development) , եւ մի շարք միջազգային հիմնադրամների ու կառավարությունների կողմից: Ընդունում է մասնավոր նվիրատվություններ:
Freedom House-ի ղեկավարն Ուիլյամ Ջ. Տաֆտ IV-ն է: Մասնագետների գնահատականներով այն ԱՄՆ-ում բավական ազդեցիկ կազմակերպություն է, որը սատարում է արեւելամետ ուժերին ողջ հետխորհրդային տարածքում:

20 Январь 2010 - 08:58 AMT
Я не могу высоко оценить доклад Freedom House по Армении, поскольку эта организация имеет политизированный поход. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила секретарь партии “Наследие”, депутат НС РА Лариса Алавердян, комментируя последний доклад Freedom House о том, что за последние восемь лет в Армении нет никаких положительных сдвигов. «Оценки Freedom House можно рассматривать как еще один рычаг воздействия на Армению»,- сказал Алавердян, добавив, что причиной этого может быть то, что процессы нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования карабахского конфликта сегодня как никогда находятся в центре внимания международной общественности. По ее словам, если бы Армения проявила большую уступчивость в карабахском вопросе в связи с нормализацией армяно-турецких отношений, то оценки Freedom House были бы мягче. Несмотря на все это она согласилась со всеми оценками организации.
Freedom House – неправительственная организация со штаб-квартирой в Вашингтоне (США). Ее бюджет на 66 % финансируется правительством США. Основана в 1941 году. Известна исследованиями состояния политических и гражданских свобод (с 1978 года). Свои рейтинги формирует на основе опроса экспертов в соответствии с опубликованной методологией.Финансируется в основном Государственным департаментом США и Управлением международного развития США (USAID — US Agency for International Development), а также рядом международных фондов и правительств, включая National Endowment for Democracy. Принимает пожертвования от частных лиц. Руководитель Freedom House — Уильям Г. Тафт IV. По оценкам специалистов Freedom House – весьма влиятельная в США организация, поддерживающая прозападные силы на всём постсоветском пространстве. Она не имеет выраженной партийной привязанности, хотя идеологически она ближе к Демократической партии США.