Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը, որտեղ Անկարան մեկնաբանում է ՀՀ ՍԴ որոշումն Արձանագրությունների վերաբերյալ, ապացուցում է, որ Թուրքիան փորձում է Հայաստանին վերագրել իր իսկ առաջադրած նախապայմանները: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի քաղաքական գծով ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Այդպիսով, Թուրքիան փորձում է խուսափել իր պարտականությունների կատարումից եւ Հայաստանին մեղադրել նրանում, որ նա հավատարիմ չէ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին»,-ասել է Մանոյանը: Ըստ նրա, ներքաղաքական խնդիրների պատճառով Անկարան մտադիր չէ վավերացնել Արձանագրությունները մինչ ապրիլի 24-ը եւ այժմ, մեղադրելով Հայաստանին երկխոսության ձախողման համար, կրկին փորձում է խոչընդոտել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ԱՄՆ-ում:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Կ.Մանոյանն ասել է, որ ՀՀ ՍԴ որոշումը եւ Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը նոր գործընթացների կարող են հանգեցնել հայ-թուրքական հաշտեցման շուրջ: «Ես չեմ բացառում, որ առաջիկա 2 օրերին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը կամ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հեռախոսազրույց ունենա ՀՀ նախագահի հետ` հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ որոշակի երաշխիքներ ստանալու համար»,-ասել է «Հայ դատի» գրասենյակի ղեկավարը:
Կիրո Մանոյանը չի բացառել, որ մարտ-ապրիլին թուրքական կողմը որոշ քայլեր կձեռնարկի Արձանագրությունների վավերացման ուղղությամբ, սակայն դա չպետք է մոլորեցնի հայկական կողմին: «Եթե մինչ ապրիլ Թուրքիան ձգձգի Արձանագրությունների վավերացումը, Հայաստանը պետք է հայտարարի, որ դուրս է գալիս բանակցություններից»,-ասել է Մանոյանը:
Հայ դատը հայերի քաղաքական պատմության, ազգային-ազատագրական շարժման բոլոր խնդիրների ամբողջականությունն է, որոնք սկիզբ են առել XIX դարի երկրորդ կեսից, եւ նպատակ ունի վերականգնել անկախ հայկական պետականությունն իր պատմական հայրենիքում եւ ամբողջ աշխարհի հայերի միավորումը:

Заявление МИД Турции, в котором Анкара прокомментировала решение Конституционного Суда Армении по Протоколам о нормализации армяно-турецких отношений, доказывает, что Турция пытается навязать Армении выдвинутые ею же предусловия. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава Центрального офиса «Ай Дата» по политическим вопросам АРФД Киро Маноян.
«Таким образом, Турция пытается избежать выполнения своих обязательств и обвинить Армению в том, что она не привержена процессу нормализации армяно-турецких отношений»,- сказал Маноян. По его словам, из-за внутриполитических проблем Анкара не намерена ратифицировать Протоколы до 24 апреля (День памяти жертв Геноцида армян) и теперь, обвиняя Армению за провал диалога, Турция вновь пытается препятствовать признанию Геноцида армян в США.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, Киро Маноян заявил, что решение КС РА и заявление турецкого МИД приведут к новым процессам вокруг армяно-турецкого примирения. «Я не исключаю, что в течение ближайших 2 дней госсекретарь США Хиллари Клинтон или вице-президент Джо Байден проведут телефонную беседу с армянским руководством, чтобы получить определенные гарантии по армяно-турецкому процессу»,- сказал глава офиса Ай Дата.
Киро Маноян не исключил, что в марте-апреле турецкая сторона сделает некоторые шаги в сторону ратификации Протоколов, но это не должно ввести армянскую сторону в заблуждение. «Если до апреля Турция будет затягивать с ратификацией Протоколов, Армения должна заявить о том, что она выходит из переговоров»,- сказал глава офиса Ай Дата.