20 Հունվար 2010 - 12:24 AMT
«Ես բավական կասկածելի եմ համարում, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի վճիռն անհնար է գտնել Ինտերնետում: Ընդ որում, կարելի է նշել, որ բացասական կողմ է նաեւ այն, որ ՀՀ ՍԴ-ն Արձանագրությունները մեկ փաթեթով է դիտարկել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ժամանակակից Մերձավոր Արեւելքի ուսումնասիրության Սանկտ-Պետերբուրգի կենտրոնի առաջատար վերլուծաբան Ալեքսանդր Սոտնիչենկոն` մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունն այն մասին, որ ՀՀ ՍԴ որոշումը խարխլում է հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ բանակցությունների էությունն ու նպատակը: Նրա խոսքով, Թուրքիային դուր չեկավ այն, որ Հայաստանի ՍԴ-ն Արձանագրություններն առաջնային ու երկրորդական կետերի բաժանեց: «Անկարայի համար ամենացավոտն այն է, որ ՀՀ ՍԴ-ն առաջնահերթ կետեր է համարել երկրների միջեւ սահմանի բացումն ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը: Միայն այդ երկու կետերի իրականացումից հետո կարելի է իրագործել մնացած բոլոր կետերը»,- նշեց Սոտնիչենկոն` ավելացնելով, որ, փաստորեն, ստացվում է, որ Հայաստանը հրաժարվում է ճանաչել Թուրքիայի տարածքային ամբողջականությունը, քանի դեռ չեն իրականացվել վերոնշյալ կետերը: «Եթե Երեւանը չճանաչի Անկարայի տարածքային ամբողջականությունը, ապա երկրների միջեւ ոչ մի դիվանագիտական հարաբերությունների ու սահմանի բացման մասին խոսք անգամ չի կարող լինել»,- ասաց Սոտնիչենկոն:
Ընդ որում, նա քննադատեց Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը` ասելով, որ Անկարան պետք է ուշադիր ուսումնասիրեր ՀՀ ՍԴ որոշումը եւ կետ առ կետ մատնանշեր, թե կոնկրետ ինչը դուր չի եկել իրեն:
«Հայաստանը հետաքրքիր դիվանագիտական խաղ է վարում: ՀՀ ՍԴ որոշումը ցույց է տալիս, որ երկիրը պատրաստ է Արձանագրությունների վավերացմանը, եւ ոչ գործընթացի ձգձգման համար մեղավոր է Թուրքիան»,- նկատեց նա` ավելացնելով, որ մյուս կողմից Անկարան կարող է հայտարարել, որ «հնարավոր է, Հայաստանն այլ Արձանագրություններ է դիտարկել, քանի որ փաստաթղթերում առաջնային ու երկրորդական կետեր նշված չեն»: Նրա կարծիքով, Հայաստանը սխալ դիվանագիտություն է վարում Թուրքիայի նկատմամբ:

20 Январь 2010 - 12:24 AMT
«Я считаю довольно сомнительным, что вердикт Конституционного суда Армении по армяно-турецким Протоколам невозможно найти в интернете. При этом можно отметить, что минусом также является то, что КС РА рассмотрел Протоколы одним пакетом», – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net ведущий аналитик Санкт-Петербургского центра изучения современного Ближнего Востока Александр Сотниченко, комментируя заявление МИД Турции о том, что решение КС РА подрывает суть и цель переговоров по армяно-турецким Протоколам. По его словам, Турции не понравилось то, что Конституционный суд Армении разделил Протоколы на первичные и вторичные пункты. “Самым болезненным является для Анкары то, что первоочередными пунктами КС РА посчитал открытие границы между странами и установление дипломатических отношений. Лишь после осуществления этих двух пунктов, можно будет реализовать все остальные”, – отметил Сотниченко, добавив, что фактически получается так, что Армения отказывается признать территориальную целостность Турции, пока не будут реализованы вышеуказанные пункты. “Если Ереван не признает территориальную целостность Анкары, то ни о каких дипломатических отношениях и открытии границы между странами и речи быть не может”, – сказал Сотниченко.
При этом он раскритиковал заявление МИД Турции, сказав, что Анкара должна была внимательно изучить решение КС РА и по пунктам указать, что конкретно ей не понравилось.
“Армения ведет интересную дипломатическую игру. Решение КС РА показывает, что страна готова к ратификации Протоколов, и что в затягивании процесса виновата Турция”, – заметил он, добавив, что с другой стороны, Анкара может заявить, что “возможно, Армения рассматривала другие Протоколы, поскольку в документах не указаны первичные и вторичные пункты”. По его мнению, Армения ведет неправильную дипломатию в отношении к Турции.