20 Հունվար 2010 - 15:20 AMT
Մոսկվայում Կովկասյան հետազոտությունների կենտրոնում մոտ 15 գիրք կա, որոնք հրատարակվել են Ադրբեջանում եւ պատմում են հայկական ֆաշիզմի ո այն մասին, թե ինչպես են հայերը ոչնչացնում ադրբեջանցիներին: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց անկախ քաղաքագետ Վլադիմիր Զախարովը: Նրա խոսքով, նման գրքերը հրատարակվում են մեծ քանակությամբ եւ տարածվում են զանազան հիմնարկներում եւ ուսումնական հաստատություններում: «Մոսկովյան գրախանութները պարզապես խցանված են ադրբեջանական գրականությամբ, որտեղ Հայաստանը ներկայացված է որպես ագրեսոր»,- նշեց Զախարովը: Ընդ որում, նա քննադատեց հայկական կողմին այն բանի համար, որ վերջինս համապատասխան պատասխան չի տալիս: Նրա խոսքով, Ռուսաստանի հայկական բիզնես-ընկերակցությունը չի ցանկանում միջոցներ ներդնել Ղարաբաղի մասին պատմող գրքի կամ նման բովանդակությամբ գրքի հրատարակման համար: «Քարոզչությունը շարունակվում է, իսկ Հայաստանը տեղում դոփում է»»- նշեց Վլադիմիր Զախարովը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն իր հերթին ասաց, որ ադրբեջանական կողմը լրագրողներ ու գրողներ է վարձում, ովքեր Ադրբեջանի մասին գրքեր են գրում: «Միայն Հեյդար Ալիեւի մասին 4 գիրք է գրվել»,- նկատեց Դեմոյանը:

В Москве в Центре кавказских исследований есть где-то 15 книг, которые изданы в Азербайджане об армянском фашизме и о том, как армяне уничтожают азербайджанцев. Об этом на пресс-конференции в Ереване завил независимый политолог Владимир Захаров. По его словам, подобные книги издаются в большом количестве и распространяются по разным учреждениям и учебным заведениям. «Московские книжные магазины просто забиты азербайджанской литературой, где Армения представлена в роли агрессора», – отметил Захаров. При этом он раскритиковал армянскую сторону за то, что она не дает достойного ответа. По его словам, армянское бизнес – сообщество России не желает вкладывать средства на издание книги рассказывающей про Карабах, или книги с подобным содержанием. «Пропаганда идет, а Армения стоит на месте», – отметил Владимир Захаров.
В свою очередь директор музея-института Геноцида армян Айк Демоян сказал, что азербайджанская сторона нанимает журналистов и писателей, которые пишут книги об Азербайджане. «Только про Гейдара Алиева было написано 4 книги», – заметил Демоян.