20 Հունվար 2010 - 16:18 AMT
Ցյուրիխում հոկտեմբերի 10-ին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների ստորագրումից հետո այդ գործընթացում դադարը կանխատեսելի էր: Այն կարելի է անվանել նաեւ ֆուտբոլային դիվանագիտության ավարտ: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը : Նրա խոսքերի համաձայն, Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո Թուրքիան փորձեր էր անում միջոցներ ձեռք առնել ստեղծված իրավիճակն իր օգտին ուղղելու համար, որպեսզի իրեն ապահովագրի գերտերությունների հավանական ճնշումից: «Թուրքիայի դժգոհությունը Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման առիթով` արձանագրությունների ստորագրումից հետո Անկարայի երկրորդ փորձն է հայերին նախապայմաններ առաջադրելու, ընդ որում` բանավոր», – ասել է Հ. Դեմոյանը, ավելացնելով, որ այս փորձը կթուլացնի առաջին նախապայմանն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը զուգահեռ պետք է ընթանա :
Միեւնույն ժամանակ նա չբացառեց, որ Թուրքիան առաջ կքաշի նաեւ երրորդ նախապայմանը, ինչը կվերաբերի Հայաստանի ՍԴ որոշման եւ Հայաստանի Սահմանադրության այն կետերին, որոնք Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման մասին են: Դեմոյանի կարծիքով, այդպիսի գործողությունները եւ նախապայմանների լեզուն միջազգային կազմակերպությունները կարող են չհասակնալ:
Ըստ Դեմոյանի, 1998 թ. Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականից հետո Թուրքիան կորցրեց Հայաստանի հետ հարցերը լուծելու իր առաջին հնարավորությունը: «Հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ձախողման դեպքում Թուրքիան կրկին կհայտնվի «կոտրած տաշտակի առաջ»: Թուրքիան երրորդ հնարավորությունն այլեւս կարող է չունենալ», – նշել է Հայկ Դեմոյանը:

20 Январь 2010 - 16:18 AMT
Было ясно, что после подписания армяно-турецких Протоколов 10 октября в Цюрихе в процессе должна была наступить пауза. Это также можно назвать концом так называемой футбольной дипломатии. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор музея-института Геноцида армян Айк Демоян. По его словам, после решения Конституционного суда Турция начала предпринимать попытки направить сложившуюся ситуацию в свою пользу, чтобы застраховать себя от возможного давления со стороны сверхдержав. «Недовольство Турции по поводу решения Конституционного суда Армении уже вторая попытка Анкары выдвинуть предусловия армянской стороне в устной форме после подписания Протоколов», – отметил Демоян, добавив, что эта попытка ослабит первое предусловие о том, что урегулирование карабахской проблемы должно идти параллельно с нормализацией армяно-турецких отношений.
При этом он не исключил то, что Турция попытается выдвинуть и третье предусловие, относительно тех пунктов решения КС и Конституции Армении, касающихся международного признания и осуждения Геноцида армян в Османской империи. По мнению Демояна, подобные действия и язык предусловий могут быть не поняты международным сообществом.
По его словам, после отставки первого президента Армении Левона Тер-Петросяна в 1998 году, Турция потеряла первый шанс решить свои проблемы с Арменией. «В случае провала процесса нормализации отношений, Турция снова может опять оказаться «у разбитого корыта».Третьей возможности у Анкары уже может и не быть», – отметил Айк Демоян.