Տրաբզոնի ոստիկանության նախկին պետ Ռամազան Աքյուրեկը դատարանին նոր տեղեկություններ է ներկայացրել հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով:
Նախկին ոստիկանապետի ներկայացրած տեղեկությունները վերաբերում են Դինքի սպանության համար կասկածվող Օգյուն Սամաստին: Ըստ նրա, Սամաստին հետեւել են, երբ նա ժամանել է Ստամբուլ: «Նրա ընկերները դիմավորել են նրան Ստամբուլում»,-ասվում է վկայությունների մեջ: Եթե դա ճիշտ է, ապա ստացվում է, որ Օգյուն Սամաստի Ստամբուլ մեկնելու մասին հայտնի էր Դինքի սպանությունից երկու օր առաջ:
«Հրանտ Դինքի սպանությունն ու հետախուզական ծառայության սուտը» գրքի հեղինակ, լրագրող Նեդիլ Շեները այդ առնչությամբ հայտարարել է, որ հետախուզական կոմիտեն մեղադրել է Աքյուրեկին եւ եւս երկու ոստիկանի պարտականությունների թերացման համար, եւ նրանք ճանաչել են իրենց մեղքը: «Եթե նրանք գիտեին, որ Սամաստը Ստամբուլում հանդիպել է իր ընկերների հետ, ապա հետախուզական ծառայության որ ստորաբաժանումներն են հետեւել նրան: Ի՞նչ տվյալների պետք է տիրապետեր Ռամազան Աքյուրեկը, դա իմանալու համար»,-հարցնում է Շեները, գրում է թուրքական «Ռադիկալ» թերթը:
Հրանտ Դինքին սպանել են 2007 թ. հունվարի 19-ին, Ստամբուլում, «Ակոս» թերթի խմբագրության առջեւ: Ավելի քան երկու տարի ձգվող դատավարությունից հետո մարդասպաններն այդպես էլ չդատապարտվեցին: Գործի քնության արդյունքում, նորանոր մանրամասներ են ի հայտ գալիս, մասնավորապես «Էրգենեկոն» ահաբեկչական կազմակերպության մասնակցությունն այդ սպանությանը: Հրանտ Դինքին սպանել է 18-ամյա Օգյուն Սամասթը: Դատական նիստերից մեկի ժամանակ պարզվել էր, որ սպանության անմիջական պատվիրատուն միանգամայն այլ մարդ էր: Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո Թուրքիան լքեց Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը, որին նույնպես սպառնում էին ֆիզիկական հաշվեհարդարով:

Бывший начальник полиции провинции Трабзона Рамазан Акюрек представил в суд новые сведения по делу убийства главного редактора армяно-турецкой газеты «Акос» Гранта Динка.
Представленные бывшим начальником полиции сведения касаются подозреваемого в убийстве Динка Огюна Самаста. По информации бывшего начальника полиции, Самаст находился под наблюдением, когда он прибыл в Стамбул. «Его друзья встретили Самаста, когда он прибыл в Стамбул»,- отмечено в сведениях. Если эти сведения верны, то получается, что о его приезде в Стамбул было известно за два дня до убийства Динка.
Автор книги «Убийство Гранта Динка и ложь разведывательной службы», журналист Недим Шенер в этой связи заявил, что разведывательный комитет обвинил Акюрека и еще двух жандармов в халатности, и они признали свою вину. «Если они знали, что Самаст встретился со своими друзьями в Стамбуле, какое подразделение разведывательной службы следило бы за ним? Какими данными должен был владеть Рамазан Акюрек, чтобы знать это?»,- спрашивает Шенер, пишет турецкая газета Radikal.
Грант Динк был убит 19 января 2007 года у редакции газеты “Акос” в Стамбуле. После почти двухлетнего судебного заседания виновные в убийстве не осуждены. В деле раскрываются все новые и новые подробности, в частности, о причастности к убийству Динка членов террористической организации «Эргенекон». Подозреваемый в убийстве Гранта Динка 18-летний Огюн Самаст в ходе разбирательства признан совершеннолетним на момент убийства. На одном из заседаний выяснилось, что непосредственным исполнителем заказа был совсем другой человек. После убийства Гранта Динка Турцию покинул нобелевский лауреат Орхан Памук, которому также угрожали физической расправой.