21 Հունվար 2010 - 11:13 AMT
«Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների հունվարի 25-ին Սոչիում կայանալիք եռակողմ հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան կարգավորմանվերաբերյալ որեւէ փաստաթղթի ստորագրման հավանականությունը շատ փոքր է: Սակայն, մյուս կողմից, ես դա չեմ բացառում»,-հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը Երեւանում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Իր հերթին, Ա.Զաքարյանը նշել է նաեւ, որ առաջիկա եռակողմ հանդիպմանը հազիվ թե խոսք գնա ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ որեւէ փաստաթղթի ստորագրման մասին:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը սկսվեց 1988 թվականին: Ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) բնակչության 80% կազմող հայերի խաղաղ պահանջներին, Ադրբեջանը ագրեսիա ծավալեց խաղաղ բնակչության դեմ: 1991-1994թթ. ազգային-ազատագրական պատերազմի արդյունքում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակը նաեւ ԼՂՀ շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծեց, որը 7 շրջաններ է ներառում: 1994թ. մայիսի 11-ին հրադադարի մասին համաձայնություն ձեռք բերվեց (Բիշկեկյան արձանագրություն): Ներկայումս հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները` Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն եւ Ռուսաստանը: —

“Слишком мала вероятность того, что в ходе предстоящей трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и России в Сочи 25-го января будет подписан какой-нибудь документ по карабахскому урегулированию. Но с другой стороны я полностью не исключаю этого”,- заявил председатель правления партии “Наследие” Армен Мартиросян на совместной пресс-конференции в Ереване с депутатом парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Артаком Закаряном.
В свою очередь, Артак Закарян также заметил, что на предстоящей трехсторонней встрече вряд ли будет идти речь о подписании документа по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Карабахско -азербайджанский конфликт начался в 1988 году. В ответ на мирные требования армян Карабаха, которые составляли 80% населения Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), Азербайджан развязал агрессию против мирного населения. В результате национально-освободительной войны 1991-1994 года была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. Армия обороны НКР также создала зону безопасности вокруг НКР, включающий 7 районов. 11 мая 1994 года было достигнуто соглашение о прекращении огня (Бишкекский протокол). В настоящее время урегулированием конфликта занимаются сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Франция, США и Россия.