Անկարայում տեղի կունենա Թուրքիայի նախարարների կաբինետի նիստը վարչապետ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի հետ: Նիստի օրակարգում կընդգրկվեն ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքականության իրադարձությունները:
Նիստում կքննարկվի նաեւ ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացը: Հնարավոր է, որ օրակարգում կընդգրկվի նաեւ Անկարայի եւ Երեւանի միջեւ առաջացած լարվածությունը, հաղորդում են թուրքական ԶԼՄ-ները:
Լարվածությունն Անկարայի եւ Երեւանի միջեւ առաջացավ այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնապես մեկնաբանեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանի որոշումը: Ինչպես ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ, ՀՀ ՍԴ որոշման հիմնավորումը նախապայմաններ եւ սահմանափակող դրույթներ է պարունակում, որոնք հակասում են Արձանագրությունների տառին ու ոգուն: «2010 թվականի հունվարի 12-ին Հայաստանի ՍԴ-ն երկրի Սահմանադրությանը համապատասխան ճանաչեց 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված Արձանագրությունները: ՍԴ որոշումը հրապարակվել է սեղմ տեքստով: Այդ որոշումը խարխլում է Արձանագրությունների շուրջ բանակցությունների էությունը, ինչպես նաեւ հիմնական նպատակները: Նման մոտեցումը չի կարող ընդունվել մեր կողմից»,- ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը հեռախոսազրույց է ունեցել իր թուրք պաշտոնակցի հետ` պարզաբանումներ ստանալու համար Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության վերաբերյալ: Իր հերթին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ եթե ՀՀ ՍԴ-ն չվերանայի իր որոշումը, Երեւանի ու Անկարայի միջեւ ընթացող բանակցային գործընթացը փակուղի կմտնի:

В Анкаре состоится заседание кабинета министров Турции во главе с премьер-министром Реджепом Тайипом Эрдоганом. В ходе заседания на повестку дня будут вынесены внутриполитические события и события внешней политики.
В ходе заседания также будет рассмотрен процесс демократических преобразований. Возможно, что на повестку дня будет вынесена и напряженность, возникшая между Анкарой и Ереваном, передают турецкие СМИ.
Напряженность между Ереваном и Анкарой возникла после того, как МИД Турции обнародовал заявление о решении Конституционного Суда Армении по Протоколам о нормализации армяно-турецких отношений. Как говорится в заявление турецкого МИД, обоснование решения КС РА содержит предусловия и ограничивающие положения, которые нарушают букву и дух Протоколов. “Это решение подрывает суть переговоров по этим Протоколам, а также их основные цели. Такой подход не может быть принят с нашей стороны»,- отмечено в заявлении МИД Турции.
Глава МИД Армении провел телефонный разговор со своим турецким коллегой для получения разъяснений по поводу заявления внешнеполитического ведомства Турции. В свою очередь премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что если Конституционный Суд Армении не пересмотрит свое решение, переговорный процесс между Ереваном и Анкарой зайдет в тупик.