Հունվարի 21-ին Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները խոչընդոտում են Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքի ՀՀ ԱԺ ընտրությունների արդյունքների բողոքարկման գործընթացը:
ՀԱԿ հայտարարության համաձայն, հունվարի 21-ը վերջին օրն է փաստաթղթերը Հայաստանի Սահմանադրական դատարան ներկայացնելու, սակայն Նիկոլ Փաշինյանի փաստաբանները չեն գտնում նրան, որպեսզի ստորագրի փաստաթղթերը: Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական մեկուսարանից փաստաբաններին հայտնել են, որ Փաշինյանին տեղափոխել են «Նուբարաշենի» քրեական-ուղղիչ մեկուսարան: Փաստաբանները գտնում են, որ այս բացատրությունն անհիմն է:
ՀԱԿ-ը վստահ է, որ սա նախօրոք մտածված գործողություն է, որպեսզի խոչընդոտեն ՀՀ Սահմանադրական դատարան հայց ներկայացնելու գործընթացը: ՀԱԿ-ը նաեւ պահանջում է, որպեսզի իրենց հնարավորություն տրվի հանդիպելու Նիկոլ Փաշինյանին` փաստաթղթերը ստորագրելու համար:
Հունվարի 10-ին տեղի ունեցած ՀՀ ԱԺ ընտրություններում Երեւանի թիվ 10 ընտրատարածքում հաղթել է «Ազգային միաբանություն» կուսակցության թեկնածու Արա Սիմոնյանը, որը հավաքել է 7622 ձայն, համաձայն ՀՀ ԿԸՀ-ի:
Այդ ընտրատարածքում պատգամավորական ընտրություններին մասնակցում էր երեք թեկնածու` Արա Սիմոնյանը «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունից, որին տրվել էր 7622 ձայն, Մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը` 299 ձայն եւ ազատազրկման մեջ գտնվող «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանին տրվել էր 5023 ձայն:
Հունվարի 19-ին «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտվել է 7 տարի ազատազրկման: Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը Նիկոլ Փաշինյանին մեղավոր է Ճանաչել Քր. օրենքի հոդված 1-ի մաս 225 -ով (զանգվածային անկարգություններ) եւ դատապարտել է 7 տարվա ազատազրկման` Հայաստանի արդարադատության նախարարության ուղղիչ հաստատությունում պատժաչափը անցկացնելու:
Հայ ազգային կոնգրես – 2008 թ. փետրվարի 19-ին Հայաստանում նախագահական ընտրություններին մասնակցելու ընթացքում նախագահի թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի շուրջ համախմբվեցին 20 կուսակցություններ եւ ձեւավորվեց նախընտրական միություն, որը ոչ պաշտոնապես կոչվեց համազգային շարժում: ՀԱԿ հիմնական պահանջն էր` քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների վերականգնումը եւ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը:

21 January 2010 - 13:03 AMT
The Armenian National Congress (ANC) Thursday released a statement saying that the authorities impede the process of appealing results of the recent parliamentary elections in constituency No 10.
In their statement, the activists claim that January 21 is the last day for submitting documents to RA Constitutional Court, but Nikol Pashinyan is missing hence the documents so far remain unsigned. As Pashinyan’s lawyers were informed from National Security Council’s detention center, the activist has been moved to Nubarashen penitentiary
ANC finds this a premeditated act aimed to prevent the opposition from lodging an appeal with RA Constitutional Court.
Winner in January 10 parliamentary elections was Ara Simonyan (National Unity) who received 7622 votes.
On January 19, 2010,  the First Instance court of Kentron and Nork Marash community of Yerevan has found Haykakan Zhamanak newspaper editor-in-chief Nikol Pashinyan guilty of organization of disorders under article 225.1 of the RA Criminal Code and sentenced him to 7 years in prison.
Armenian National Congress: Prior to the February 19, 2008 presidential elections, several co-thinkers of Armenia’s first President Levon Ter-Petrosyan created a political alliance – a pan-national movement – uniting representatives of 20 political parties and initiatives. During a congress convened on May 2, 2008, Levon-ter-Petrosyan proposed the idea of creating the Armenian National Congress (ANC), a pro-opposition political force which was officially founded during an August 1, 2008 congress. ANC calls for the release of the political detainees, reinstatement of citizens’ constitutional rights and extraordinary presidential elections in Armenia.