Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը սեփական դիմումի համաձայն հեռացվել է զբաղեցրած պաշտոնից, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Դավիթ Մուրադյանը գրող, կինոգետ, «Ոսկե գրիչ» մրցանակի դափնեկիր է: Ծնվել է 1951 թվականին Երեւանում: 1973 թ. ավարտել է ԵՊՀ հայկական բանասիրական ֆակուլտետը: Տպագրվում է 1969 թ.: Հրատարակել է ութ գիրք, այդ թվում` «Հրաժեշտ» (1994 թ.), «Գնացքներ եւ կայարաններ» (200 թ.), «Ժառանգության իրավունք» (2005 թ.): Դավիթ Մուրադյանի սցենարներով նկարահանվել են մի քանի կարճամետրաժ, խաղարկային եւ վավերագրական ֆիլմեր: Նրա «Մեր հին դաշնամուրը» պիեսը բեմադրվել է Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական թատրոնում (2006 թ.): Աշխատել է Հանրապետական ռադիոյի գրական խմբագրությունում (1971-1973թթ.), «Հայաստանի աշխատավորուհի» ամսագրում (1973-1974 թթ.), «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում (1976-1991 եւ 1997-2001 թ.թ.), Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապերի հայկական ընկերությունում (1991-1992 թթ.), 1994-1996 եւ 2001-2008 թթ.` Հայաստանի գրողների միության քարտուղար: Համատեղությամբ դասավանդում է Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանում եւ Թատրոնի եւ կինոյի պետական ինստիտուտում: Ունի պրոֆեսորի գիտական կոչում: Գրական գործերը եւ հոդվածները թարգմանվել են ռուսերեն, ուկրաիներեն, վրացերեն, գերմաներեն, ռումիներեն, անգլերեն եւ այլ լեզուներով:

21 Январь 2010 - 13:34 AMT
Заместитель министра культуры Армении Давид Мурадян освобожден от занимаемой должности по собственному заявлению, сообщает пресс-служба правительства РА.
Давид Мурадян – писатель, киновед, лауреат премии “Золотое перо”. Родился в 1951 году в Ереване. В 1973 году окончил армянский филологический факультет Ереванского Государственного Университета. Его произведения печатаются с 1969 года. Является автором восьми книг, сценаристом нескольких короткометражных, игровых и документальных фильмов. Работал в редакции литературных программ Республиканского радио (1971-1973), в журнале “Работница Армении” (1973-1974), на киностудии “Арменфильм” (1976-1991, 1997-2001), Армянское общество культурных связей с зарубежными странами (1991-1992). Был секретарем Союза писателей Армении. По совместительству преподавал в Государственном институте театра и кино.