21 Հունվար 2010 - 14:14 AMT
Արամ Խաչատրյանի անվան տուն-թանգարանի արտաքին կամարների հետ կապված խնդիրն առաջացավ շենքը կառուցելուց մի քանի տարի անց: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանը: «Շենքը 5 արտաքին կամարներ ունի, որոնք հեղինակ Էդուարդ Ալթունյանի մտահղացմամբ խորհրդանշում են նոտաների հինգ տողերը: Բանը նրանում է, որ որպես շինանյութ կամարների համար տրավերտին են օգտագործել, որը փխրուն քար է: Այդպես շատ շուտով կամարներից սկսեցին մեծ ու փոքր կտորներ պոկվել, եւ ես ուրախ եմ, որ այդ ընթացքում ոչ մի դժբախտ պատահար տեղի չի ունեցել»,- պատմեց Արմինե Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, դեռեւս թանգարանի նախկին տնօրեն Գոհար Հարությունյանը զանազան կառույցներ է դիմել կամարները վերանորոգելու խնդրանքով: «2006 թվականին Հայաստանի Մշակույթի նախարարության հայցով թանգարանի շենքը վերանորոգվեց: Կամարներն այն ժամանակ արդեն շատ վատ վիճակում էին գտնվում: Սակայն քանի որ վերանորոգումն իրականացվում էր Քաղաքաշինության նախարարության պատվերով, նրանց աշխատանքը երկու փուլով էին իրականացնում: Բայց նրանք այդ փուլերից միայն առաջինն իրագործեցին, որը կառույցի ներսում հիմնանորոգում էր ենթադրում` տանիքից մինչեւ նկուղ: Շենքն ինքնին այժմ գերազանց վիճակում է, այնտեղ կենտրոնական ջեռուցում է անցկացվել, սակայն կամարների խնդիրը դեռեւս լուծված չէ»,- հաղորդեց Արմինե Գրիգորյանը:
Թանգարանի ղեկավարի խոսքով, կամարների վերականգնման աշխատանքներն իր վրա վերցրեց Հայաստանի Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամը (ՀՍՆՀ): «Այդ հիմնադրամի ղեկավարը Աշոտ Կիրակոսյանն է, ում հայրը` Ալեքսանդր Կիրակոսյանը ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերել Արամ Խաչատրյանի թանգարանի շենքի շինարարությանը: Ուստի եթե հենց Աշոտ Կիրակոսյանը ստանձնի կամարների նորոգման ծախսերը, դա շատ խորհրդանշական կլինի»,- ամփոփեց Արմինե Գրիգորյանը: Նա ընդգծեց, որ կամարների նորոգման աշխատանքները ծրագրվում է իրականացնել 2010 թվականի գարնանը:
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի շենքը, որը ստեղծվել է ճարտարապետ Էդուարդ Ալթունյանի կողմից Արամ Խաչատրյանի բարեկամ, ճարտարապետ Մարկ Գրիգորյանի էսքիզներով, ներառում է 1947 թվականին կառավարության կողմից երգահանին նվիրված տունը: Հուշային մասն իր մեջ ներառում է տան մանրամասն վերստեղծված ինտերիերը, դաշնամուրը աշխատասենյակում եւ շատ այլ իրեր, որոնք մաէստրոյի ներկայության տպավորություն են թողնում:
Նրա ստեղծագործությունները հնչում են բոլոր սրահներում: Թանգարանի երկրորդ հարկում` 10 սրահներում կարելի է տեսնել Արամ Խաչատրյանի` երգահան, դիրիժոր եւ դասախոսի գործունեության բազմազանությունը ցույց տվող, աշխարհի տարբեր անկյուններից հավաքված բնօրինակ առարկաներ` պարտիտուրներ, երաժշտական գրականություն, աշխատանքային դիրիժորական փայտիկ, աֆիշներ եւ Խաչատրյանի բալետների համար ընտրված զգեստների տարրեր:
Կամերային համերգասրահը, որը մոտ 200 ունկնդիր է տեղավորում, հնարավորություն է տալիս երաժշտական երեկոներ ու համերգներ անցկացնել: Այդ սրահում յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ` հունիսի 1-8-ը լավագույն գործիքային կատարման Ա.Խաչատրյանի անվ. բաց մրցույթ է անցկացվում:

Проблема с внешними арками дома-музея имени Арама Хачатуряна возникла через несколько лет после строительства здания. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила директор дома-музея Арама Хачатуряна Армине Григорян. “У здания 5 внешних арок, которые, по задумке автора Эдуарда Алтуняна, символизируют линии нотного стана. Но дело в том, что в качестве стройматериала для арок использовали травертин, который сильно осыпается. Так вскоре от арок стали отламываться большие и маленькие куски, и я счастлива, что за это время не произошло ни одного несчастного случая”, – рассказала Армине Григорян.
По ее словам, еще прежний руководитель музея Гоар Арутюнян, обращалась в различные инстанции с просьбой отремонтировать арки. “В 2006 году по ходатайству Министерства культуры Армении здание музея было отремонтировано. Арки в то время уже находились в очень плохом состоянии. Однако так как ремонт осуществлялся по заказу Министерства градостроения, они выполняли работу в два этапа. Но был выполнен только первый из них, предполагавший капитальный ремонт внутри здания, от крыши до подвала. Само здание сейчас находится в отличном состоянии, там проведено центральное отопление, но проблема с арками все еще не решена”, – сообщила Армине Григорян.
По словам руководителя музея, работы по восстановлению арок взял на себя Фонд социальных инвестиций Армении (ФСИА). “Этим фондом руководит Ашот Киракосян, отец которого Александр Киракосян активно участвовал в строительстве здания музея Арама Хачатуряна. Поэтому если именно Ашот Киракосян возьмет на себя затраты по ремонту арок, это будет очень символично”, – заключила Армине Григорян. Она подчеркнула, что работы по ремонту арок планируется провести к весне 2010 года.
Здание дома-музея Арама Хачатуряна, созданное архитектором Эдуардом Алтуняном по эскизам друга Арама Хачатуряна, архитектора Марка Григоряна, заключает в себе дом, подаренный композитору правительством Армении в 1947 году. Мемориальная часть включает в себя тщательно воссозданную обстановку дома, рояль в рабочем кабинете и множество других предметов, создающих эффект присутствия великого маэстро.
Музыка из его произведений звучит во всех помещениях. Во втором этаже музея, в 10 залах можно осмотреть экспозицию подлинных предметов, собранных со всего света, показывающих многообразие деятельности Арама Ильича- композитора, дирижера, педагога. Подлинные клавиры, партитуры и музыкальная литература, рабочая дирижерская палочка, афиши и элементы костюмов к балетам Хачатуряна предоставлены вниманию посетителей.
Камерный концертный зал, вмещающий около 200 слушателей, дает возможность проводить музыкальные вечера и концерты. В этом зале каждые два года, с 1 по 8 июня, проводится открытый конкурс им. А. Хачатуряна на лучшее инструментальное произведение.