Հունվարի 21-ն «Նարեկացի» կենտրոնում տեղի ունեցավ ռեժիսոր, պրոդյուսեր, սցենարիստ եւ լուսանկարիչ Դոն Ասկարյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը: «Այս ցուցահանդեսը հիանալի սկիզբ է մեր կենտրոնի ուսումնական ծրագրերի համար», – ասել է կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Լեւոն Իսկենյանը: Նա նաեւ ավելացրել է, որ բացի ցուցահանդեսից, հունվարի 21-25-ը կցուցադրվեն Դոն Ասկարյանի ֆիլմերը, այդ թվում եւ նրա «Հայր» նոր գործը: Երիտասարդ արվեստների գործիչների համար կենտրոնը կազմակերպում է նաեւ ռեժիսորի վարպետության դասընթացները, որոնք տեղի կունենան հունվարի 23-25-ը:
Շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին, ռեժիսորը ավելացրել է. «Իմ փոխարեն պետք է խոսեն իմ ֆիլմերը եւ լուսանկարները», – ասել է նա:
Դոն Ասկարյան` ռեժիսոր, սցենարիստ, նկարիչ, մոնտաժեր է: Ծնվել է 1949 թ-ն Լեռնային Ղարաբաղում: 1967-1973թթ. Մոսկվայում ուսումնասիրել է արվեստների պատմությունը: Անդրեյ Տարկովսկու սաներից է: 1975 թ-ն տեղափոխվել է Գերմանիա: Եվ միայն Հայաստանի անկախանալուց հետո վերադարձավ հայրենիք եւ սկսեն ֆիլմեր նկարահանել: Մինչեւ 1975 թ-ի ձերբակալությունը աշխատել է ռեժիսորի օգնական եւ կինոքննադատ: 1978 թ-ց ապրում է Բեռլինում: Հետեւյալ ֆիլմերի հեղինակն է` «Ավետիք» (1992), «Փարաջանով» (1998), Կոմիտաս, «Արարատի 14 տեսարան» եւ այլն:

21 января в центре искусств “Нарекаци” состоялось открытие выставки фоторабот режиссера, продюсера и фотографа Дона Аскаряна. “Эта выставка является прекрасным началом для обучающих программ нашего центра”, – заявил в своей приветственной речи художественный руководитель центра искусств Левон Искенян. Он добавил также, что кроме фотовыставки с 21 по 25 января будут показаны фильмы режиссера, в том числе и его новая работа “Отец”. Для молодых деятелей искусства центр Нарекаци организует также мастер-классы режиссера, которые пройдут 23 и 25 января. Дон Аскарян поблагодарил организаторов, добавив: “Но я не должен говорить: вместо меня должны говорить мои фильмы и фотографии”.
Дон Аскарян – режиссер, сценарист, художник, монтажер. Родился в 1949 году в Нагорно-Карабахской Автономной области (ныне Нагорно-Карабахская Республика). В1967—1973 гг. изучал историю искусств в Москве. Ученик Андрея Тарковского, он один из тех, кто пострадал от тоталитарного режима в советские годы. В 1975 году эмигрировал в Германию. И только после того, как Армения обрела независимость, вернулся на родину и стал снимать свои картины. До ареста в 1975 году работал ассистентом режиссера и кинокритиком. С 1978 года живет в Берлине. Режиссер фильмов: “Аветик” (1992); “Параджанов” (1998); “Комитас”, “Музыканты”, “Медведь”, “Арарат – 14 видов” и др. Многочисленные персональные выставки фоторабот Дона Аскаряна проходили в Токио, Берлине, Потсдаме, Ереване и в других городах мира.