22 Հունվար 2010 - 07:41 AMT
Թուրքիան մտադիր է պատրաստել իրավաբանական փաստաթուղթ ի պատասխան Արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ-ի որոշմանը:
Ինչպես գրում է Hurriyet թուրքական թերթը, Անկարան մտադիր է ուղղել իր իրավական հիմնավորումը Արձանագրությունների ստորագրման գործընթացի միջնորդ` Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարությանը, եւ ստորագրման արարողությանը ներկա եղած ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահող երկրների եւ ԵՄ-ն ներկայացուցիչներին: Փաստաթղթի նպատակն է ցուցադրել, որ պաշտոնական Երեւանը իբր փորձում է խուսափել Արձանագրությունների վավերացումից:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արդեն կապվել է Շվեյցարիայի, ԵԱՀԿ ՄԽ-ի եւ ԵՄ-ն հետ, եւ արտահայտել է իր դիրքորոշումը:Համաձայն հաղորդագրությանը, շվեյցարական կողմը իբր պատասխանել է դրան, եւ բնութագրել է ՀՀ ՍԴ-ի որոշումը, որպես շատ անսպասելի եւ անընդունելի:
Եվրոպական միությունը (Եվրամիություն,ԵՄ) 27 եվրոպական պետությունների միավորում է, որոնք ստորագրել են Եվրոպական միության մասին պայմանագիրը (Մաաստրիխտյան պայմանագիր): Միությունը յուրահատուկ միջազգային կազմակերպություն է, միաձուլում է միջազգային կազմակերպության եւ պետության նախանշանները, սակայն ոչ մեկն է, ոչ մյուսը: Միությունը միջազգային հասարակական իրավունքի սուբյեկտ չէ, սակայն միջազգային հարաբերություններին մասնակցելու լիազորություններ ունի եւ մեծ դեր է կատարում դրանցում: ԵՄ գործող նախագահն իր պաշտոնը զբաղեցնում է վեց ամիս շարունակ ռոտացիայի ճանապարհով:
Դեկտեմբերի 1-ին ուժի մեջ մտավ «Եվրոպական միության մասին Պայմանագրում եւ Եվրոպական հասարակության հաստատման մասին Պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին Լիսաբոնյան պայմանագիրը»: Այն կոչված է փոխարինել ուժի մեջ չմտած ԵՄ Սահմանադրությունը եւ փոփոխություններ կատարել Եվրոպական միության մասին գործող համաձայնագրերում ԵՄ վարչության համակարգի բարեփոխման նպատակով: Պայմանագրի համաձայն, ներմուծվում է Եվրոպական խորհրդի մշտական նախագահի պաշտոնը, ով ընտրվելու է եվրոպական առաջնորդների կողմից 2,5 տարի ժամկետով եւ երկրորդ ժամկետի համար վերընտրվելու հնարավորությամբ: Եվրոպական խորհրդի մշտական նախագահը ներկայացնելու է Միությունը արտաքին քաղաքականության մեջ իր իրավասությունների շրջանակներում եւ Ընդհանուր արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության քաղաքականության հարցերում, ինչը չի նվազեցնում Բարձր ներկայացուցչի դերը:
2009 թվականի նոյեմբերի 19-ին Բրյուսելում ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի ընթացքում այդ պաշտոնին նշանակվեց Բելգիայի վարչապետ Հերման վան Ռոմպեյը:

22 Январь 2010 - 07:41 AMT
Турция намерена подготовить правовой документ в ответ на решение КС Армении об армяно-турецких Протоколах.
Как пишет турецкая газета Hurriyet, ссылаясь на дипломатические источники, Анкара планирует направить свое правовое обоснование посреднику процесса подписания Протоколов – МИД Швейцарии, а также присутствовавшим на церемонии подписания странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ и Евросоюзу. Цель документа – показать, что официальный Ереван якобы пытается уклониться от ратификации протоколов.
МИД Турции уже связалось со Швейцарией, МГ ОБСЕ и Евросоюзом, и выразило свою позицию по поводу данной проблемы. Согласно публикации, швейцарская сторона, якобы, ответила на это и охарактеризовала решение КС Армении как крайне неожиданное и неприемлемое.
Европейский союз (ЕС) – объединение 27 европейских государств, подписавших Договор о Европейском союзе (Маастрихтский договор). Союз является субъектом международного публичного права, имеет полномочия на участие в международных отношениях и играет в них большую роль. Действующий председатель ЕС занимает свою должность шесть месяцев путем ротации.
1 декабря вступил в силу «Лиссабонский договор о внесении изменений в Договор о Европейском союзе и Договор об учреждении Европейского сообщества». Лиссабонский договор призван заменить собой не вступившую в силу Конституцию ЕС и внести изменения в действующие соглашения о Европейском союзе в целях реформирования системы управления ЕС. Согласно договору, ввoдится пост постоянного председателя Европейского совета, который будет избираться европейскими лидерами сроком на 2,5 года с возможностью переизбрания на второй срок. Постоянный председатель Европейского совета будет представлять Союз во внешней политике в рамках своих полномочий и по вопросам Общей внешней политики и политики безопасности, что не умаляет роли Высокого представителя.
19 ноября 2009 года в ходе неформального саммита ЕС в Брюсселе на этот пост был назначен премьер-министр Бельгии Херман ван Ромпей.