Ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացը ընթանում է իր հունով: 2009 թ-ն գրանցվել էր դրական դինամիկա, եւ Հայաստանը հույս ունի, որ այն կպահպանվի նաեւ 2010 թ-ն: Այդ մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն գործունեության արդյունքներին նվիրված մամլո ասուլիսում, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Մեկնաբանելով ղարաբաղյան կարգավորման արագացման վերաբերյալ հայտարարությունը, նա հայտարարել է, որ գործընթացի արհեստական արագացումը կամ դանդաղումը դժվար թե դրական ազդեսություն ունենան գործընթացի վրա:
«Դժվար է հստակ ասել, թե ինչ կլինի 2010 թ-ն, սակայն եթե ադրբեջանական կողմը դրսեւորի ավելի կոնստրուկտիվ մոտեցում, ապա Ղարաբաղի հարցում առաջխաղացման հնարավորություն կլինի: Սակայն, մոտակա ժամանակ ղարաբաղյան կարգավորման մեջ դժվար թե կլինի առաջխաղացում», – ասել է նա:
Շոշափելով Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպմանը, նախարարը ասել է, որ Երեւանը շնորհակալ է Մոսկվային եւ Դմիտրի Մեդվեդեւին նրա ճիգերի համար, որոնք ուղղված են հակամարտության կարգավորմանը:

The process of resolution of the Nagorno Karabakh conflict is underway. Armenia is hopeful that the positive dynamics fixed in 2009 will be maintained during the current year, RA top diplomat said.
“6 meetings were mediated by the OSCE Minsk Group Co-chairs and 3 meetings took place on the initiative of the Russian President in 2009. Nevertheless, artificial acceleration or slowdown will hardly help the process,” Edward Nalbandian said when responding to a PanARMENIAN.Net reporter’s question during a news conference on Friday.
“It’s hard to forecast the developments of 2010 but if Baku demonstrates a more constructive approach, certain progress is possible. However, it’s too early to speak of any breakthrough in the process,” Minister Nalbandian said.