22 Հունվար 2010 - 11:09 AMT
Գագիկ Մելիքյան. ՀՀ ՍԴ որոշումը սառը ցնցուղ էր Թուրքիայի իշխանությունների համար
Եթե Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը սառը ցնցուղ էր շատերի, այդ թվում նաեւ Թուրքիայի իշխանությունների համար, որոնք միշտ փորձել կամ փորձում են խոսել Հայաստանի հետ նախապայմանների լեզվով: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը: Ըստ նրա, ՀՀ ՍԴ որոշումն անակնկալ էր թուրքական իշխանությունների համար: Ընդ որում, նա նշել է, որ իր որոշմամբ դատարանը ապացուցեց, որ Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան, եւ որ փաստաթղթերի հիմնական առարկան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումն է ու հայ-թուրքական սահմանի բացումը: «Նույնիսկ եթե ՀՀ ՍԴ-ն Արձանագրությունները ՀՀ Սահմանադրությանը չհամապատասխանող համարեր, ապա Թուրքիան միեւնույն է առիթ կգտներ Արձանագրությունների վավերացումը ձգձգելու համար»,-ասել է Գագիկ Մելիքյանը` հավելելով, որ Թուրքիային դա չի հաջողվի: Նա նշել է նաեւ, որ Անկարան ստորագրել է Արձանագրությունները միջազգային հանրության ճնշման տակ, եւ որքան էլ Թուրքիան փորձի ձգձգել փաստաթղթերի վավերացումը, նա միեւնույն է պետք է կատարի գերտերությունների առջեւ ստանձնած իր պարտավորությունները:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Հայաստանը երբեք չի հրաժարվի իր պատմական տարածքներից եւ չի ճանաչի Կարսի պայմանագիրը, առավել եւս, չի հրաժարվի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից: «Եթե թուրքական իշխանություններն Էրդողանի գլխավորությամբ փորձում են ստիպել մեզ հրաժարվել մեր Սահմանադրությունից, ապա ես ձեզ վստահեցնում եմ, դա նրանց երբեք չի հաջողվի»,-ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավորը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտությունը սկսվեց 1988 թվականին: Ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) բնակչության 80% կազմող հայերի խաղաղ պահանջներին, Ադրբեջանը ագրեսիա ծավալեց խաղաղ բնակչության դեմ: 1991-1994թթ. ազգային-ազատագրական պատերազմի արդյունքում հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակը նաեւ ԼՂՀ շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծեց, որը 7 շրջաններ է ներառում: 1994թ. մայիսի 11-ին հրադադարի մասին համաձայնություն ձեռք բերվեց (Բիշկեկյան արձանագրություն): Ներկայումս հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները` Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն եւ Ռուսաստանը: –
Կարսի պայմանագիրը կնքվել է 1991թ. հոկտեմբերի 13-ին մի կողմից քեմալական Թուրքիայի եւ մյուս կողմից Անդրկովկասի խորհրդային հանրապետությունների միջեւ Կարսի խորհրդաժողովի ավարտին: Այն կազմված է նախաբանից, 20 հոդվածներից եւ 3 հավելվածներից:
Ըստ 1-ին հոդվածի, ուժը կորցրած են համարվում այն պայմանագրերը, որոնք կնքվել են այն կառավարությունների միջեւ, որոնք նախկինում ապահովել են ինքնիշխանությունը պայմանավորվող կողմերի տարածքում: Այդպիսով իսկ չեղյալ էր հայտարարվում 1920թ. Ալեքսանդրոպոլի պայմանագիրը:
Անվավեր էին ճանաչվում նաեւ այն պայմանագրերը, որոնք կնքվել են երրորդ պետությունների հետ եւ վերաբերում էին անդրկովկասյան հանրապետություններին: Սակայնյ դա չէր տարածվում 1921թ. ՌԽՍՀ եւ Թուրքիայի միջեւ կնքված Մոսկվայի պայմանագրի վրա:
2-րդ հոդվածը հատկապես կարեւոր էր Թուրքիայի համար, քանի որ ըստ այդ հոդվածի, կողմերը չէին ճանաչում ոչ մի պայմանագիր կամ միջազգային ակտ, որը կարող էր պարտադրվել ուժով: Դա նշանակում էր, որ Խորհրդային Հայաստանը չի ճանաչում 1920թ. Սեւրի պայմանագիրը:
Ըստ 3-րդ հոդվածի, չեղյալ էր հայտարարվում կապիտուլացիոն ռեժիմը:
Ըստ 4-րդ հոդվածի, որոշվում է սահմանը Թուրքիայի եւ Անդրկովկասի հանրապետությունների միջեւ (սահմանի ավելի մանրամասն նկարագրությունը տրվում էր 1-ին եւ 2-րդ հավելվածում):
Ըստ 5-րդ հոդվածի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի կառավարությունները համաձայնվում էին, որ Նախիջեւանի մարզը (3-րդ հավելվածում նշված սահմաններով) ինքնավար հանրապետություն դառնա Ադրբեջանի հովանու ներքո:
6-րդ հոդվածը վերաբերում էր Թուրքիայի ու Վրաստանի հարաբերություններին: Մնացած հոդվածները որոշում էին կողմերի քաղաքացիների իրավական վիճակը, հաստատում էին գերիների փոխանակման կարգը, վերաբերում էին տնտեսական, ֆինանսական եւ այլ հարցերի կանոնակարգմանը, հյուպատոսական հարաբերությունների հաստատմանը եւ այլն: Կարսի պայմանագիրը հիմնականում կրկնում էր 1921թ. Մոսկվայի պայմանագրի դրույթները, որով ոտնահարվում էին Հայաստանի կենսական շահերը:
Կարսի պայմանագիրը ստորագրել են` ՀԽՍՀ անունից արտաքին գործերի ժողկոմ Ա.Մռավյանը եւ ներքին գործերի ժողկոմ Պ.Մակինցյանը, Ադրբեջանական ԽՍՀ անունից` աշխատավորագյուղացիական տեսչության ժողկոմ Բ.Շախտախտինսկին, Վրացական ԽՍՀ անունից` ռազմածովային գործերի ժողկոմ Շ.Էլիավան եւ արտագործերի ու ֆինանսների ժողկոմ Ա.Սվանիձեն, Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի անունից` Ազգային ժողովի պատգամավոր եւ Արեւելայն ճակատի հրամանատար Քյազիմ Ղարաբեքիր-փաշան, Ազգային ժողովի պատգամավոր Վելի բեյը, հասարակական աշխատանքների նախարարի նախկին օգնական Մուխտար-բեյը, Ադրբեջանում Թուրքիայի լիազոր ներկայացուցիչ Մեհմուդ Շեւկեթը, ՌԽՍՀ կառավարության անունից` Լատվիայում ՌԽՍՀ լիազոր ներկայացուցիչ Յա. Գանեցկին