Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ոչ մի գերբնական բան չի տեսնում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Իրան կատարած այցում: «Նախկին նախագահները կարող են այցեր կատարել այլ երկրներ: Ռոբերտ Քոչարյանը մասնավոր այց է կատարել եւ Թեհրանում է գտնվում Իրանի ղեկավարության հրավերով»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը Երեւանում կայացած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում:
Իրան կատարած այցի շրջանակներում Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահի ու ԱԳ նախարարի հետ: Կողմերը կարծիքներով են փոխանակվել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ, քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների հարցերը: Ռոբերտ Քոչարյանը հայտնել է, որ Հայաստանը մտադիր է ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունն Իրանի հետ: Նա բարձր է գնահատել նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ու տնտեսական զարգացման առաջխաղացման գործում տարածաշրջանային մոտեցումների արդյունավետությունը` ապակառուցողական անվանելով գերտերությունների ցուցումները Կովկասում առկա խնդիրների լուծման վերաբերյալ:
Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահն է 1998թ. մարտի 30-ից 2008թ. ապրիլի 9-ը: Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) առաջին նախագահն է:

22 Январь 2010 - 12:23 AMT
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян не видит ничего сверхъестественного в визите второго президента Армении Роберта Кочаряна в Иран. «Экс-президенты могут совершать визиты в другие стран. Роберт Кочарян совершил частный визит и находился в Тегеране по приглашению руководства Ирана»,- сказал Эдвард Налбандян в ходе итоговой пресс-конференции в Ереване.
В рамках визита в Иран Роберт Кочарян провел встречу с президентом и главой МИД Ирана. Стороны обменялись мнениями вокруг региональных проблем, обсудили вопросы армяно-иранских отношений. Роберт Кочарян заявил, что Армения намерена расширить двухстороннее сотрудничество с Ираном. Он также высоко оценил эффективность региональных подходов в продвижении региональной безопасности и экономического развития, назвав деструктивными указания сверхдержав по решению проблем на Кавказе.
Роберт Кочарян – второй президент Республики Армения с 30 марта 1998 года по 9 апреля 2008 года. Первый президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).