Եթե Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո թուրքական կողմից բարձրացրած աղմուկն անսպասելի չէր, քանի որ թուրքական իշխանությունները չէին կարծում, թե Հայաստանը կփորձի պաշտպանել իր շահերը, ապա ինձ համար բավական տարօրինակ է որոշ քաղաքական գործիչների մոտեցումը, ովքեր փորձում են նվաստացնել ՀՀ ՍԴ որոշման ուժը: Այդ մասին այսօր Երեւանում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՅ Դաշնակցությունից խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով, դրանով նրանք փորձում են Թուրքիային համոզել, որ ՀՀ ՍԴ որոշումն ընդամենը ներքին ուժ ունի եւ ոչ մի կերպ չի կարող ազդել միջազգային հարաբերությունների վրա:
Ընդ որում, նա նկատեց, որ ՀՀ ՍԴ-ն ընդամենը իրավական գնահատական է տվել այն փաստին, որ բանակցություններն առանց նախապայմանների են ընթանում: «Եթե Հայաստանն իսկապես առանց նախապայմանների է վարել բանակցությունները Թուրքիայի հետ, ապա տարօրինակ կլինի, եթե Հայաստանի խորհրդարանը Արձանագրությունները վավերացնելիս համապատասխան վերապահումներ չկատարի»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը` ավելացնելով, որ եթե բանակցային գործընթացում ի սկզբանե նախապայմաններ չեն եղել, ապա Հայաստանը չպետք է վախենա իր դիրքորոշումը պաշտպանելուց:
Մինասյանը նշեց նաեւ, որ չի կարծում, թե 2010 թվականի ընթացքում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում առաջընթաց կարձանագրվի: «Կարեւորը, որ Թուրքիայի հիստերիան չազդի Հայաստանի վրա»,- ասաց Մինասյանը:

22 January 2010 - 12:49 AMT
The approach of some political activists who are trying to diminish the decision of the RA CC is rather strange. The Turkish authorities did not think that Armenia would protect its interests, Artsvik Minasyan, MP from ARFD group told a joint press conference held with RA NA deputy from Republican Party of Armenia Gagik Melikyan in Yerevan.
According to him, the RA Constitutional Court gave only a legal assessment to the negotiations held without preconditions. “If Armenia really held negotiations with Turkey without preconditions, it would be strange if the Armenian Parliament would not introduce reservations during ratification of the Protocols,” MP from ARFD group said.
According to him, if the negotiation process was originally designed without preconditions, then Armenia should not be afraid to defend its position.
Minasyan stressed, that does not believe that in 2010 negotiations on Armenian-Turkish relations will advance. ” It is important that Turkish hysteria not influence Armenia, ” Minasyan said.