Եթե Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո թուրքական կողմից բարձրացրած աղմուկն անսպասելի չէր, քանի որ թուրքական իշխանությունները չէին կարծում, թե Հայաստանը կփորձի պաշտպանել իր շահերը, ապա ինձ համար բավական տարօրինակ է որոշ քաղաքական գործիչների մոտեցումը, ովքեր փորձում են նվաստացնել ՀՀ ՍԴ որոշման ուժը: Այդ մասին այսօր Երեւանում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՅ Դաշնակցությունից խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով, դրանով նրանք փորձում են Թուրքիային համոզել, որ ՀՀ ՍԴ որոշումն ընդամենը ներքին ուժ ունի եւ ոչ մի կերպ չի կարող ազդել միջազգային հարաբերությունների վրա:
Ընդ որում, նա նկատեց, որ ՀՀ ՍԴ-ն ընդամենը իրավական գնահատական է տվել այն փաստին, որ բանակցություններն առանց նախապայմանների են ընթանում: «Եթե Հայաստանն իսկապես առանց նախապայմանների է վարել բանակցությունները Թուրքիայի հետ, ապա տարօրինակ կլինի, եթե Հայաստանի խորհրդարանը Արձանագրությունները վավերացնելիս համապատասխան վերապահումներ չկատարի»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը` ավելացնելով, որ եթե բանակցային գործընթացում ի սկզբանե նախապայմաններ չեն եղել, ապա Հայաստանը չպետք է վախենա իր դիրքորոշումը պաշտպանելուց:
Մինասյանը նշեց նաեւ, որ չի կարծում, թե 2010 թվականի ընթացքում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում առաջընթաց կարձանագրվի: «Կարեւորը, որ Թուրքիայի հիստերիան չազդի Հայաստանի վրա»,- ասաց Մինասյանը:

Если с турецкой стороны поднятый шум после решения Конституционного суда Армении по Протоколам не был неожиданным, поскольку турецкие власти не думали, что Армения попытается защитить свои интересы, то для меня является довольно странным подход некоторых политических деятелей, которые пытаются принизить силу решения КС РА. Об этом на совместной пресс-конференции с депутатом НС РА от фракции Республиканская партия Армении Гагиком Меликяном в Ереване заявил депутат парламентской фракции от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. По его словам, этим они пытаются убедить Турцию, что решение КС РА имеет всего лишь внутреннюю силу и никак не может повлиять на международные отношения.
При этом он заметил, что КС РА дал всего лишь правовую оценку тому, что переговоры идут без предусловий. “Если Армения действительно вела переговоры с Турцией без предусловий, то будет странным, если парламент Армении при ратификации Протоколов не внесет соответственные оговорки”, – сказал Арцвик Минасян, добавив, что если в переговорном процессе изначально не было предусловий, то Армения не должна бояться отстаивать свою позицию.
Минасян также отметил, что не думает, что в течение 2010 года в переговорном процессе по нормализации армяно-турецких отношений будет зафиксирован прогресс. “Главное, чтобы истерия Турции не повлияла на Армению”, – сказал Минасян.