«Երկրի պետական կառույցներում, բացի Սահմանադրական դատարանից, անցկացվող մեր բոլոր ուսումնասիրությունները, ցավոք, բացասական արդյունքներ տվեցին»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի (ՎՊ) նախագահ Իշխան Զաքարյանը ՎՊ աշխատակազմի հետ Հայաստանի նախագահի հանդիպումից հետո:
Զաքարյանի խոսքով, երկու տարվա ընթացքում իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում ՎՊ-ն հսկայական խախտումներ ու պետական միջոցների չարաշահումներ է արձանագրել, մասնավորապես, Մշակույթի նախարարությունում եւ պետական ունեցվածքի վարչության ոլորտում, որոնք լուրջ մտավախություններ են առաջ բերում:
Վերահսկիչ պալատի ղեկավարը հաղորդեց, որ 21 խախտումների վերաբերյալ գործերը Գլխավոր դատախազություն են ուղարկվել եւ քրեական գործեր են հարուցվել:
Իշխան Զաքարյանը նկատեց նաեւ, որ «Վերահսկիչ պալատի մասին» ՀՀ օրենքում արդեն ներմուծված փոփոխությունը հնարավորություն կտա, որպեսզի քրեա-իրավական խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում ՎՊ-ն ուղղակիորեն դատախազություն դիմի:
Նա ընդգծեց, որ 2010 թվականին Վերահսկիչ պալատը ուսումնասիրություններ է կատարելու կրթության ոլորտում, Գիտությունների ակադեմիային կից ինստիտուտներում եւ ՀՀ պետբյուջեի վարկային ծրագրերում:

22 Январь 2010 - 14:24 AMT
“Наши все расследования, проводимые в государственных структурах страны, кроме Конституционного суда, к сожалению, дали отрицательные результаты”, – в беседе с журналистами заявил председатель Контрольной палаты (КП) Армении Ишхан Закарян после встречи президента Армении с аппаратом КП.
По словам Закаряна, в ходе проводимых расследований КП в течение двух лет были зафиксированы огромные нарушения и злоупотребления государственными средствами, в частности, в Министерстве культуры и в сфере управление государственным имуществом, которые вызывают серьезные опасения.
Глава Контрольной палаты сообщил, что дела по 21 нарушением отправлены в Генеральную прокуратуру и возбуждены уголовные дела.
Ишхан Закарян также заметил, что уже внесенное изменение в законе РА “О Контрольной палате” даст возможность, чтобы в случае обнаружения уголовно-правовых нарушений КП напрямую обратилась в прокуратуру.
Он подчеркнул, что 2010 году контрольная палата будет проводить расследования в сфере образования, в институтах при Академии наук и кредитных программах госбюджета РА.