«Երկրի պետական կառույցներում, բացի Սահմանադրական դատարանից, անցկացվող մեր բոլոր ուսումնասիրությունները, ցավոք, բացասական արդյունքներ տվեցին»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի (ՎՊ) նախագահ Իշխան Զաքարյանը ՎՊ աշխատակազմի հետ Հայաստանի նախագահի հանդիպումից հետո:
Զաքարյանի խոսքով, երկու տարվա ընթացքում իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում ՎՊ-ն հսկայական խախտումներ ու պետական միջոցների չարաշահումներ է արձանագրել, մասնավորապես, Մշակույթի նախարարությունում եւ պետական ունեցվածքի վարչության ոլորտում, որոնք լուրջ մտավախություններ են առաջ բերում:
Վերահսկիչ պալատի ղեկավարը հաղորդեց, որ 21 խախտումների վերաբերյալ գործերը Գլխավոր դատախազություն են ուղարկվել եւ քրեական գործեր են հարուցվել:
Իշխան Զաքարյանը նկատեց նաեւ, որ «Վերահսկիչ պալատի մասին» ՀՀ օրենքում արդեն ներմուծված փոփոխությունը հնարավորություն կտա, որպեսզի քրեա-իրավական խախտումներ հայտնաբերելու դեպքում ՎՊ-ն ուղղակիորեն դատախազություն դիմի:
Նա ընդգծեց, որ 2010 թվականին Վերահսկիչ պալատը ուսումնասիրություններ է կատարելու կրթության ոլորտում, Գիտությունների ակադեմիային կից ինստիտուտներում եւ ՀՀ պետբյուջեի վարկային ծրագրերում:

The studies conducted by Armenia’s Control Chamber have revealed negative results in all state structures apart from the Constitutional Court, according to Control Chamber Chairman Ishkhan Zakaryan.
“Over the last two years, we have fixed large-scale violations and abuses by Ministry of Culture and state property management institutions, and this gives rise serious concerns,” he told journalists Friday.
At that, he noted that the General Prosecutor’s Office has instituted criminal cases over 21 violations.
According to him, the recent legislative amendments will enable the chamber to directly apply to Prosecutor’s office in case of finding wrongdoings.
In addition, Mr. Zakaryan said that the Control Chamber’s 2010 activities will focus on education sector.