Երեւանի ու Անկարայի միջեւ բանակցային գործընթացը ցույց տվեց, որ Հայաստանը պատկանում է քաղաքակիրթ երկրների թվին, իսկ Թուրքիան առաջնորդվում է պանթուրքական գաղափարախոսությամբ: Այդ մասին այսօր Երեւանում «Նոր ժամանակներ» կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցությունից պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը: Նրա խոսքով, Թուրքիան Հայաստանի հետ քաղաքական քննարկման ընթացքում միջազգային հանրությանը ցույց տվեց, որ մի երկիր է, որը 7-րդ դարի մտածելակերպով է ապրում 21-րդ դարում:
Արամ Կարապետյանն իր հերթին նկատեց, որ երկրի քաղաքակրթվածությունը բանակցությունների հաշվին չի որոշվում: «Քաղաքակիրթ երկրները քաղաքակիրթ ընտրություններ են անցկացնում»,- ասաց նա:

Переговорный процесс между Ереваном и Анкарой показал, что Армения принадлежит к числу цивилизованных стран, а Турция руководствуется пантюркистской идеологией. Об этом на совместной пресс-конференции с главой партии «Новые времена» Арамом Карапетяном заявил депутат от правящей Республиканской партии Армении Гамлет Арутюнян. По его словам, Турция в ходе политической дискуссии с Арменией показала международной общественности, что она страна, которая живет в 21-ом веке с менталитетом 7-ого века.
В свою очередь Арам Карапетян заметил, что цивилизованность страны не решается за счет переговоров. «Цивилизованные страны проводят цивилизованные выборы»,- сказал он.