«Իմ կարծիքով, վարպետության դասեր պետք է անցկացնի վարպետը: Ես վարպետ չեմ, սակայն կարող եմ ձեզ հետ կիսվել իմ փորձով: Ամենակարեւորն այն է, որ օգնենք երիտասարդ ռեժիսորներին` իրենց ճանապարհը գտնելու», – երիտասարդ ռեժիսորների հետ վարպետության դասերի ժամանակ իր մտքերն արտահայտեց պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ եւ լուսանկարիչ Դոն Ասկարյանը:
Դոն Ասկարյանի կարծիքով, երիտասարդ ռեժիսորների գլխավոր խնդիրն այն է, որ պահպանեն կինեմատոգրաֆիայի գոյություն ունեցող մակարդակը: «Ֆիլմ նկարահանելիս ռեժիսորը աչքի առաջ պետք է ունենա նույնիսկ դեռեւս չնակարահանած ֆիլմը», – ասել է նա:
Ասկարյանը կինեմատոգրաֆի մասնագիտություն չունի, սակայն վարպետացել է մշտական ֆիլմեր դիտելու ընթացքում: «Սովորել կարելի յուրաքանչյուր ֆիլմ դիտելիս, նույնիսկ վատը, իսկ վատ ֆիլմ դիտելիս ավելի հեշտ ես սովորում, քանի երբ հասկանում ես, որ չի կարելի այդպես նկարահանել: Իսկ լավ ֆիլմը պատճենել չես կարող», – ասել է ռեժիսորը: Նրա խոսքով` դիպլոմը չի կարող ապահովել լավ ֆիլմի նկարահանումը:
«Ինձ դուր է գալիս անթոլոգիական կինեմատոգրաֆիան, այն կախված չէ որեւէ մեկից, փող չի աշխատում եւ չի քարոզում որեւէ մեկի գաղափարները, նույնիսկ պատմությունը չի հետաքրքրում: Իմ կարծիքով, անթոլոգիական ուղղություն ուներ միայն Տարկովսկին», – ասել է ռեժիսորը:
Վարպետության դասի ընթացքում ներկաները դիտեցին երիտասարդ ռեժիսորների ֆիլմեր եւ Ասկարյանի կարծիքը դրանց մասին:
Դոն Ասկարյան– ռեժիսոր, սցենարիստ, նկարիչ: Ծնվել է 1949 թ. Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում: 1967-1973 թթ. Մոսկվայում սովորել է արվեստների պատմություն, աշակերտել է Անդրեյ Տարկովսկուն: 1975 թ. տարագրվել է Գերմանիա: Հայաստանի անկախության հաստատումից հետո վերադարձել է հայրենիք եւ սկսել է ֆիլմեր նկարահանել: 1978 թ.-ից ապրում է Գերմանիայում` Բեռլինում: Նկարահանել է «Ավետիք», «Փարաջանով», «Կոմիտաս», «Երաժիշտներ», «Արջը», «Արարարտը 14 տեսարաններով» եւ այլ ֆիլմեր:
Նրա անհատական շատ ցուցահանդեսները ցուցադրվել են Տոկիոյում, Բեռլինում, Պոտսդամում, Երեւանում եւ այլուր:

“На мой взгляд, мастер-класс – это когда учит мастер. Я не мастер, но могу поделиться своим опытом. Главное – помочь молодым режиссерам найти свой путь”,- поделился своими мыслями с молодыми режиссерами во время мастер-класса в Центре искусств “Нарекаци” 23 января режиссер, продюсер, сценарист и фотограф Дон Аскарян.
Главной задачей молодых режиссеров, по мнению Дона Аскаряна, является поддержание существующего уровня кинематографа. “Снимая фильм, режиссер должен иметь в виду даже пока еще не снятые фильмы”,- сказал режиссер.
Сам Аскарян не имеет профессионального кинематографического образования и учился на постоянных просмотрах фильмы. “Учиться можно на любом фильме, а на плохом фильме учиться даже легче, так как ты четко понимаешь, что так снимать нельзя. А скопировать хороший фильм ты не сможешь”,- сказал режиссер. По его словам, диплом не гарантирует хорошего качества фильма.
“Мне нравится антологический кинематограф – это кино, которое не зависит ни от кого, не зарабатывает денег и не пропагандирует идею. Ему даже неинтересна история. На мой взгляд, из современного кино к этому антологическому направлению можно приписать только Тарковского”,- заявил Дон Аскарян.
“Мой главный призыв к режиссерам – снимайте то, что жжет вас изнутри. Все мои фильмы я продумывал годами”,- сказал режиссер.
Во время мастер-класса присутствующие смогли также посмотреть фильмы молодых режиссеров и услышать мнение Дона Аскаряна об этих работах.
Дон Аскарян – режиссер, сценарист, художник, монтажер. Родился в 1949 году в Нагорно-Карабахской Автономной области (ныне Нагорно-Карабахская Республика). В1967—1973 гг. изучал историю искусств в Москве. Ученик Андрея Тарковского, он один из тех, кто пострадал от тоталитарного режима в советские годы. В 1975 году эмигрировал в Германию. И только после того, как Армения обрела независимость, вернулся на родину и стал снимать свои картины. До ареста в 1975 году работал ассистентом режиссера и кинокритиком. С 1978 года живет в Берлине. Режиссер фильмов: “Аветик” (1992); “Параджанов” (1998); “Комитас”, “Музыканты”, “Медведь”, “Арарат – 14 видов” и др. Многочисленные персональные выставки фоторабот Дона Аскаряна проходили в Токио, Берлине, Потсдаме, Ереване и в других городах мира.