Ինչ-որ մեկն էլ հավատում է սրան: Եվ չնայած շատ անդրազգային ընկերություններ, համոզվելով, որ Արեւելյան Անդրկովկասի ընդերքում նավթի եւ գազի հանքավայրերի առկայությունը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ` միֆ, դադարեցրել են իրենց գործունեությունը Ադրբեջանում, այնուամենայնիվ Էներգակիրների փոխադրման հավակնոտ նախագծերը դեռեւս գրավում են արտասահմանյան ներդնողներին: Նավթի եւ գազի մտացածին պաշարները հնարավորություն տվեցին Բաքվի ղեկավարներին իրենց երկրի յուրահատուկ նշանակության մասին լեգենդներ տարածել եթե ոչ աշխարհով մեկ, ապա` թեկուզ տարածաշրջանում: Շահարկելով «չսպանված արջի մորթին»` Ադրբեջանի ղեկավարությունը վճռեց իրականացնել արկածախնդրային մի պլան, որը հղի է ողջ Հարավային Կովկասում եւ հարակից շրջաններում իրադրության կայունությունը խախտելու վտանգով:
Խոսքը Բաքու- Թբիլիսի- Էրզրում գազատարի շինարարության նախագծի ստվերային կողմի մասին է: «GazetaSNG.ru» տեղեկատվական-վերլուծական ինտերնետ-պորտալի խմբագրությունը օրերս հետաքրքրական մանրամասներ է հրապարակել այդ նախագծի ռազմա-քաղաքական կողմի վերաբերյալ: Ռուսական էլեկտրոնային ազդեցիկ լրատվամիջոցի տվյալներով, գազատարի շինարարության շուրջ բանակցությունների վերջնական փուլում թուրքական կողմը ներկայացնում էր ոչ այլ ոք, այլ` երկրի ռազմական ուժերի գլխավոր շտաբի ղեկավար Հուսեյն Կիվրիկոգլին: Նկատեք, որ ոչ թե տնտեսության կամ էներգետիկայի նախարարը, այլ` հենց գլխավոր շտաբի պետը:
Նախագահ Հեյդար Ալիեւը եւ գեներալ Կիվրիկոգլին պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, որ Ադրբեջանը Թուրքիային գազ է մատակարարելու` 1000 կուբամետրը 30 դոլարով: Սա ավելի քան երկու անգամ էժան է այն գնից, որով այսօր Ադրբեջանը գազ է մատակարարում Վրաստանին եւ գրեթե հինգ անգամ ցածր է համաշխարհային շուկայում գործող միջին գներից: Միամիտ կլիներ կարծել, թե պաշտոնական Բաքվի նման առատաձեռնությունը բխում է թուրքալեզու երկու ազգերի միջեւ բարեկամական կապերի առկայությունից: Իրականում ադրբեջանական կողմի զիջումները պայմանավորված են պարտքի տակ չմնալու ձգտմամբ: Ադրբեջանի դաշնակիցը մոտակա հինգ տարիների ընթացքում պատրաստվում է մոտ 60 միլիոն դոլարի ռազմական տեխնիկա տրամադրել իր հյուսիս-արեւելյան եղբայրներին: (Ճիշտ այսքան գումար են զիջել ադրբեջանական գործընկերները, եթե նկատի ունենանք երկնագույն վառելիքի մատակարարման նախատեսվող ծավալները): «Զենք` գազի դիմաց» նոր ծրագրի շրջանակներում Անկարան 2007 թվականից հետո մտադիր է զգալիորեն մեծացնել Բաքու ներմուծվող զենքի ծավալները: «GazetaSNG.ru»-ի տվյալներով, Ադրբեջանը ընդհանուր առմամբ 170 միլիոն դոլարը գերազանցող զենք եւ ռազմական տեխնիկա կստանա:
Գների նման հսկայական զիջումների հենց այս փաստն ինքնին պետք է որ միջազգային հանրության կասկածներն առաջացներ: Ինչպես հայտնի է, ոչ այնքան վերջերս Համաշխարհային բանկը Վրաստանից կտրուկ պահանջեց, որպեսզի վերջինս ադրբեջանական «Շահ Դենիզ» տարածքից Վրաստանով անցնող բնական գազի գազատարի համար առավել բարձր սակագներ հաստատի: Հակառակ դեպքում ՀԲ-ն սպառնում էր ֆինանսակական որեւէ աջակացություն չցուցաբերել Վրաստանին: ՀԲ-ի երաշխավորագրերի համաձայն, պաշտոնական Թբիլիսին արդյունքում հայտարարեց, որ սակագները պետք է համապատասխեն միջազգային չափանիշներներին, որը կազմում է 5-ից 10 դոլար` 1000 կուբամետր գազ փոխադրելու համար: Մինչդեռ վրացիները նախապես համաձայն էին տարիֆային չափը սահմանել 2 դոլար: Անհասկանալի է, թե Բաքվի ինչպիսի փոխադարձ զիջումների վրա էին հույս դնում Թբիլիսիում: Բայց փաստ է, որ այն ժամանակ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտները նկատեցին անհարթությունը եւ կանխեցին քաղաքական նպատակներով արգելված տնտեսական մեթոդներին ապավինելու փորձերը:
Անհասկանալի է, թե ինչու Վրաստանի դեպքում ՀԲ բավականին ուշադրություն եւ հաստատակամություն դրսեւորեց, իսկ Ադրբեջանի եւ Թուքիայի հանդեպ` ոչ: Սակայն ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի սպառազինումը չափազանց վտանգավոր հետեւանքներ կարող է ունենալ: Եվ հարցը միայն այն չէ, որ Բաքվում վերջին ժամանակներս առավել որոշակի են հնչում ղարաբաղյան խնդրի ուժային լուծման կոչերը: Ղարաբաղ բոլորովին էլ լարվածության միակ օջախը չէ, որը կմղի Ադրբեջանին զինված հակամարտության: Պաշտոնական Բաքվի վարած քաղաքականության արդյունքում երկիրը թշնամական հարաբերություններ ունի գրեթե բոլոր հարեւանների հետ: Սպառիզման վազքարշավը, որում ներգրավված է Ադրբեջանը, չի կարող չանհանգստացնել Թուրքմենիային, որի հարաբերությունները Բաքվի հետ շատ հեռու են նորմալ լինելուց: Նոր զինամթերքի կուտակման կիրքը առավել անհանգստացնում է Իրանին: Անցած տարի Կասպից ծովում վիճելի նավթահանքի հանդեպ Բաքվի հավականությունների շուրջ ծագած հակամարտությունը պատերազմի մեծ վտանգ էր պարունակում: Կասկած չկա, որ եթե այդ ժամանակ Բաքուն տիրապետեր Թուրքիայի խոստացած զենքին, նրա արձագանքը Թեհրանի բավականին տեղին կոշտ վերջնագրի հանդեպ այդքան զուսպ չէր լինի: Դժվար չէ պատկերացնել, թե ինչպիսին կլինի Իրանի եւ Ադրբեջանի բախման հեռանկարը, եթե նկատի ունենանք Միացյալ նահանգների նախագահի վերջերս արած հայտարարությունը «չարի բոռերի» մասին եւ սրա հանդեպ Մոսկվայի արձագանքը: Ժամանակակից զինամթերքին տիրապետելով` Ադրբեջանը կարող է դառնալ Էյֆորիայի զոհը, որը հղի է իրականության զգացումի կորստով: Եւ այդ ժամանակ նա կարող է նոր պրովակացիաների դիմել, որը կարող է հանգեցնել մեծ տիրությունների միջեւ գլոբալ հակամարտությունների:
Հատկանշական է, որ Բաքվում չեն թաքցնում ակնկալվող թուրքական սպառիզման մատակարարման փաստը: Ահա ինչ է գրում Բաքվի «Զերկալո» թերթը. «Հայամետ լոբբիի առկայության արդյունքում, ԱՄՆ-ի կողմից ադրբեջանական բանակի վերասպառազինման հնարավորությունները սահմանափակ են: Այդ իսկ պատճառով Ամն-ը պետք է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հանդեպ վարած քաղաքականության մեջ հիմնվի կողմերի հավասար հարաբերակցության սկզբունքի վրա: Իսկ Թուրքիան, լինելով ԱՄՆ-ի դաշնակիցը տարածաշրջանում, այս հարցում լրիվ ազատ է»: Եվ Թուրքիան մտադիր է արդեն մոտակա ամիսներին օգտվել այդ ազատությունից: Տեղեկություններ կան այն մասին, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը արդեն կազմել է այն զինամթերքի ցանկը, որն առաջին հերթին կցանկանար ստանալ «Զենք` գազի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում: Մասնավորապես, Ադրբեջանը ձգտում է շուտափույթ ձեռք բերել թուրքական արտադրության «Աթիլլա» ինքնագնա հրթիռային կոմպլեքսներ:
Ադրբեջանին մատակարվելիք թուրքակաան ռազմական տեխնիկայի ծավալները իրոք որ ազդեցիկ են: Բայց բանն այն է, որ մասնակցությունը սովորական սպառազինման սահմանափակումների պայմագրերին Ադրբեջանին թույլ չի տալիս իր տարածքում նման քանակությամբ զենք եւ տեխնիկա ունենալ: Այդ կապակցությամբ ռուսական ԶԼՄ-ը մտավախություն են հայտնում, որ արդյունքում ձեռք բերված զինամթերքը կհայտնվի այսպես կոչված «վտարված երկրներում»: «Բացառված չէ, որ արդյունքում Ադրբեջանը կփորձի վերավաճառել «ավելորդ» զենքի մի մասը այն երկրներին, որոնք համապատասխան օրինական ճանապարհներ չունեն դրանց ձեռք բերելու համար»,- գրում է «Gazeta.SNG.ru»-ն: Այստեղ տեղին է հիշել անցած տարվա դեկտեմբերին Ռուսաստանի պետդումայի պատգամավոր Վիկտոր Իլյուխինի արած սենսացիոն հայտարարությունն այն մասին, որ ինքն ունի տվյալներ այն մասին, որ Ադրբեջանը «Թալիբան» շարժման զինված ուժերին եւ չեչենական գրոհայիններին զենքի մատակարման մասնակից է: (Իլյուխինը կոնկրետ փաստեր էր ներկայացրել Պակիստանի տարածքով թալիբներին T-50 մակնիշի 150 տանկի տրամադրման մասին): Հետաքրքրական է` ինչ կզգան ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտում Անկարային եւ Բաքվին հովանավորողները, եթե նրանց ռուս գործընկերների մտավախություններն իրականանան…

7 June 2002 - 00:00 AMT
Кто-то в это верит. И хотя очень многие транснациональные компании уже свернули свою деятельность в Азербайджане, убедившись в том, что гиганские залежи в недрах восточного Закавказья нефти и газа – это не более, чем миф, амбициозные проекты по транспортировке энергоносителей все еще привлекают в эту страну зарубежных инвесторов. Гипотетические запасы нефти и газа позволили бакинским правителям создать легенду об особой значимости их страны если не в мировом, то по крайней мере в региональном масштабе. Спекулируя “шкурой неубитого медведя” руководство Азербайджана решилось на осуществление авантюрного плана, чреватого дестабилизацией ситуации на всем протранстве Южного Кавказа и прилегающих территориях. Речь идет о теневой стороне проекта по строительству газопровода Баку-Тбилиси-Эрзерум. Редакция информационно-аналитического интернет-портала “ГазетаСНГ. ру”, на днях поделилась любопытными подробностями, связанными с военно-политическими аспектами этого энергетического проекта. По сведениям влиятельного российского электронного издания, на последей стадии переговоры об условиях строительства газопровода с турецкой стороны вел не кто нибудь, а начальник генерального штаба вооруженных сил страны Хусейн Киврикоглу. Заметьте – не министр экономики, не министр энергетики, а именно начальник генштаба.
Президент Гейдар Алиев и генерал Киврикоглу договорились, что Азербайджан будет поставлять газ Турции по цене 30 долларов за тысячу кубометров. Это более чем в два раза (!) дешевле цены, за которую азербайджанский газ сегодня поставляется в Грузию, и почти в пять раз (!) дешевле средних цен на мировом рынке. Было бы наивно полагать, что такая щедрость официального Баку связана лишь с наличием родственных связей между двумя тюркоязычными народами. На самом деле уступка со стороны Азербайджана обусловлена стремлением не остаться в долгу перед союзником, который готовится в течение ближайших пяти лет поставить своим северо-восточным собратьям военную технику на сумму до 60-и миллионов долларов. (Именно такую сумму уступили азербайджанские партнеры, если иметь в виду планирующиеся объемы поставок голубого топлива.) В рамках новой программы «Оружие в обмен на газ» Анкара намерена после 2007-го года существеннно увеличивать объемы поставляемого в Баку оружия. По сведениям “ГазетаСНГ.ру”, в общей сложности Азербайджан получит вооружения и военную технику на сумму, превышающую 170 миллионов долларов.
Сам факт такой громадной уступки в цене уже сам по себе должен был вызвать подозрения у международного сообщетсва. Как известно, не так давно Всемирный банк в резкой форме потребовал от Грузии добиться более высокого тарифа на транзит через территорию страны посредством газопровода природного газа с азербайджанского месторождения “Шах Дениз”. В противном случае ВБ грозил прекратить любую финансовую поддержку Грузии. В соответствии с рекомендациями ВБ, официальный Тбилиси в итоге заявил, что ставка тарифа должна соответствовать мировым стандартам, что составляет 5-10 долларов за транспортировку тысячи кубометров газа. Между тем изначально грузины согласны были установить тариф в размере двух долларов. Неизвестно, на какие ответные уступки от Баку рассчитывали в Тбилиси. Но факт, что международные финансовые институты тогда заметили неладное и пресекли попытку прибегнуть к запрещенным экономическим приемами в политических целях.
Совершенно непонятно, почему Всемирный банк в случае с Грузией проявил достаточно внимания и настойчивости, а в случае с Азербайджаном и Турцией – нет. А ведь очевидно, что милитаризация Азербайджана может привести к крайне опасным последствиям. И дело не только в том, что в Баку в последнее время все отчетливее звучат призывы к силовому решению карабахской проблемы. Карабах – далеко не единственный очаг напряженности, способный привести Азербайджан к вооруженному конфликту. В результате политики, проводимой официальным Баку, страна находится во враждебных отношениях почти со всеми своими соседями. Гонка вооружений, которой увлечен Азербайджан, не может не беспокоить Туркменистан, отношения которого с Баку далеки от нормальных. Страсть Азербайджана к накоплению нового оружия еще больше заботит Иран. Конфликт, произошедший летом прошлого года из-за претензий Баку на спорное нефтяное месторождение в Каспийском море, едва не привел к войне. Нет сомнений – если бы Баку тогда располагал бы обещанным Турцией вооружением, его реакция на вполне уместный жесткий ультиматум Тегерана была бы не такой сдержанной. Нетрудно представить, какой может быть перспектива столкновения между Ираном и Азербайджаном, если иметь в виду недавние заявления президента Соединенных Штатов об “оси зла” и реакцию на них Москвы. Располагая современным оружием, Азербайджан может стать жертвой эйфории, которая чревата утратой чувства реальности. И тогда он может вполне осознанно решиться на новые провокации, которые способны привести к глобальному противостоянию между великими державами.
Примечательно, что в самом Баку даже не скрывают сам факт ожидающихся поставок турецкого вооружения. Вот что пишет бакинская газета “Зеркало”: “Из-за существования сильного проармянского лобби возможности США участвовать в перевооружении азербайджанской армии ограничены. По этой причине США придется придерживаться политики паритета в отношении Азербайджана и Армении. А Турция, будучи союзником США в регионе, имеет полную свободу в данном вопросе.” Этой свободой Турция намерена воспользоваться уже в ближайшие месяцы. Есть сведения о том, что министерство обороны Азербайджана уже составило перечень того вооружения, которое в рамках программы «Оружие в обмен на газ» желало бы получить в первую очередь. В частности, Азербайджан стремится поскорее приобрести самоходные ракетные комплексы “Атилла” турецкого производства.
Объемы предстоящих поставок в Азербайджан турецкой военной техники действительно впечатляют. Но дело в том, что участие в договорах по ограничению обычного вооружения ограничивает Азербайджан в праве иметь на своей территории такое количество оружия и техники. В связи с этим российские СМИ выражают опасение, что приобретенное оружие может оказаться в итоге в так называемых “странах-изгоях”. “Не исключено, что Азербайджан впоследствии попытается перепродать часть «лишнего» оружия режимам и странам, которые не имеют достаточно легальных путей для его приобретения”,- пишет “ГазетаСНГ.ру”. Здесь уместно вспомнить сделанное в декабре прошлого года сенсационное заявление депутата Госдумы России Виктора Илюхина о том, что он располагает сведениями, подтверждающими участие Азербайджана в поставках оружия войскам движения “Талибан” и чеченским боевикам. (Илюхин привел тогда конкретные факты о поставках талибам через территорию Пакистана 150-и танков Т-50.) Интересно, что почувствуют покровительствующие Анкаре и Баку руководители Госдепартамента США, если худшие опасения их российских коллег сбудутся…