28 January 2002 - 00:00 AMT
«Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Լեյլա Յունիսովան Հեյդար Ալիեւին Ղարաբաղի հարցով բանակցություններ վարելու մենաշնորհից զրկելու իր ձգտումներում խիստ հաստատակամ է: Նա մշակել է իր «հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման պլանը», որը, նրա խոսքերով, «հաշվի է առնելու նաեւ Հայաստանի շահը» (սրա երաշխիքը երեւի թե այն պետք է լինի, որ «պլանը» ներկայացվել է հայկական ինչ-որ ոչպետական կազմակերպության քննարկմանը): Ղարաբաղյան հիմնահարցի լուծման այլընտրանքային նախագիծ են մշակել նաեւ նախագահի նախկին խորհրդական Էլդար Նամազովը եւ արտաքին գործերի նախկին նախարար Թոֆիկ Զուլգարովը: Այս երկու գործիչներն էլ այսօր չեն ներկայացնում ո’չ պետական որեւէ մարմին, ո’չ էլ քաղաքական կուսակցություններ: Ի տարբերություն Յունիսովայի նախապատրաստած տարբերակի, «Նամազով-Զուլֆիգարովի խարտիան» հակամարտության ռազմական ճանապարհով լուծման շեշտադրումներ է առաջադրում: Իսկ ահա հայտնի իրավապաշտպան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի ադրբեջանական ազգային խորհրդի նախագահ Արզու Աբդուլաեւան ռազմական ճանապարհը չի որդեգրել: Նա շարունակում է փնտրել այնպիսի տարբերակ, որն ամբողջությամբ կբավարարի ադրբեջանցիներին, միեւնույն ժամանակ այրունահեղության հեռանկար չի ունենա: Նման տարբերակ գտնելու փորձերը նրան հանգեցնում են այսպես կոչված «ալանդական մոդելին»: Վերջերս իր ելույթում Աբդուլովան կոչ է արել վերսկսել Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի միջեւ տարածքային վեճի լուծման փորձը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ընթացքում օգտագործելու հնարավորության քննարկումը: Խոսքն այն սխեմայի մասին է, որը հնարավորություն տվեց լուծել 8000 մանր կղզիներից բաղկացած արշիպելագի տիրապետման իրավունքի շուրջ ծագած հակամարտությունը:
Հիշեցնենք, որ «ալանդական» տիպի ինքնավարության մոդելը մեկ անգամ չէ, որ մերժվել է ինչպես Ստեփանակերտի, այպես էլ Երեւանի կողմից: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման դեպքում այս սխեմայի կիրառման փորձի անհեռանկարային լինելու մասին օրերս հայտարարել է նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Նիկոլայ Գրիբկովը: Նա նշել է, որ չնայած 90-ականների կեսերին շվեդ-ֆիննական հակամարտության լուծման փորձի կիրառման գաղափարը քննարկվել է, սակայն այն հետագա զարգացում չի ստացել: Ներկայումս միջնորդներն առավել լուրջ խնդիրներ ունեն, որպեսզի շեղվեն` քննարկելու ղարաբաղյան հակամարտության երեք կողմերից արդեն իսկ երկուսի կողմից սկզբնապես մերժված տարբերակները: Բայց սա Արզու Աբդուլաեւին չի հուզում: Իր գաղափարի նկատմամբ Հայասատանի եւ ԼՂՀ-ի վերաբերմունքը նրան այնքան էլ չի հետաքրքրում: Ավելի շատ նա ձգտում է համոզել իր հայրենակիցներին «ալանդական մոդելի» օգտակարությունը: Իրավապաշտպանը խիստ զարմացած է, որ Բաքվում հաճախ բացասական են արտահայտվում «ալանդական մոդելի» վերաբերյալ: Նրա կարծիքով այս մոդելը չափազանց ընդունելի է Ադրբեջանի համար, քանի որ առաջարկված սխեմայի հիման վրա կնքված խաղաղության համաձայնագիրը թույլ կտա Ղարաբաղն Ադրբեջանի անբաժանելի մասը դարձնել եւ դրանով իսկ զինաթափել այն:
Հիշեցնենք, որ իրենց ազգային առանձնահատկությունների պահպանմամբ շահագրգիռ Ալանդյան արշիպելագի շվեդախոս բնակիչները լրիվ բավարարվում են ինքնակառավարմամբ, որը նրանց հնարավորություն է տալիս ինքնուրույն վարել գործերը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կրթությունը, մշակույթը, առողջապահությունը, տրանսպորտը, կոմունալ տնտեսությունը: Միեւնույն ժամանակ, նրանք ընդունում են պաշտոնական Հելսինկիի ֆիննական միասնական պետության ներքին քաղաքականություն վարելու, երկրի պաշտպանության հարցերով զբաղվելու, դատական համակարգը վերահսկելու, քրեական գործերի հետաքննություններ վարելու առանձնաշնորհը: Ալանդացիները չեն խորշոմ ֆիննական միասնական տարադրամից եւ դեմ չեն ընդհանուր մաքսային եւ հարկային համակարգին:
Աբդուլաեւի կարծիքով «Ադրբեջանը, հիմք ընդունելով ալանդական մոդելը, Ղարաբաղում կիրառելու համար նրանում որոշ փոփոխություններ մտցնելով, կարող է ստեղծել միջազգային չափանիշներին համապատասխան փաստաթուղթ եւ դրանով խթանել խաղաղ կարգավորման գործընթացը: ՀՔԱ ադրբեջանական խորհրդի ղեկավարը հայրենակիցների ուշադրությունն է հրավիրում այն փաստին, որ Ալանդյան կղզիների այսօրվա կարգավիճակը ոչնչով բարձր չէ մինչեւ 1988 թ.-ը Ղարաբաղյան ինքնակառավարվող շրջանի ունեցած կարգավիճակից: Տարբերությունը միայն այն է, որ «այն մոդելը խորհրդային ինքնակառավարում էր, մինչդեռ ալանդականը եվրոպական է»: Աբդուլաեւան հավաստիացնում է, որ եթե Ադրբեջանը համաձայնի հիմնախնդիրը լուծել ալանդական մոդելի հիման վրա, Ղարաբաղի չի ունենա ավելի շատ իրավունքներ, որքան այսօր ունի Նախիջեւանը` Ադրբեջանի սահմանադրության համաձայն: Այս դեպքում, անհասկանալի է, թե ինչի՞ց ելնելով Հայսատանը կքննարկի նման սխեման: Ու՞ր մնաց ապա փոխզիջումը, եթե արդյունքում Ղարաբաղը կստանա այն, ինչ ուներ մինչեւ 88 թ.-ը:
Պատմության տեսանկյունից ալանդացիների եւ ղարաբաղցիների միջեւ որոշ ընդանրություններ իրոք կան: Արշիպելագի կղզիները ֆիննական անկախ պետության կազմում երբեք չեն եղել, ինչպես եւ Ղարաբաղը անկախ Ադրբեջանի մասը երբեք էլ չի կազմել: Սակայն շվեդախոս ալանդացիները չունեին Ֆինլանդիայի կազմից դուրս գալու որոշման խնդրի լուծման սահմանադրական մեխանիզմներ: Իսկ Ղարաբաղը լքեց Ադրբեջանի սահմանը դեռեւս այն ժամանակվա միասնական Խորհրդային Միության բոլոր օրենքների համաձայն եւ ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ունի բոլոր իրավական հիմքերն իրեն համարելու միջազգային իրավունքի այնպիսի սուբյեկտ, ինչպիսին Ադրբեջանն է: Պետք է հաշվի առնել նաեւ այն հանգամանքը, որ Ֆիննական միասնական պետության մեջ Ալանյան կղզիների շվեդախոս բնակչությանը ֆիզիկական բնաջնջում չէր սպառնում, որին սակայն ենթարկվեցին հայերը, ինչպես օրինակ ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում: Շվեդախոս բնակչությանը պատերազմի մեջ չներքաշեցին: Իսկ ղարաբաղցիները, ենթարկվելով ագրեսիայի, ստիպված եղան միջոցներ ձեռնարկել իրենց անվտանգության պահպանման համար: Ազգային-ազատագրական պատերազմում նրանց փաստացի հաղթանակը չի կարող հաշվի չառնվել բանակցությունների ընթացքում: Ինչպե՞ս կարելի է համեմատել քաղաքակիրթ Ֆինլանդիան տոտալիտար Ադրբեջանի հետ, որտեղ, դատելով քաղբանտարկյալների հսկայական քանակից, պաշտպանված չեն նույնիսկ սեփական ազգի ներկայացուցիչների քաղաքացիական իրավունքները: Ֆինլանդիայում այսօր խաղաղ ապրում են միլիոնավոր շվեդախոս քաղաքացիներ, որոնք ունեն անհրաժեշտ բոլոր պայմանները իրենց անկախ երկրի բնակիչներ զգալու համար: Այ եթե Ադրբեջանում էլ հայերենը երկրորդ պետական լեզու լիներ, ինչպես Ֆինլանդիայում երկրորդ պետական լեզուն շվեդերենն է, եթե Բաքվում էլ հայերը բարգավաճեին, ինչպես շվեդացիները` Հելսինկիում կամ Տամպերայում, ապա այդ դեպքում գուցե արժեր լրջորեն քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ալանդական մոդելի կիրառման հնարավուրությունը: Առայժմ մենք գործ ունենք ակնհայտ այն փաստի հետ, որ կռվի դաշտում անկախ ապրելու իր իրավունքը պաշտպանած Ղարաբաղի բնակչոթյունը ինքնուրույն կորոշի հարեւան Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հետ հարաբերության ձեւերը: Եթե պաշտոնական Ստեփանակերտը համաձայն է քննարկել միջազգային միջնորդների առաջարկած այսպես կոչված «ընդհանուր պետության» սկզբունքները, սա դեռեւս չի նշանակում, որ նա պատրաստ է լսելու Ադրբեջանին ենթարվելու մասին առաջարկները:

Руководитель общественной организации “Институт мира и демократии” Лейла Юнусова особенно настойчива в своем стремлении лишить Гейдара Алиева монополии на ведение переговоров по вопросу Карабаха. Она разработала свой “план урегулирования армяно-азербайджанского конфликта”, который по ее словам “будет учитывать также интересы Армении”. (Гарантом этого, видимо, должен стать тот факт, что “план” представлен на рассмотрение некой армянской неправительственной организации.) Альтернативный план решения карабахского вопроса разработали также бывший советник президента Эльдар Намазов и экс-министр иностранных дел Тофик Зульугаров. Оба этих деятеля ныне не представляют ни государтсвенные структуры, ни политические партии. В отличие от варианта, подготовленного Юнусовой, “хартия Намазова-Зульфугарова” предполагает акцент на военный путь решения конфликта. А вот известная правозащитница, председатель Азербайджанского национального комитета Хельсинкской гражданской ассамблеи Арзу Абдуллаева военный путь не преемлет. Она продолжает заниматься поисками такого варианта, который полностью устроил бы азербайджанцев, но при этом не был бы связан с перспективой кровопролития. В поисках такого варианта она все больше склоняется к так называемой “аландской модели”. Недавно Абдуллаева выступила с призывом вернуться к обсуждению возможности использования в урегулировании карабахского кофликта опыта разрешения территориального спора между Финляндией и Швецией. Речь идет о схеме, позволившей разрешить противостояние за право владения архипелагом, состоящим из восьми тысяч мелких островов.
Напомним, что модель автономии по “аландскому” типу не раз отвергалась как Степанакертом, так и Ереваном. О бесперспективности попыток применения этой схемы при урегулировании карабахского конфликта заявил на днях и российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Hиколай Гpибков. Он отметил, что в середине 90-ых идея использовать опыт разрешения шведо-финского противостояния обсуждалась, но разговор дальнейшего pазвития не получил. В настоящее время у посредников слишком много серьезных забот для того, чтобы отвлекаться на обсуждение вариантов, изначально отвергаемых по крайней мере двумя из трех сторон карабахского конфликта. Но Арзу Абдуллаеву это не смущает. Отношение Арменеии и НКР к своей идее ее мало интересует. Она больше увлечена стремлением убедить в полезности “аландской” схемы своих соотечественников. Правозащитница крайне удивлена по поводу того, что в Баку иногда высказывают отрицательное отношение к “аландской модели”. По ее мнению, эта модель вполне преемлима для Азербайджана, так как мирный договор, основанный на предлагаемой схеме, поволит сделать Карабах неотъемлемой частью Азербайджана и при этом еще и разоружить его.
Напомним, что беспокоившиеся за сохранение своей национальной самобытности шведоязычные жители Аландского архипелага вполне довольствуются самоуправлением, позволяющим им самостоятельно вести дела в таких сферах, как образование, культура, здравоохранение, транспорт, коммунальное хозяйство. В то же время, они признают прерогативу официального Хельсинки вести внешнюю политику единого финского государства, заниматься вопросами обороны, контролировать судопроизводство, осуществлять расследование уголовных дел. Аландцы не брезгуют единой финской валютой и не имеют ничего против общей таможенной и налоговой системмы.
По мнению Абдуллаевой, “Азербайджан может, взяв за основу “аландскую модель”, поработав над ее применением к Нагорному Карабаху, создать документ международного уровня и дать таким образом импульс мирному урегулированию”. Руководитель азербайджанского комитета ХГА привлекает внимание соотечественникам к тому, что статус, который имеют сегодня Аландские острова, ничем не выше статуса Нагорно-Карабахской автономной области до 1988-го года. Разница лишь в том, что “та модель была советской автономией, “аландская” же – является европейской”. Абдуллаева уверяет, что если Азербайджан согласится решить проблему на основе “аландской схемы”, Карабах будет иметь прав не больше, чем имеет ныне по конституции Азербайджана Нахичеван. При этом остается совершенно непонятным, с какой стати обсуждать подобную схему будет армянская сторона. Где же тут компромисс, если Карабах получит в результате то, что имел до 88-го года?
В историческом плане кое-что общее между Аландами и Карабахом действительно есть. Острова архипелага никогда не были составной частью независимого финского государства, как и Карабах никогда не был частью независимого Азербайджана. Но, шведоязычные аландцы не имели механизмов конституционного решения вопроса о своем выходе из состава Финляндии. Карабах же покинул пределы Азербайджана в полном соответствии с законами тогда еще единого Советсткого Союза и после распада СССР имеет все правовые основания считать себя таким же субъектом международного права, как и сам Азербайджан. Следует учитывать и то обстоятельство, что в едином финском государстве шведоязычному населению Аландских островов не грозило физическое уничтожение, какому подверглись, скажем, армяне в азербайджанском городе Сумгаит. Шведоязычным аландцам не была навязана война. Карабахцы же, подвергнувшись агрессии, были вынуждены принять меры по обеспечению своей безопасности. Их фактическая победа в национально-освободительной войне не может не учитываться в ходе переговоров.
Как можно сравнивать цивилизованную Финляндию с тоталитарным Азербайджаном, где, судя по наличию громадного числа политзаключенных, не защищены гражданские права даже представителей титульной нации. На материковой части Финляндии сегодня совершенно спокойно живут миллионы шведоязычных граждан, которые имеют все, что им необходимо для того, чтоб чувствовать себя жителями свободной страны. Вот если бы и в Азербайджане армянский язык являлся вторым государственным, как в Финляндии вторым государственным является шведский, если бы и в Баку армяне так же преуспевали, как шведы в Хельсинки, или Тампере, то тогда быть может и стоило бы всерьез обсуждать возможность применения “аландской модели” в урегулировании карабахского конфликта. Пока же мы имеем дело с очевидным фактом того, что народ Карабаха, защитивший на поле боя свое право на свободную жизнь, сам будет решать формы своих отношений с соседними странами, каковыми для него являются Азербайджан и Армения. Если официальный Степанакерт согласен обсуждать предложенный международными посредниками принцип так называемого “общего государсва”, то это еще не значит, что он готов выслушивать предложения, предполагающие подчинение Азербайджану.