Այսպիսով, «Մուարիի» տեղեկատվությամբ, վերջերս Անկարայում կայացել են գաղտնի բանակցություններ Իսրայելի եւ Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջեւ: Թերթը տվյալներ ունի այն մասին, որ բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Թել-Ավիվից Բաքու «Մերքավա» մակնիշի հարյուր տանկի եւ երեսուն օգտագործած ռազմական ինքնաթիռների առաքման վերաբերյալ: Բացի այդ, հրապարակման հեղինակը տեղեկություններ ունի, որ ԱՄՆ-ի ռազմական ակադեմիաներում Ադրբեջանի զինված ուժերի 70 սպաների ուսուցումը հնարավոր է եղել իրականացնել հենց Ամերիկայում հրեական լոբբիի շնորհիվ: Հայտնի է նաեւ դարձել, որ Իսրայելի եւ Թուրքիայի միջեւ համաձայնագիր է կնքվել ԱՊՀ երկրների ռազմաարդյունաբերական համալիրների մարկետինգ անցկացնելու մասին: Ուսումնասիրության նպատակն է կովկասյան եւ միջինասիական երկրներ իսրայելական սպառազինման ներմուծման հեռանկարների գնահատումը: Խոսքը Իսրայելի ռազմաարդյունաբերական համալիրի` Թուրքիայում հավաքվող արտադրանքի մասին է: Արաբական մամուլում հրապարակվել են մի շարք հոդվածներ այն մասին, թե Թել-Ավիվը համաձայնել է, որ Թուրքիայում հավաքած իսրայելական տանկեր ու ինքնաթիռները ներմուծվեն Ադրբեջան եւ ԱՊՀ հարավային այլ պետություններ, որոնց արտաքին քաղաքական կողմնորոշումը համընկնում է Թուրքիայի եւ Իսրայելի շահերին:
Ձեւականորեն ներկրող կհամարվի Թուքիան, թեեւ նրա դերը, ըստ երեւույթին, կսահմանափակվի «Արտադրված է Թուրքիայում» դրոշմի խփելով: Նա էլ կսահմանի գները: Դժվար չէ կռահել, որ դաշնակից-Ադրբեջանի դեպքում այդ գները միանգամայն սիմվոլիկ կլինեն: Սակայն կարեւորն այն է, որ միջնորդված առաքումներն Ադրբեջանին հնարավորություն կտան չբացահայտել Իսրայելի հետ համագործակցությունը, որը ակնհայտորեն հավանության չի արժանանա մյուս իսլամական երկրների մայրաքաղաքներում: Ահա այդ առթիվ ինչ է գրում Բաքվի «Էխո» թերթը. «Միայն իսլամական երկրների ներսում պառակտման վտանգը թույլ չի տալիս Բաքվին բացահայտորեն համակրանք ցուցաբերել Թել-Ավիվին»: Լրիվ հասկանալի է ադրբեջանցիների անհանգստությունը` հաշվի առնելով իսլամական պետությունների մեծամասնության եւ Իսրայելի, մեղմ ասած, ոչ բարեկամական հարաբերությունները: Բաքուն թանկ է գնահատում Իսլամական Կոնգրեսի Կազմակերպության աջակցությունը, որը, տեղեկացված չլինելով հրեաների եւ ադրբեջանցիների ստվերային համագործակցության մասին, հնազանդորեն հաստատում է Վիլայեթ Գուլիեւի առաջարկած բոլոր հակահայկական բանաձեւերը: Այս տարվա մայիսին ԻԿԿ-ի անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների նիսի մասնակիցները առանց մտածելու հավանություն տվեցին ադրբեջանական պատգամավորության կողմից ներկայցված երկու փաստաթղթի: Եթե նրանք իմանային Թել-Ավիվի հետ Բաքվի գաղտնի խաղերի մասին, ապա ենթադրվում է, որ փաստաթղթերի ընդունմանը կողմ քվեարկելուց առաջ, լրջորեն կմտածեին:
Եւ ու՞մ դեմ է Իսրայելը զինում ադրբեջանցիներին: Դժվար թե` Հայաստանի, քանի որ Թել-Ավիվի եւ Երեւանի միջեւ հաստատվել են միանգամայն նորմալ հարաբերություններ: Միեւնույն ժամանակ, Ադրբեջանը այնպիսի երկրների հարեւանն է, որոնց շահերը բեւեռորեն հակասում են Իսրայելի շահերին: Առաջին հերթին դա վերաբերում է Իրանին: Բաքվի երկերեսության մասին գիտեն Թեհրանի իշխանությունները: Բայց եւ այնպես, Թեհրանի եւ Բաքվի հարաբերություններում որոշակի ջերմություն է նկատվել: Դեկտեմբերի վերջին նախատեսվում է Հեյդար Ալիեւի պաշտոնական այցը Իրանի մայրաքաղաք: Ինչպես հայտնի է, այցը պետք է կայանար օգոստոսին, բայց հետաձգվեց կողմերի միջեւ վիճարկվող Կասպից ծովում նավթավայրերի շուրջ հակամարտության պատճառով: Անցյալ շաբաթ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը Ալիեւին հայտնեց, որ « Թեհրանում նրան անհամբերությամբ սպասում են»: Սրան նա ավելացրեց, որ «Իրանը կընդունի Ադրբեջանի անկախությունը եւ ՄԱԿ-ում ղարաբաղյան հարցի քվեարկության ժամանակ կպաշտպանի Ադրբեջանին»: Կարելի է կարծել, որ այս ձեւակերպումն այլ կերպ կհնչեր, եթե Թեհրանի համապատասխան ծառայությյունները հասցնեին մարսել ու վերլուծել Ադրբեջանի եւ Իսրայելի զինվորական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների միջեւ Անկարայում կայացած գաղտնի բանակցությունների մասին Բեյրութից իրենց հասած տեղեկությունները:Թեհրանի իշխանությունները այս ինֆորմացիայից համապատասխան հետեւություններ արեցին քիչ ավելի ուշ: Դեկտեմբերի տասին «The Tehran Tims» թերթը, որը հանդիսանում է երկրի ղեկավարության պաշտոնական տեսակետի արտահայտողը, հրապարակել է հոդված, որտեղ սուր քննադատության է ենթարկում Ադրբեջանր արտաքին քաղաքական կուրսը եւ մեղադրում է Բաքվին սիոնիստների հետ կապեր ունենալու մեջ: Նման իրավիճակում դժվարէ չհամաձայնվել ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հետ, որոնք պնդում են, թե «Թեհրանի եւ Բաքվի միջեւ սառը պատերազմը դեռ չի ավարտվել»: Քաղաքագետ Էլդար Նամազովն, օրինակ, մինչեւ այժմ չի հավատում, որ Հեյդար Ալիեւի այցը Իրան կկայանա: Չի բացառվում, որ Ադրբեջանին իսրայելական զինամթերքի գաղտնի մատակարարման մասին տեղեկությունները որոշակի դեր կխաղան Ալիեւի մեկնելու վերջնական որոշում կայացնելու հարցում: Կան այլ գործոններ, որոնք նույնպես չեն նպաստում, որ Ադրբեջանի հավատը ամրապնդվի Թեհրանի բարեկամական տրամադրվածության հանդեպ: Այդպիսի գործոններից է, օրինակ, Իրանի հյուսիսում բնակվող թուրքալեզու անջատողականների առաջնորդ Մահմուդալուն հասցեագրված Ադրբեջան այցելելու հրավերը: Բացի այդ, հաշվի պետք է առնել նաեւ պաշտոնական Բաքվի ցուցադրական դեմարշը պաշտոնական դեմարշը, որը դրսեւորվեց Ղազախստանի հետ Կասպից ծովի բաժանման սկզբունքների մասին «սեպերատիվ» համաձայնագրի ստորագրմամբ:
Իսրայելի ռազմական տեխնիկայի Բաքու գաղտնի առաքումների մասին տեղեկությունն անտարբեր չթողեց նաեւ Աշխաբադը, որն, ինչպես եւ Թեհրանը, չի հանդուժի Կասպից ծովի ջրային վիճելի տարածքները զավթելու Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը: Թուրքմենիայի նախագահ Սապարմուրադ Նիազովի հետ բանակցություններից հետո Իրանի Արտաքին գործերի նախարարության Կասպից ծովի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Մեղդի Սաֆարին հայտարարել է, որ «Իրանը եւ Թուրքմենիան միեւնույն լուծն են քաշում»: Այդ լուծն ամնեւին էլ Ադրբեջանին ձեռնտու ուղղությամբ չի ձգելու: Պարզ է, որ Աշխաբադին չի կարող չանհանգստացնել Ադրբեջանի ստվերային սպառազինումը:
Գաղտնի առաքման մասին տեղեկություններին բավականին լուրջ վերաբերվեցին նաեւ Մոսկվայում: Սպառազինման ոլորտի ռուսական փորձագետները չեն թաքցնում իրենց անհանգստությունը, նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի հետագա ռազմականացումը կհանգեցնի Եվրոպայում ընդհանուր սպառազինությունների քվոտաների եւ ֆլանգային սահմանափակումների մասին պայմանավորվածությունների խախտմանը: Մասնավորապես, օրերս նման մտավախություն է հայտնել ռուսական «Նեզավիսիմայա Գազետա» թերթը, որը գրում է, որ դիտարկվող գործընթացը կարող է « կդրդի հին կոնֆլիկտների սրմանը եւ նորերի առաջացմանը»:
Չգիտես ինչու, ամենաանտարբերը Իսրայելի հասարակական կարծիքն է: Այստեղի ԶԼՄ-երը չեն նկատում, որ Իսրայելի կառավարության որոշ չհաշվարկված քայլերը արհեստականորեն բացասական տրամադրվածություն են հրահրում Թել-Ավիվի հանդեպ մի ամբողջ շարք պետությունների մոտ: Հատկանշական է, որ Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկայի գաղտնի մատակարարման մասին բանակցությունները կայացան դեռեւս չորս ամիս նրանից հետո, երբ Բաքվում տեղի ահաբեկչական «Ջեյշուլահ» կազմակերպության անդամները կրկին պղծեցին հրեական գերեզմանատունը` ավերելով շուրջ 50 գերեզման:

Итак, по сведениям “Муари”, недавно в Анкаре состоялись секретные переговоры между представителями военных ведомств Израиля и Азербайджана. Газета располагает сведениями о том, что результатом переговоров стала договоренность о поставках Тель-Авивом Баку ста танков типа “Меркава” и тридцати использованных военных самолетов. Кроме этого, автор публикации владеет информацией о том, что именно благодаря усилиям еврейского лобби Америки удалось решить вопрос об обучении 70-и офицеров вооруженных сил Азербайджана в военных академиях США. Стало также известно, что между Израилем и Турцией было подписано соглашение о проведении маркетинга военно-промышленных комплексов стран СНГ. Цель исследования – изучить возможность поставок израильского вооружения в страны Кавказа и Средней Азии. Речь идет о продукции военнопромышленного комплекса Израиля, выполненной в турецкой сборке. В арабской прессе прошло несколько статей о том, что Тель-Авив дал свое согласие на поставку собранных в Турции израильских танков и самолетов в Азербайджан и некоторые другие южные республики СНГ, внешнеполитические ориентиры которых соответствуют интересам Израиля и Турции.
Формально поставщиком продукции будет считаться Турция, хотя ее роль, по видимому, будет ограничиваться лишь набиванием на орудия клейма “Made in Turkey”. Опосредованные поставки позволят Азербайджану не засветить свое сотрудничество с Израилем, которое явно не одобрят в столицах других исламских государств. В Баку продолжают тщательно скрывать контакты с евреями. Вот что писала по поводу этого бакинская газета “Эхо”: “Лишь угроза большого раскола в нутри исламских стран не позволяет Баку открыто демонстрировать симпатии к Тель-Авиву…” Опасения азербайджанцев вполне понятны если иметь в виду мягко говоря не дружественные отношения между Израилем и большинством исламских государств. Баку очень дорожит поддержкой Организации исламкой конференции, которая не ведая о теневом партнерстве азербайджанцев с евреями послушно утверждает все предложенные Вилаятом Гулиевым антиармянские резолюции. В мае этого года участники заседания министров иностраннных дел стран-членов ОИК не задумываясь одобрили два представленных азербайджанской делегацией документа. Если б они знали о тайных заигрываниях Баку с Тель-Авивом, думается, всерьез бы задумались прежде, чем голосовать за их принятие.
Против кого же вооружает Израиль азербайджанцев? Едва ли против Армении, потому как с Ереваном у Тель-Авива сложились вполне нормальные отношения. В то же время Азербайджан соседствует со странами, интересы которых полярно противоположны интересам Израиля. Это в первую очередь Иран. Тегеранские власти о двуликости Баку знают. И тем не менее, в последнее время в отношениях между Тегераном и Баку наметилось определенное потепление. На конец декабря намечается официальный визит Гейдара Алиева в иранскую столицу. Как известно, визит должен был состояться в августе, однако был отменен из-за конфликта вокруг оспариваемого сторонами нефтяного месторождения в Каспийском море. На прошлой неделе посол Ирана в Азербайджане заявил Алиеву, что “его с нетерпением ждут в Тегеране”. К этому он добавил, что “Иран будет признавать независимость Азербайджана и при голосовании в ООН по карабахскому вопросу поддержит Азербайджан”. Думается, эта формулировка прозвучала бы совсем иначе, еслиб соответствующие службы в Тегеране успели переварить и проанализировать поступившую их Бейрута информацию о состоявшихся в Анкаре секретных переговорах между представителями военных ведомств Азербайджана и Израиля. Соответствующие выводы из этой информации тегеранские власти сделали чуть позже. Десятого декабря газета “The Tehran Times”, являющаяся выразителем взглядов официального руководства страны, опубликовала статью, в которой подвергла резкой критике внешнеполитический курс Азербайджана и обвинила Баку в связях с сионизмом. Это весьма показательный симптом. В такой вот ситуации трудно не согласиться с бакинскими СМИ, утверждающими, что “холодная война между Баку и Тегераном еще не завершилась”. Политолог Эльдар Намазов, к примеру, до сих пор не верит в то, что визит Гейдара Алиева в Иран состоится. Всплывшие на поверхность сведения о планирующихся секретных поставках в Азербайджан израильского вооружения, безусловно, сыграют определенную роль в окончательном решении вопроса о поездке Алиева. Есть немало других факторов, также не способствующих укреплению веры в дружелюбие Азербайджана по отношению к Ирану. Таким фактором является, к примеру, приглашение посетить Азербайджан, адресованное Махмудали Чахрагани – лидеру проживающих на севере Ирана тюркоязычных сепаратистов. Кроме этого следует иметь в виду и вызывающий демарш официального Баку, выразившийся в подписании с Казахстаном “сепаратного” соглашения о принципах разделения Каспия.
Сведения о секретных поставках в Баку израильской военной техники не оставили равнодушным и Ашгабад, который также как и Тегеран не преемлет проводимую Азербайджаном политику захвата спорных территорий акватории Каспия. После переговоров с президентом Туркменистана Сапармуратом Ниязовым спецпредставитель МИД Ирана по вопросам Каспия Мехди Сафари заявил, что “Иран и Туркменистан находятся в одной упряжке”. Тянуть эта упряжка будет, вовсе не в ту сторону, которая угодна Азербайджану. Посему теневое вооружение Азербайджана не может не вызывать беспокойство Ашгабада.
К сообщениям о секретных поставках весьма серьезно отнеслись и в Москве. Российские эксперты в области вооружения не скрывают своей обеспокоенности тем, что дальнейшая милитаризация Азербайджана приведет к нарушению договоренностей о квотах и фланговых ограничениях обычных вооружений в Европе. Подобное опасение, вчастности, выразила на днях российская “Независимая газета”, которая пишет, что наблюдающийся процесс может “спровоцировать обострение старых и возникновение новых конфликтов”.
Пассивнее всего выражается почему-то общественное мнение Израиля. Здешние СМИ не замечают, что некоторые невзвешанные шаги израильского правительства искусственно провоцируют негативное отношение к Тель-Авиву целого ряда государств. Примечательно, что переговоры о секретных поставках военной техники Азербайджану состоялись всего через месяц после того, как в Баку молодчики из местной террористической организации “Джайшуллах” вновь осквеpнили евpейское кладбище, разpушив около пятидесяти надгробий…