Ընդհանրապես կոնգրեսականները ամերիկյան վարչակազմի շահը տարբերում են Ամերիկայի շահից: Սակայն ստեղծված իրավիճակում Սպիտակ տան հավանությանն արժանացած նախաձեռնության դեմ հանդես գալը կնշանակեր խոչընդոտել ծավալած հակաահաբեկչական գործողություններին: Չէ՞ որ հայտնի է, որ Պետդեպարտամենտը եւ Պենտագոնը պատժամիջոցի մեղմացման նպատակահարմարությունը հիմնավորում էին նրանով, որ այն «նախագահին թույլ կտա առավել ճկուն լինել ահաբեկության դեմ քաղաքականությունն իրականացնելիս» (PanARMENIAN.Net, 10.10.2001):
Պատժամիջոցի վերացման նպատակահարմարությունը Սենատում եւ Ներկայացուցիչների պալատում քննարկվել է տասն անգամ, սակայն կոնգրեսականները մշտապես եկել են այն եզրակացության, որ բարոյական չէ օգնություն տրամադրել մի երկրի, որը զավթողական գործողություններ է իրականացնում հարեւան երկրների նկատմամբ: Ամերիկյան օրենսդիրների այս դիրքորոշումն այսօր էլ չի փոխվել: Դրա վկայությունն հենց այն է, որ կոնգրեսականները չէին համաձայնում քննարկել 907-րդ ուղղման վերացման հնարավորությունը, որը վարչակազմին արգելում էր անմիջական օգնություն ցույց տալ Ադրբեջանին այնքան ժամանակ, քանի դեռ վերջինս չի վերացրել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը: Իրականում խոսքը պատժամիջոցի վերացման մասին չէր: Բանավեճի առարկան ընդամենը այն էր, թե կարելի՞ է արդյոք նախագահին ժամանակավոր հնարավորություն տալ արտակարգ իրավիճակներում ուղղմամբ արգելված գործողություններ ձեռնարկել: Նույնիսկ 907-րդ ուղղման ամենաարմատական հակառակորդ ադրբեջանամետ սենատոր Սեմ Բրաունբեքը ի սկզբանե գիտակցում էր, որ պատժամիջոցի ամբողջական վերացման գաղափարը հեռանկար չունի: Ադրբեջանի դեմ 1992 թվականին մտցված պատժամիջոցները լիովին վերացնելու համար Կոնգրեսի վրա ճնշում գործադրելն իրատեսական չէ»,- Սենատում ելույյթ ունենալիս խոստովանել է նա (PanARMENIAN.Net, 12.10.2001):
Հեռանկարները սթափ էին գնահատում նաեւ Բաքվի որոշ քաղաքական գործիչներ: Օրինակ, Ադրբեջանի նախագահի նախկին խորհրդական Էլդար Նամազովը դեռ երկու շաբաթ առաջ հայտարարեց, որ խոսք կարող է լինել միայն 907-րդ ուղղման գործողությունների վրա ժամանակավոր վետո դնելու մասին: «Հնարավոր է` պատժամիջոցները կասեցվեն մեկ տարով»,- պնդել է նա: («Զերկոլո», 18.10.2001):
Քարոզչական բնույթի տեղեկատվական հսկայական հոսքում, որով հեղեղված է ադրբեջանական մամուլը, այսօր էլ նկատելի են որոշ առողջ գնահատականներ: Օրինակ, «Էխո» թերթը գրում է, որ «ամերիկացիների մատուցած նվերն իրականում անակնկալ էր: Ինչպես տեսնում ենք, փաստաթուղթն Ադրբեջանին պարտավորեցնում է ղարաբաղյան հարցը լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով («Էխո», 26.10.2001): Այս փաստից մտահոգված հոդվածագիրն ավելի է տխրում` նկատելով, որ 907-րդ ուղղման վրա վետո դնելու հնարավորությունը նախագահին տրված է միայն մեկ տարով: «Սա նշանակում է, որ սկզբունքային որոշման, այսինքն` պատժամիջոցի ամբողջական կասեցմանը եւ այն փաստի ընդունմանը, որ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցի կիրառումը իրավացի չէր, մենք այդպես էլ չհասանք: Սենատն այս փաստաթուղթն ընդունեց միայն, որովհետեւ Ադրբեջանին նյութական եւ ռազմական օգնություն տրամադրելը տվյալ պահին ձեռնտու էր հենց Ամերիկային: Մի խոսքով, մենք ֆինանսական օգնության հասանք միայն մեկ տարով, այն էլ` որոշակի վերապահումներով,- նշվում է հոդվածում: «Ամերիկյան օրենսդիրների համար առավել կարեւոր եղավ հայերի համաձայնությունը ձեռք բերելը»: Սա հոդվածագրի հիմնական եզրահանգումն է: Հայրենակիցների մեծ մասի ոգեւորությունը չի կիսում նաեւ Ադրբեջանի նախագահի նախկին խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեն: Նրա կարծիքով, Սենատի որոշումը «ոչ թե մեծ հաղթանակ, այլ` միայն որոշակի հաջողություն էր, քանի որ այդ քայլը հենց Ամերիկայի շահերից էր բխում» («Զերկալո» 26.10.2001): Այսպիսով, ակնհայտ է դառնում, որ սթափ դատող ադրբեջանական գործիչները համաձայնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի հետ, որն հայտարարեց, թե «տեղի չտալով 907-րդ ուղղման ամբողջական կասեցումը պնդող Ադրբեջանի պահանջներին` ԱՄՆ-ի վարչակազմը եւ Սենատը, ըստ էության, համաձայնեցին պահպանել ուղղումը` փոփոխելով միայն այնքանով, որքանով դա անհրաժեշտ էր ահաբեկության դեմ պայքարին» (PanARMENIAN.Net, 26.10.2001):
Սենատորները պահպանեցին Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շրջափակումը դատապարտող ուղղումը: Պատժամիջոցի մեղմացման հարցը լուծվեց «2002 թվականին արտերկրյա գործողություններին ուղղված բյուջետային հատկացումների մասին» օրենքում հատուկ կետի ընդունմամբ: Հենց այս կետում շարադրվեցին այն բոլոր պայմանները, որոնց պահպանման դեպքում միայն նախագահը կկարողանա օգտվել 907-րդ ուղղման գործողությունների ժամանակավոր կասեցման իրավունքից: Պայմաններից մեկն այն է, որ Միացյալ նահանգների ցուցաբերած օգնությունը «չխոչընդոտի Ղարաբաղյան կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին եւ, որ այդ օգնությունը Ադրբեջանը չօգտագործի Հայաստանի վրա հարձակվելու նպատակով» (PanARMENIAN.Net, 25.10.2001): Սենատի որոշմամբ հաստատված սահմանափակումներն հայկական լոբբինգի ակտիվ գործունեության արդյունքը եղան: Կոնգրեսում Հայկական ասամբլեայի եւ Հայկական ազգային կոմիտեի համակիրների թիվն օրեցօր աճում է: Բոլորովին վերջերս կոնգրեսի «հայկական խմբի» կազմը համալրեց թվով 107-րդ պառլամետականը (PanARMENIAN.Net, 08.10.2001): «Հայկական խմբի» ջանքերի շնորհիվ ադրբեջանամետ Սեմ Բրաունբեքի պատրաստած թիվ 1521 օրինագիծը չներկայացվեց Սենատի քննարկմանը: Օրենսդիրների դատին հանձնվեց սենատոր Միտչ Մակենելլի մշակած մեկ այլ, առավել մեղմ ձեւակերպված փաստաթուղթ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ռիչարդ Արմիտաջեի հետ հեռախոսային զրույցում այս առիթով իր դժգոհությունն է հայտնել Հեյդար Ալիեւը: Մինչդեռ Մակենելլը շեշտում է, որ իր նախաձեռնությունը ոչ մի դեպքում չպետք է ընկալվի, թե Միացյալ նահանգները հաշտվել է Հայաստանի եւ Ղարաբաղի հանդեպ Ադրբեջանի իրականացրած շրջափակման հետ: «Ցանկանում եմ Սենատին եւ իմ գործընկերներին հայտնել, որ կուզեի առաջընթաց տեսնել Հայասատանի նկատմամբ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի իրականացրած շրջափակման վերացման հարցում: Այդ երկրներին կոչ եմ անում գիտակցել նման քայլերի անհրաժեշտությունը եւ դրանց ողջ կարեւորությունը»,- 907-րդ ուղղման հարցի լսումների ժամանակ հայտարարել է սենատորը (PanARMENIAN.Net, 29.10.2001):
Փաստ է, որ աշխարհում ձեւավորված աշխարհաքաղաքական կոնյուկտուրայի շնորհիվ` Ալիեւը վերջիվերջո ստացավ առնվազն իր ցանկացածի մի մասը: Գրեթե ոչ ոք չի կասկածում, որ եթե սեպտեմբերի 11-ի հրեշավոր ահաբեկությունը չլիներ, Ադրբեջանը լուռ կհանդուրժեր 907-րդ ուղղման ողջ ծանրությունը: Այնուհանդերձ, հակաահաբեկչական գործողություններից շահեց ոչ միայն Ադրբեջանը:
Աֆղանստանում ծավալված պատերազմն Ամերիկային ստիպեց հրաժարվել Պակիստանի դեմ կիրառած պատժամիջոցներից, երկիր, որը նույնպես կոպտորեն խախտում է միջազգային նորմերը: Պակիստանի դեպքում ամեն ինչ հասկանալի է: Էմբարգոյի վերացումը անհրաժեշտ քայլ էր, քանի որ հսկայական է այդ երկրի դերը հակաահաբեկչական գործողություններում: Առանց Իսլամաբադի աջակցության անհնար կլիներ պատերազմ սկսել, առավել եւս` հաղթել: Այս իմաստով Բուշը չի կարող չգնահատել գեներալ Մուշարաֆին եւ նրա վարչակարգի հանդեպ որոշ զիջումներ չանել: Այլ է Ադրբեջանի պարագայում: Միամիտ կլիներ կարծել, որ այս երկրի մասնակցությունը հակաահաբեկչական դաշինքին այնքան մեծ նշանակություն ունի Ամերիկայի համար, որ հանուն Բաքվի աշխարհագրական դիրքի` ԱՄՆ-ը որոշել է հրաժարվել որդեգրած սկզբունքներից: Ռազմավարական տեսանկյունից Ադրբեջանն այնքան էլ կարեւոր տեղ չի զբաղեցնում: Վերջին հաշվով, Ադրբեջանն ամերիկյան զինվորականներին կարող է օգտակար լինել միայն իր օդային տարածքների տրամադրմամբ: Բայց տեղին է նշել, որ ամերիկացիներին օդային միջանցքներ տրամադրել են նաեւ Վրաստանը, Հայաստանը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը եւ Ուզբեկստանը: Այսինքն, Թուրքիայից Աֆղանստան թռչող ինքնաթիռների համար հույժ կարեւոր չէ օգտագործել Ադրբեջանի օդային տարածքը: Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանը սոսկ շղթայի ավելորդ օղակ է: Այսպիսով, ակնհայտ է, որ Բաքվի հավատարմությունը ամերիկացիներին ռազմական տեսանկյունից այնքան էլ անհրաժեշտ չէր: Դժվար է անգամ հավատալ այդ նվիրվածությանը, երբ կարդում ենք, որ տեղի մահմեդականները Աֆղանստանում Վաշինգտոնի գործողություններն անվանում են ահաբեկություն եւ սպառնում են «զանգվածային հակաամերիկյան գործողություններով» (PanARMENIAN.Net, 18.10.2001): Այս դեպքում ինչու՞ պաշտոնական Վաշինգտոնն այնուամենայնիվ զիջումներ արեց Ադրբեջանին:
Կոնգրեսին հասցեագրված նամակում ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Քոլին Փաուէլը 907-րդ ուղղման վերանայման օգտին որպես գլխավոր փաստարկ ներկայացրեց այն նկատառումը, որ Ադրբեջանի հանդեպ կիրառված պատժամիջոցից հրաժարվելը այդ երկրի ղեկավարությանը հնարավորություն կտա հենց իրենց երկրում պայքարել ահաբեկիչների դեմ (PanARMENIAN.Net, 17.10.2001): Այսինքն, Վաշինգտոնը տնտեսական պատժամիջոցի մեղմացմանն է դիմում` ելնելով նախ եւ առաջ այն մտավախությունից, որ եթե անմիջապես չչեզոքացվեն Ադրբեջանում գործող ահաբեկչական կազմակերպությունները, ապա երկիրը կարող է վերածվել երկրորդ Աֆղանստանի: Դա կարելի է անել երկու ձեւով. կա’մ սաստկացնել պատժամիջոցների վարչակարգը` ղեկավարներից պահանջելով կարգ ու կանոն հաստատել երկրում եւ կասեցնել ահաբեկչական բազաների գործունեությունը, կա’մ էլ պարգեւատրել նրանց պետության ներսում ահաբեկության դեմ պայքարին ուղղված վճռական քայլեր ձեռնարկելու դեպքում:
Միացյալ նահանգներն ընտրեց երկրորդ տարբերակը: Չնայած կարելի է երկար վիճել, թե այս երկու տարբերակներից ո’րն է առավել արդյունավետ: Ամերիկացիների տրամաբանությունը հետեւյալն է. ավելի լավ է ծախսել լրացուցիչ մի քանի տասնյակ միլիոն, քան լարվածության ավելորդ օջախ ստեղծել: Չէ՞ որ ահաբեկության դեմ պայքարի համար «երկրորդ ճակատի» ստեղծումը շատ ավելի մեծ ռեսուրսներ կպահանջի: Վերջիվերջո իրադրությունն Ադրբեջանում դեռ ամբողջությամբ դուրս չի եկել հսկողությունից, եւ հույս կա, որ նյութական շահագրգռվածության դեպքում Բաքվի ղեկավարները քայլեր կձեռնարկեն երկրում բազմացող ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ, որոնք սերտ կապեր ունեն Օսամա Բեն Լադենի հետ:
Այն, որ Բաքուն միջազգային ահաբեկչական ցանցի կարեւորագույն կենտրոններից մեկն է, այսօր արդեն ընդունում է հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունը: Վերջերս Ազգային անվտանգության նախարար Նամիկ Աբրասովի տված մամլո ասուլիսի նպատակը երկրում տիրող իրադրության ողջ լրջությունը ներկայացնելն էր, որը «ահաբեկության սանձարձակության» արդյունք է: Խնդիրը մեկն է. աշխարհին համոզել, որ հնարավոր չէ այդ չարիքի դեմ պայքարել սեփական ուժերով: Սակայն մինչեւ վերջերս ոչ ոք չի էլ փորձել դա անել: Հենց այս փաստն է կասկած հարուցում, որ Բաքվի ղեկավարներն իրականում հովանավորել են ահաբեկիչներին: Չէ՞ որ Աֆղանստանի դեմ պատերազմը սկսելուց հետո միայն Բաքվի հատուկ ծառայությունները եգիպտացիներին հանձնեցին Օսամա Բեն Լադենի հետ կապված «Ջիհադ» կազմակերպության անդամ ահաբեկչին: Մինչդեռ այդ կազմակերպության մի օղակը Ադրբեջանում գործում է դեռեւս 1997-ի սեպտեմբերից: Միայն ահաբեկության դեմ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի լայնածավալ պատերազմի սկսվելուց հետո պարզվեց, որ Բաքվում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի դեմ մահափորձ էր պատրաստվում: Մինչդեռ մահափորձն իրականացնող անձը մայրաքաղաքում մի ամբողջ ենթակառուցվածք էր ստեղծել: Միայն բոլորովին վերջերս ազգի հոգեւոր հայրերը ադրբեջանական հասարակայնությանը տեղեկացրին, որ «Իսլամական ժառանգության վերածնունդ», «Իհվանուլ մուսլիմին», «Հիզբութ Թահրիր», «Հութբիյե» կազմակերպություններն իրականում զբաղված են ոչ թե երկրում իսլամական արժեքների քարոզչությամբ, այլ` ահաբեկությամբ եւ «թմրաբիզնեսի միջազգային սինդիկատների գործունեության համար հիմք ստեղծելով» (PanARMENIAN.Net, 19.10.2001): Չգիտես ինչու, ադրբեջանական իրավապահ մարմինները նախկինում չէին արձագանքում այն փաստին, որ քուվեյթյան վեհեբիթների կառուցած Աբու-Բեկիրի մզկիթում «իսլամի մարտիկների» իրականացվում էր հավաքագրումն , որոնց ուղարկում էին այլ երկրներ «ջիհադին» մասնակցելու համար» (PanARMENIAN.Net, 17.10.2001):
Ամերիկացիներն աչք են փակում այս ամենի վրա: Ադրբեջանին օգնություն ցուցաբերելու մասին որոշում ընդունելով` Ջորջ Բուշը մոռացել է Ռոնալդ Ռեյգանի փորձը: Ռեյգանը լավագույն փորձը չի փոխանցել իր հաջորդներին` ժամանակին ֆինանսավորելով աֆղանական մոջահեդների պատրաստումը, որոնք տարիներ անց ձեռնարկեցին Քենիայում եւ Տանզանիայում ամերիկյան դեսպանատների պայթեցումն ու Նյու Յորքի երկնաքերերի ոչնչացումը: Դժվար է կայուն համարել տրված երաշխիքները, որ ահաբեկության դեմ պայքարի համար Ադրբեջանին խոստացված օգնությունը չի ուղղվի հարեւան Հայաստանի դեմ: Հենց սա է այսօր անհանգստացնում պաշտոնական Երեւանին: Ի դեպ, ոչ միայն սա: Հայտնի է, որ պատժամիջոցները, որոնց հետեւանքով 9 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը զրկվել է առնվազն յոթ հարյուր միլիոն դոլարից, Ղարաբաղյան հարցում ուժերի հավասարակշռության ապահովմանն ուղղված համալիր միջոցառումների կարեւորագույն տարրերից էին: Պատժամիջոցի մեղմացումը Բաքվի ղեկավարների մոտ կարող է այն մտապատրանքը ստեղծել, թե Միացյալ նահանգները պատրաստ է հովանավորել Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ուղղված Ադրբեջանի յուրաքանչյուր նվաճողական նախաձեռնություն: Եթե կարելի է շրջափակման ենթարկել երկու հարեւան պետությունները եւ անպատիժ մնալ, ապա ինչու՞ չփորձել առավել վճռական քայլերի դիմել: Արդյո՞ք Բուշի խորհրդականները գիտակցում են, որ պատժամիջոցի մեղմացումը հնարավոր կդարձնի ռազմական գործողությունների վերսկսումը: Բաքվում Ամերիկայի դեսպան Ռոս Ուիլսոնի խոսքերից դատելով` Ղարաբաղյան նոր պատերազմը ամենեւին էլ ամերիկյան քաղաքագետների ծրագրերի մեջ չի մտնում…
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանի` Սենատի լսումներին նախորդած աշխատանքային այցը Վաշինգտոն բավականին լուրջ ազդեցություն ունեցավ ընդունված որոշման ձեւակերպման վրա: Բացի այն որ, 907-րդ ուղղման գործողությունները կասեցնելու նախագահին տրված իրավունքը սահմանափակվեց մի շարք պայմաններով, Ադրբեջանին օգնություն տրամադրելիս փորձ արվեց նաեւ հավասարակշռություն պահպանել. Սենատը հավանություն տվեց Հայաստանին չորս միլիոն վեց հարյուր հազար դոլարի օգնություն տրամադրելու օրինագծին, որով ֆինանսավորվելու է ռազմական ոլորտը եւ զինվորականների ուսուցումն արտասահմանում (PanARMENIAN.Net, 25.10.2001): Անշուշտ, միայն այսքանը չէ, որ Հայաստանը կստանա Ադրբեջանի հանդեպ կիրառվող պատժամիջոցների մեղմացնելու փաստը հանդուրժողաբար ընդունելու դիմաց: Կանոնակարգի համաձայն` Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի ընդհանուր խորհրդում դեռեւս պետք է վավերացվի 907-րդ ուղղմանն առնչվող որոշումը: Հիմքեր կան հուսալու, որ սենատորների եւ ներկայացուցիչների փոխհամաձայնության արդյունքում Հայաստանը կստանա հավելյալ զիջումներ: Փաստաթղթի քննարկումներ են ընթանալու նաեւ խորհրդի ընդհանուր ժողովում: Այստեղ նույնպես կարող է փաստաթուղթը փոփոխվել Երեւանի օգտին: Փաստաթուղթը վերջնական հաստատումը ստանալու է կոնգրեսի երկու պալատներում, որից հետո ներկայացվելու է նախագահի ստորագրմանը: Սովորաբար այս ընթացակարգը տեւում է մեկ ամիս, եւ արդեն տարվա վերջում Ջորջ Բուշը կարող է օգտվել 907-րդ ուղղման գործողությունների ժամանակավոր դադարեցման իրավունքից: Կասկածից դուրս է, որ նա կօգտվի այդ իրավունքից: Ինչպես նաեւ, կասկած չի հարուցում այն, որ Հայաստանում ոչ ոք չի պատրաստվում դրանից ողբերգություն սարքել: Առանձնապես ոչ մի յուրահատուկ բան էլ տեղի չի ունեցել:

30 October 2001 - 00:00 AMT
Целесообразность отмены санкций обсуждалась в Сенате и Палате представителей раз десять, но конгрессмены всегда приходили к выводу, что безнравственно оказывать помощь стране, которая допускает агрессивные действия по отношению к соседям. Эта позиция американских законодателей не изменилась и сейчас. Свидетельство тому – нежелание конгрессменов обсуждать возможность отмены 907-ой поправки, запрещающей администрации оказывать прямую помощь Азербайджану до тех пор, пока он не снимет блокаду Армении и Нагорного Карабаха. О снятии санкций речь на самом деле не шла. Предметом дискуссии был всего лишь вопрос о том, можно ли предоставить президенту временное право в случае чрезвычайных обстоятельств предпринимать действия, запрещенные поправкой. Даже самый радикальный противник 907-ой поправки проазербайджанский сенатор Сэм Браунбек изначально осознавал, что у идеи полной отмены санкций нет перспектив. “Оказание давления на Конгресс для полной ликвидации санкций, принятых в 1992-м году против Азербайджана, нереально”, – признал он, выступая в Сенате. (PanARMENIAN.Net 12.10.2001) Трезво оценивали перспективы и некоторые бакинские политики. К примеру бывший советник президента Азербайджана Эльдар Намазав еще две недели назад заявил, что речь может идти лишь о временном вето на действие 907-ой поправки. “Возможно, санкции будут приостановлены на год”, – утверждал он. (“Зеркало” 18.10.2001)
В грандиозном потоке информации пропагандистского характера, которую льет на своих читателей азербайджанская пресса, и сегодня заметны отдельные здравые оценки. Газета “Эхо”, к примеру, пишет, что “преподнесенный американцами подарок на самом деле оказался с сюрпризом” – “Как видим, документ фактически обязывает Азербайджан решить карабахскую проблему исключительно мирным способом”. (“Эхо” 26.10.2001) Опечаленный этим автор публикации, еще более загрустил, когда заметил, что возможность наложения вето на 907-юу поправку предоставлена президенту всего лишь на год. “Это означает, что принципиального решения, то есть полной отмены и признания того, что санкции против Азербайджана были несправедливыми, мы так и не дождались. Сенат принял этот документ только потому, что оказывать военную и материальную помощь Азербайджану нужно в данный момент самой Америке. Словом, мы добились финансовой помощи на один год – да и то в порядке исключения” – говорится в статье. “Для американских парламентариев гораздо важнее оказалось добиться согласия армян” – это главный вывод автора. Не разделяет воодушевления большинства соотечественников и бывший советник президента Азербайджана по внешней политике Вафа Гулузаде. По его мнению, решение Сената “является не большой победой, лишь определенной удачей, так как этот шаг прежде всего был в интересах самих США”. (“Зеркало” 26.10.2002) Таким образом, становится очевидным, что трезво мыслящие азербайджанские деятели соглашаются с министром иностранных дел Армении Варданом Осканяном, который заявил, что “не поддавшись требованиям Азербайджана, настаивавшего на полной отмене 907-ой поправки, администрация США и Сенат, по сути, согласились сохранить поправку, изменив ее лишь настолько, насколько это необходимо для борьбы с терроризмом”. (PanARMENIAN.Net 26.10.2002)
Сенаторы сохранили поправку, осуждающую осуществляемую Азербайджаном блокаду Армении и Нагорного Карабаха. Вопрос о смягчении санкций был решен путем принятия особого пункта в законе “О бюджетных ассигнованиях на иностранные операции в 2002-м году”. Именно здесь и были оговорены все те условия, при соблюдении которых президент может воспользоваться правом временно приостановить действие 907-ой поправки. Одно из условий – чтоб оказываемая Соединенными Штатами помощь “не препятствовала усилиям, направленным на мирное урегулирование карабахского конфликта, и не использовалась Азербайджаном для нападения на Армению” (PanARMENIAN.Net 25.10.2002) Ограничения, предусмотренные в принятом Сенатом решении, явились результатом эффективной деятельности армянских лоббистских организаций. Число партнеров Армянской ассамблеи и Армянского национального комитета в конгрессе растет день ото дня. Совсем недавно в состав “армянской группы” конгресса вступил 107-ой по счету парламентарий. (PanARMENIAN.Net 08.10.2002) Усилия членов “армянской группы” привели к тому, что законопроект № 1521, подготовленный проазербайджански настроенным Сэмом Браунбеком, не был представлен на обсуждение Сената. На суд законодателей предстал другой, гораздо более мягко сформулированный документ, разработанный сенатором Митчем Макконнеллом. В связи с этим Гейдар Алиев в телефонной беседе с заместителем госсекретаря США Ричардом Армитаждем выразил свое неудовлетворение. Между тем, Макконел подчеркивает, что его инициатива ни в коем случае не должна означать, что Соединенные Штаты смирились с осуществляемой Азербайджаном блокадой Армении и Карабаха. “Я хочу донести до моих коллег и администрации, что я хотел бы видеть прогресс в вопросе снятия Азербайджаном и Турцией блокады против Армении. Я призываю эти страны осознать всю важность и необходимость этих шагов”,- заявил сенатор, выступая на слушаниях вопроса о 907-ой поправке. (PanARMENIAN.Net 29.10.2002)
В любом случае, факт, что Алиев благодаря сложившейся в мире геополитической конъюнктуре все-таки получил по крайней мере часть того, что хотел. Почти ни у кого нет сомнений в том, что не будь чудовищных террактов 11-го сентября Азербайджан молча терпел бы всю тяготу неудобств от 907-ой поправки. Впрочем, выиграл от антитеррористической операции не только Азербайджан. Война в Афганистане заставила Америку отказаться от санкций в отношении Пакистана, также грубо нарушающего международные каноны. В случае с Пакистаном все ясно. Снятие эмбарго было вынужденной мерой, поскольку роль этой страны в антитеррористической операции грандиозна. Без поддержки Исламабада войну просто не удалось бы начать, не говоря уже о том, чтоб победить в ней. В этом смысле Буш не может не ценить генерала Мушаррафа и не идти на уступки его режиму. Совсем другое дело Азербайджан. Наивно было бы полагать, что участие этого государства в антитеррористической коалиции значит для Америки так много, что ради расположенности Баку она решила поступиться принципами. В стратегическом плане Азербайджан занимает не столь важное место. По большому счету, единственное, чем он может быть полезен американским военным, так это возможностью использовать его воздушное пространство. Но следует заметить, что воздушные коридоры американцам предоставили также, Грузия, Армения, Россия, Казахстан и Узбекистан. То есть самолетам, летящим в Афганистан из Турции, вовсе не обязательно использовать воздушное пространство Азербайджана. Это значит, что Азербайджан практически лишнее звено в цепочке. Таким образом, очевидно, что преданность Баку американцам в военном плане не была так уж необходима. Да и верится в эту преданность с трудом, когда читаешь, что местные исламисты называют действия Вашингтона в Афганистане терроризмом и угрожают “массовыми антиамериканскими акциями”. (PanARMENIAN.Net 18.10.2001.) Почему же тогда официальный Вашингтон все-таки пошел на уступку Азербайджану?
В письме, адресованном Конгрессу, госсекретарь Колин Пауэлл в качестве главного аргумента в пользу пересмотра 907-ой поправки привел предположение о том, что “отказ от применения санкций в отношении Азербайджана поможет его руководству бороться с террористами в своей стране”. (PanARMENIAN.Net 17.10.2001) То есть, Вашингтон идет на смягчение экономических санкций прежде всего из опасения, что Азербайджан может превратиться во второй Афганистан, если немедленно не добиться нейтрализации действующих в этой стране террористических организаций. Это можно делать двумя способами: либо ужесточить режим санкций, потребовав от правителей навести порядок в стране и пресечь деятельность террористических баз, либо пообещать им награду в случае, если они предпримут решительные действия, направленные на борьбу с терроризмом внутри своего государства. Соединенные Штаты выбрали второй вариант, хотя можно долго спорить о том, какой из этих них более эффективен. Логика американцев следующая: лучше потратить лишних несколько десятков миллионов, чем создать лишний очаг напряженности. Ведь открытие «второго фронта» борьбы с терроризмом потребует куда более значительные ресурсы. В конце концов в Азербайджане ситуация еще не полностью вышла из под контроля и есть надежды на то, что в случае материальной заинтересованности бакинские правители все же возьмутся за расплодившиеся в стране террористические организации, поддерживающим тесные связи с Усамой бен Ладеном.
То, что Баку является одним из важных центров международной террористической сети, признает сегодня уже и руководство самого Азербайджана. Недавняя пресс-конференция министра национальной безопасности Намика Аббасова была как раз призвана продемонстрировать всю серьезность ситуации, в которой оказалась страна в результате «разгула терроризма». Задача одна – убедить мир в том, что своими силами справиться с этим злом невозможно. Но ведь никто до недавних пор и ни пытался. Именно это и вызывает подозрения в том, что бакинские правители на самом деле покровительствовали террористам. Лишь после начала войны в Афганистане бакинские спецслужбы выдали египтянам террориста из организации “Джихад”, связанного с Усамой бен Ладеном. А ведь ячейка этой организации действует в Азербайджане аж с сентября 1997-го года. Только после начала широкомасштабной войны всего цивилизованного мира против международного терроризма выяснилось, что в Баку готовилось покушение на президента России Владимира Путина. А ведь человек, готовивший покушение, создал в столице целую инфраструктуру. Только совсем недавно отцы народа поведали азербайджанской общественности, что такие организации, как “Возрождение исламского наследия”, “Ихвануль муслимин”, “Хизбут Тахрир”, “Гутбийе”, на самом деле заняты в стране не проповедованием исламских ценностей, а терроризмом и “созданием фундамента для деятельности транснациональных синдикатов наркомафии”. (PanARMENIAN.Net 19.10.2001) Почему-то раньше азербайджанские правоохранительные органы не реагировали на то, что в построенной кувейтскими ваххабитами мечети Абу-Бекира осуществляется вербовка “воинов ислама”, которые засылаются в зарубежные страны для участия в “джихаде”. (PanARMENIAN.Net 17.10.2001)
На все это американцы закрывают глаза. Принимая решение об оказании помощи Азербайджану Джордж Буш забыл опыт Рональда Рейгана. Рейган преподнес не самый лучший подарок своим последователям, профинансировав в свое время подготовку афганских моджахедов, которые спустя годы взялись взрывать американские посольства в Кении и Танзании и разрушать небоскребы в Нью-Йорке. Гарантии того, что обещанная азербайджанцам помощь для борьбы с терроризмом не будет направлена против соседней Армении, прочными назвать очень трудно. Именно это сегодня беспокоит официальный Ереван. Впрочем, не только это. Известно, что санкции, в результате которых Азербайджан за девять лет лишился как минимум семиста миллионов ( ! ) долларов, были важным элементом комплекса мер, направленных на обеспечение баланса сил в карабахском вопросе. Смягчение санкций может привести к возникновению у бакинских правителей иллюзии того, что Соединенные Штаты готовы покровительствовать Азербайджану в любых его агрессивных начинаниях, направленных против Армении и Нагорного Карабаха. Если можно блокировать две соседние страны и никакого наказания за это не будет, то почему бы ни попробовать предпринять и более серьезные шаги? Осознают ли советники Буша, что смягчение санкций может сказаться на перспективе возобновления военных действий? Судя по словам посла Соединенных Штатов в Баку Росса Уилсона, новая война в Карабахе вовсе не входит в планы американских политиков…
Предшествовавший сенатским слушаниям рабочий визит в Вашингтон министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна весьма серьезно сказался на формулировках принятого в итоге решения. Кроме того, что предоставленное президенту право приостановить действие 907-ой поправки было ограничено рядом условий, была также предпринята попытка при оказании помощи Азербайджану сохранить баланс – Сенат одобрил законопроект, предусматривающий предоставление Армении в виде помощи четырех миллионов шестисот тысяч долларов для финансирования военной сферы и обучения военных за рубежом. (PanARMENIAN.Net 25.10.2001) Несомненно, это не все, что получит Армения за терпимое отношение к пересмотру санкций против Азербайджана. Согласно регламенту, должна еще состояться процедура ратификации решения, касающегося 907-ой поправки, в согласительном комитете Сената и Палаты представителей. Есть основания надеяться на то, что в результате компромисса сенаторов и представителей Армения получит дополнительные уступки. Обсуждение документа должно состояться и на общем собрании комитета. Здесь документ также может претерпеть изменения, угодные Еревану. В конце решение будет окончательно утверждено обоими палатами Конгресса и передано на подписание президенту. Обычно эта процедура длится около месяца. Таким образом, воспользоваться правом временной приостановки действия 907-ой поправки Джордж Буш сможет воспользоваться уже к концу года. В том, что он этим правом воспользуется, сомнений нет. Впрочем, нет сомнений и в том, что делать из этого трагедию в Армении никто не собирается. Ничего особенного, собственно, и не произошло.