27 October 2001 - 00:00 AMT
Այսպիսով ի հայտ եկավ եւս մեկ ապացույց է, որ Բաքուն կազմում է արաբական երկրներից ղեկավարվող ահաբեկչական ցանցի մի մաս: Բաքվի հատուկ ծառայությունները եգիպտացու կալանավորումը վերածեցին թատերականացված ներկայացման, որի նպատակն էր համոզել ողջ աշխարհը նրանում, որ Ադրբեջանի իշխանությունները ոչ մի կերպ կապված չեն երկրի տարածքում գործող ահաբեկչական հենակայանների հետ: Միաժամանակ հայտնի է, որ մինչ այժմ Ադրբեջանի իշխանությունները անտարբեր էին մնում պետության տարածքում գործող իսլամիստական ահաբեկչական կազմակերպություննրի բջիջների չեզոքացմանը:
Հայտնի է, որ ոչ թե ադրբեջանական, այլ ամերիկյան հատուկ ծառայություններն ե’ն մեկ տարի առաջ Բաքվում ձերբակալել «Ջիհադ» կազմակերպության ռազմական գործողությունների բաժնի ղեկավար Ահմեդ Սալամ Մաբրուկին, որը մեղադրվում էր 1995 թվականին կազմակերպված Քենիայում ԱՄՆ-ի դեսպանատան պայթեցման մեջ: Կենտրոնական հետախուզական վարչության գործակալնե’րը, այլ ոչ թե Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության աշխատակիցները կալանավորել են այստեղ «Ջիհադ»-ի եւս երկու գործչի` Իսամ Հաֆիս Մաբրուկին ու Յասիր էլ-Սիրրիին: Քենիայում ահաբեկությունների կազմակերպիչների դատավարության ժամանակ Իբրահիմ Հէյդարուզը խոստովանել է, որ 1997 թվականի սեպտեմբերից գլխավորում էր «Եգիպտական իսլամական ջիհադ»-ի Բաքվի բջիջը: Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների համար դա էլ, կարծես, անակնկալ եղավ: Ամերիկյա’ն, այլ ոչ թե ադրբեւջանական հետախուզությունն է պարզել, որ Նայրոբիում ԱՄՆ-ի դեսպանատունը պայթեցնելու հրամանով ֆաքսը ուղղարկվել է հենց Բաքվից: Այն փաստը, որ համար մեկ ահաբեկիչ Ուսամա բեն Լադենը միայն 1996-ից մինչեւ 1998 թվականը ընկած ժամանակամիջոցում վաթսո’ւն անգամ հեռախոսով կապնվել է Բաքվի հետ եւ բանակցություններ է վարել իր տեղի ներկայացուցիչների հետ, հայտնաբերել են նույնպես ոչ թե Ադրբեջանում, այլ Արեւմուտքում: Քենիայում ահաբեկության կազմակերպիչների կողմից Բաքու ուղղարկված խորհրդավոր ծանրոցի մոտքը երկիր նույնպես, հայտնի չէ` ինչո՞ւ, չի կասեցվել: Մեկ ամիս առաջ Ադրբեջանի ԱԱՆ-ի բարձրաստիճան ներկայացուցիչ գնդապետ Իլհամ Իսմայլովը տեղական թերթին տված հարցազրույցում, անուղղակիորեն հաստատելով այն փաստը, որ Բաքուն Ուսամա բեն Լադենի գլխավորած ահաբեկչական ցանցի տարածաշրջանային կենտրանն է, հայտարարել է, որ Ադրբեջանում ահաբեկիչների հենակայանի առկայության մասին տեղեկությունները երկրի հատուկ ծառայությունները ստացել են ամերիկացիներից, այլ ոչ թե սեփական աղբյուրներից: Եգիպտացու վերջին կալանավորումն էլ կատարվել է ոչ թե «սեփական նախաձեռնությամբ», այլ ի պատասխան Կահիրեի իշխանությունների կողմից ներկայացված դիմումի:
Բոլոր շարադրված փաստերը անվիճելի են, քանի որ դրանց մասին տեղեկությունների սկզբնաղբյուրը բեն Լադենի մարդկանց կողմից կազմակերպված ահաբեկչական գործողությունների կապակցությամբ անցկացվող նախաքննության նյութերն են: Ադրբեջանական մամուլը բազմիցս վկայակոչել է այդ տեղեկությունները` անհանգստություն հայտնելով, որ Բաքուն դառնում է «ահաբեկչական ցանցի կենտրոններից մեկը»: Ոչ ոքի մոտ այլեւս կասկած չի հարուցում Ադրբեջանի փախկապակցվածությունը նրանց հետ, ում պատերազմ է հայտարարել ողջ քաղաքակիրթ մարդկությունը: Նույնիսկ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում լրջորեն քննարկվում է Ադրբեջանի դերը Նյու Յորքում ու Վաշինգտոնում իրականացված հրեշավոր ահաբեկչական գործողությունների պատասխանատվությունը ըստ էության իր վրա է վերցրած «Ալ Կաիդա» կազմակերպության կողմից անցկացվող ակցիաներում: «Վերջին տեղեկությունները հաստատում են, որ Ադրբեջանի կառավարությունը իր երկիր է հրավիրել համար մեկ ահաբեկիչ Ուսամա բեն Լադենին ու նրա զինակիցներին»,- հայտարարել է Վիրջինիա նահանգը ներկայացնող կոնգրեսական Էրիկ Քանթորը` ելույթ ունենալով ամերիկյան խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի Եվրոպայի գործերով հանձնաժողովի նիստում: Այդ ամենի ֆոնի վրա Ադրբեջանի պաշտոնական իշխանությունների փորձերը համոզել աշխարհը ահաբեկությանը անմասնակից լինելում, մեղմ ասած, համոզիչ չեն:

27 October 2001 - 00:00 AMT
Налицо еще одно доказательство того, что Баку является частью террористической сети, управляемой из арабских стран. Бакинские спецслужбы сделали из задержания египтянина зрелищное шоу, задача которого убедить мир в том, что власти Азербайджана никак не связаны с действующими на территории страны террористическими базами. Между тем известно, что до сих пор правоохранительные органы Азербайджана были совершенно безучастны к нейтрализации действоваших в пределах государства ячеек исламистских террористических организаций.
Известно, что не азербайджанские, а американские спецслужбы год назад задержали в Баку руководителя отдела военных операций организации “Джихад” Ахмеда Салама Мабрука, обвиняемого в причастности к организованному в 1995-ом году взрыву посольства США в Кении. Агенты ЦРУ, а не сотрудники министерства национальной безопасности Азербайджана “взяли” здесь же двух других деятелей “Джихада” – Исама Хафиса Мабрука и Ясира эль-Сирри. На суде над организаторами терракта в Кении Ибрагим Эйдаруз признал, что с сентября 1997-го года возглавлял в Баку ячейку “Египетского исламского джихада”. Для правоохранительных ораганов Азербайджана это тоже был вроде как сюрприз. Американкая, а не азербайджанская разведка установила, что факс с приказом о взрыве посольства США в Найроби был послан именно из Баку. Факт того, что только в промежутке с 1996-го по 1998-й год террорист номер один Усама бен Ладен 60 (!) раз связывался по телефону с Баку и вел переговоры со своими местными представителями установили опять же не азербайджанские, а западные “следопыты”. Таинственная посылка, отправленная в Баку организаторами терракта в Кении, тоже почему-то не была перехвачена в аэропорту Бина. Месяц назад высокопоставленный представитель МНБ Азербайджана полковник Ильхам Исмайлов в интервью местной газете, косвенно признав факт того, что Баку является региональным центром возглавляемой Усамой бен Ладеном террористической сети, заявил, что сведения о присутствии в Азербайджане базы террористов спецслужбы страны получили от американцев, а не по своим каналам. Да и недавнее задержание египтянина было произведено не “по собственной инициативе”, а в ответ на запрос, сделанный каирскими властями.
Все изложенные факты бесспорны, поскольку первоисточник информации о них – материалы следствия, проводимого всвязи с террактами, организованными людьми бен Ладена. Азербайджанская пресса не раз ссылалась на эту информацию, выражая обеспокоенность по поводу того, что Баку становится “одним из центров террористической сети”. Наличие прямой взаимосвязи между Азербайджаном и теми, кому объявило войну все цивилизованное человечество, теперь уже ни у кого не вызывает сомнений. Даже в конгрессе Соединенных Штатов всерьез обсуждается роль Азербайджана в акциях, проводимых организацией “Аль Каида”, по сути взявшей на себя ответсятвенность за чудовищные терракты в Нью-Йорке и Вашингтоне. “Последние сообщения подтверждают, что правительство Азербайджана пригласило в свою страну террориста номер один Усаму бен Ладена и его сподвижников”,- заявил конгрессмен из Ричмонда Эрик Кантор, выступая на заседании подкомитета по европейским вопросам комиссии по международным отношениям Палаты представителей американского парламента. На фоне всего этого попытки официальных власей Азербайджана убедить мир в своей непричастности к международному терроризму выглядят мягко говоря малоубедительными.