26 September 2001 - 00:00 AMT
Հայաստանի ու Ադրբեջանի Եվրախորհրդին անդամակցելը մինչ այժմ լուրջ չի անդրադարձել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վրա: Հակամարտության կողմերից յուրաքանչյուրը շարունակում է փնտրել, թե այդ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությանը անդամակցելը ինչո՞վ կարող է օգնել նրան Ղարաբաղի համար դիմակայությունում առավել շահավետ դիրքեր ձեռք բերելու մեջ: Եթե Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն իրենց համար դրական են համարում, որ Եվրախորհուրդը խոստանում է պատժամիջոցներ կիրառել զինադադարը խախտած երկրի նկատմամբ, ապա Ադրբեջանը Եվրախորհրդին իր անդամակցելը գնահատում է նախ եւ առաջ բարձր ամբիոնից քարոզչություն տանելու եւ կեղծիքներ զեղելու հնարավորության համար: Հենց դրանով են զբաղվում ադրբեջանական պատվիրակության անդամները Եվրախորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովում աշխատելու առաջին իսկ օրվանից: ՈՒ թեեւ նրանց ձեռնարկած ճիգերը շոշափելի արդյունքներ չեն տվել, ակնհայտ է, որ ԵԽ Խորհրդարանական Վեհաժողովի պատգամավորների ստորագրությունների քանակը նրանց կողմից կեղծագործված քարոզչական փաստաթղթերի տակ իրոք աճում է: Բաքվի գաղափարախոսները վատ չեն ուսումնասիրել եվրոպական հոգեբանության առանձնահատկությունները եւ գտել են ամենաբարակ լարերը, որոնց դիպչելը բավականին արդյունավետ է: Ադրբեջանցիները մեղադրում են հայերին հենց նրանում, ինչը հատկապես չեն սիրում արեւմուտքում` մշակույթի կոթողների ոչնչացում, էկոլոգիային վնասում, աջակցում թմրաբիզնեսին եւ վերջ ի վերջո ահաբեկչություն: Տրամաբանությունը հասկանալի է. նման մահացու մեղքերում մերկացված պետությանը Եվրոպան չի պաշտպանի: Մնում է փաստարկներ գտնել ի օգուտ նրա, որ ներկայացված մեղադրանքներն իրենց տակ որեւէ հիմքեր ունեն:
Այ դա արդեն ավելի բարդ է: Ինչպե՞ս բացատրել աշխարհին, որ Ղարաբաղի ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարը իրականում ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչության դրսեւորում: Անգամ Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարը ստիպված էր հայտարարել, որ չի կիսում կարծիքն այն մասին, որ «Ղարաբաղը հանդիսանում է միջազգային ահաբեկչության որջը»: Հունիսին Երեվանում կայացած ԱՊՀ ՆԳ նախարարների սամմիտի ընթացքում նա հայտարարեց, որ պարտավոր չէ մեկնաբանել ինչ-որ մեկի մասնավոր կարծիքը: Բայց, ամենայն հավանականությամբ, դրանից հետո Ադրբեջանի մայրաքաղաքում շատ բան փոխվեց: Հենց օրերս Բաքվի մամուլում հայտնվեց հաղորդագրություն այն մասին, որ մշակվել է «Ադրբեջանի ՆԳՆ ստորաբաժանումների ու ներքին զորքերի ուժերով ղարաբաղյան անջատողականների դեմ հակաահաբեկչական գործողության անցկացման նախագիծ»: Այդ մասին հայտարարությամբ հանդես եկավ միլի մեջլիսի պատգամավոր, քաղաքացիական միասնության կուսակցության առաջնորդ Իգբալ Ագազադեն, որի խոսքերով «ահաբեկիչներից տարածքի ազատման նախագիծն արդեն պատրաստ է եւ փոխանցված է պետական մարմիններին»: Բաքվի «Զերկալո» թերթին տրված հարցազրույցում նա բացատրել է իր «նոու-հաու»-ի իմաստը: Ագազադեն առաջարկում է զինվել մի լոզունգով, ըստ որի «Ղարաբաղի տարածքում պատրաստվում են ահաբեկչական խմբեր»: Նրա տրամաբանության համաձայն` եթե աշխարհը հավատա դրան, ապա Ղարաբաղում զինված գործողությունների անցկացման դեպքում «ոչ ոք չի կարողանա մեղադրել Ադրբեջանը պատերազմին հակվածության մեջ» եւ «միջազգային իրավունքը ճանաչող բոլոր պետությունները պետք է ըմբռնումով մոտենան Ադրբեջանի պայքարին»: «Այդ գործողությունը չի դատապարտվի ոչ մի միջազգային կազմակերպության կողմից»,- պնդում է քաղաքական գործիչը:
Անհասկանալի է ամենակարեւորը. ինչպե՞ս է Ադրբեջանը աշխարհին ապացուցելու Ղարաբաղի մասնակցությունը միջազգային ահաբեկչությանը: Չգտնելով ավելի համոզիչ փաստարկ` Բաքվի քարոզիչները հանձնարարեցին իրենց մոտ ծառայող լրագրողներին համոզել հանրությանը, որ Երեւանը կապեր ունի Մերձավոր Արեւելքում գործող ծայրահեղ իսլամական խմբակցությունների հետ: Հետաքրքիր է, թե ի՞նչ ընդհանուր բան կարող է լինել քրիստոնյա հայերի եւ «խաչակիրների» դեմ պայքարող իսլամական ջիհադի կողմնակիցների միջեւ: Ահա թե ինչ: Բաքվի լրատվամիջոցները նկատել են, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարը վերջերս հաճախ է լինում Դամասկոսում ու Բեյրութում` այն պետությունների մայրաքաղաքներում, որոնք իբրեւ թե աջակցություն են ցուցաբերում ծայրահեղ իսլամական շարժումներին: Բացի այդ, Մերձավոր Արեւելքի իր վերջին շրջագայության ընթացքում Սերժ Սարգսյանը ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագիր է կնքել Սիրիայի ու Լիբանանի հետ: Ի՞նչ պակաս պատճառ է մեղադրելու Հայաստանը միջազգային ահաբեկչությանը աջկցության մեջ:
Չէին մտածում ադրբեջանական քարոզչության գաղափարախոսները, որ իրենք, դրդելով Արեւմուտքը պատժել ահաբեկիչներին, կարող են փոս փորել իրենք իրենց համար: Չի բացառվում, որ հենց այդպես էլ կլինի, եթե «երկրագնդի գլխավոր ահաբեկիչ» բեն Լադենի հետ Ադրբեջանի կապերի մասին պատմությունը ստանա հետագա զարգացում: Սակայն, անգամ այն, ինչն արդեն ապացուցված է լիովին բավարար է, որպեսզի եզրակացություններ արվեն միջազգային ահաբեկչության հետ Ադրբեջանի անմիջական կապերի մասին:
Եգիպտոսում հրատարակվող «Իսթ Աֆրիկա» թերթը վերջերս հոդված է հրատարակել, որում, վկայակոչելով դատական նյութերը, ասվում է, որ վերջին տաս տարվա ընթացքում բեն Լադենի կողմից գլխավորած «Էլ-Գաէդա» կազմակերպությունը իր «գլխավոր օպերատիվ ներկայությունը» իրականացնում էր Չեչնյայում ու Ադրբեջանում: («Էլ-Գայեդան» 1998 թվականի փետրվարին հանդես է եկել բոլոր մահմեդականներին ուղղված հայտարարությամբ, որում կոչ էր արվում ոչնչացնել ամերիկացի բոլոր քաղաքացիներին ու նրանց դաշնակիցներին: Նրա առաջնորդների խղճին է Քենիայում ու Տանզանիայում ամերիկյան դեսպանատների շենքերում տեղի ունեցած պայթյունները, որոնց հետեւանքով զոհվել էր 300 մարդ եւ ավելի քան հինգ հազարը` վիրավորվել: Այդ կազմակերպությունը 1992 թվականի փետրվարին անց է կացրել նաեւ երեք ահաբեկչություն ամերիկացիների դեմ Յեմենում, պատրաստում էր Ֆիլիպիններում ամերիկյան ու իսրաելական դեսպանատների պայթեցման փորձեր, մահափորձեր Հռոմի Պապի, Բիլ Քլինթոնի, մի շարք այլ պետությունների ղեկավարների դեմ:) Հայտնի դարձավ, որ Լոնդոն ուղղարկված ֆաքսը, որով կազմակերպությունը իր վրա վերցրեց Քենիայում ԱՄՆ դեսպանատան պայթեցման պատասխանատվությունը, ուղղարկվել է Բաքվից: Բաքվի այդ նույն համարից հեռաձայնել էին նաեւ Նայրոբի` այն հյուրանոցի համարը, որում անմիջականորեն մինչեւ ահաբեկչության իրականացումը բնակվում էր կատարողներից մեկը` Մոհամմադ Ռաշեդ Դաուդ էլ-Օվհալին: Այդ հեռախոսահամարից կապնվել են նաեւ անձամբ Ուսամա բեն Լադենի հետ: Իսկ ինքը «համար մեկ ահաբեկիչը» միայն 1996-1998 թվականներին հեռաձայնել է Բաքու իր արբանյակային հեռախոսով 60 անգամ: Դրա մասին են վկայում մի շարք աֆրիկյան ու ասիական պետություններում ամերիկյան դեսպանատների նկատմամբ ահաբեկչությունների գործով հետաքննության նյութերը, որոնք վկայակոչում է լրագրողական հետաքննությամբ զբաղվող CNN-ի լրագրող Ֆիլ Հիրշքորնը: Նրա տեղեկությունների համաձայն` այդ գործով մեղադրվողներից մեկը` էլ Հագգը, դատավարությանը հայտնել է, որ DHL ընկերության գործակալի միջոցով «Էլ-Գաէդա» կազմակերպության տեղական բաժանմունքի ղեկավարներին հասցեագրված առաքույթ է ուղղարկել Բաքու: Ինչպես պարզվում է, «Էլ-Գաէդան» Բաքվում գործած (կամ, գուցե, եւ այժմ գործող) միակ ահաբեկչական կազմակերպությունը չէ: Նույն գործով մեղադրվող Իբրահիմ Էյդարուզը դատավարությանը խոստովանել է, որ ինքը 1997 թվականի սեպտեմբերից գլխավորել է «Եգիպտոսի իսլամական ջիհադի» Բաքվի տեղական կազմակերպությունը: Բաքվում հրատարակվող «Էխո» թերթը գրում է. «Այն մասին, որ Ադրբեջանի մայրաքաղաքը եղել է ահաբեկչական ցանցի կենտրոններից մեկը, վկայում է եւս մեկ հանգամանք…»: Այնուհետեւ շարադրվում են Բաքվում ամերիկյան հատուկ ծառայությունների կողմից «Ջիհադ» կազմակերպության ռազմական գործողությունների ղեկավար Ահմեդ Սալամ Մաբրուկի ձեռբակալման հանգամանքները: Հենց այստեղ էլ ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության գործակալները կալանավորեցին նաեւ «Ջիհադ»-ի երկու այլ գործիչներին` Իսամ Հաֆիզ Մաբրուկին ու Յասիր էլ-Սիրրիին:
ՈՒշագրավ է, որ Ադրբեջանում չեն էլ համարձակվում հերքել այն փաստը, որ Բաքուն եղել է եւ շարունակում է մնալ միջազգային ահաբեկչության առաջնակետերից մեկը: Մասնավորապես, Բաքվի լրատվամիջոցները չեն բացառում, որ վերջերս Պակիստանի հատուկ ծառայությունների տեսադաշտից անհետացած համար մեկ ահաբեկիչ բեն Լադենը կարող է հայտնվել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում, «որը գտնվում է նրա հետաքրքրությունների շրջանակում»: Դա նշանակում է, որ իր մոտ Բաքվում մինչ այժմ կա ապահով հենակետ, որը հասցրել է թողնել խորը արմատներ: Ինչպես հայտնում է «Էխո»-ն, Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարության աղբյուրը հաստատեց, որ «մինչեւ վերջին ամիսները բեն Լադենի մարդիկ օգտագործել են Ադրբեջանը որպես Չեչնյա անցնելու տարանցիկ կետ»: Նույն աղբյուրից ստացված տեղեկությունների համաձայն` ադրբեջանական հատուկ ծառայություններին հայտնի են դեպքեր, երբ մոջահեդները Ադրբեջանի հյուսիսային եւ հյուսիս-արեւմտյան սահմաններով անցել են Չեչնյա` դաշտային հրամանատար Խաթթաբի մոտ: Հետաքրքրաշարժ փաստ. Չեչնյա ներթափանցելու փորձի ժամանակ ձեռբակալված ահաբեկիչները, ինչպես գրում է թերթը, չեն փոխանցվել այն երկրների հատուկ ծառայություններին, որոնց նկամամբ նրանք հանցագործություններ են կատարել, այլ վերադարձվել են այն պետություններ, որտեղից եկել էին: Դա, ինչպես հայտնում է աղբյուրը, արվել էր այն նպատակով, որպեսզի «չտրամադրել իսլամական ֆունդամենտալիստներին Ադրբեջանի դեմ»: Եվ այդպիսի հայտարարությամբ հանդես է գալիս ահաբեկչության դեմ պայքարի բոլոր միջազգային պայմանագրերին միացած մի երկրի հատուկ ծառայությունների պաշտոնական ներկայացուցիչ: Մի՞թե դա չի նշանակում, որ Ադրբեջանը այդպիսով անուղղակիորեն աջակցել է ահաբեկիչներին, որոնք քայքայիչ գործունեությամբ են զբաղվում հարեւան երկրում, որի հետ նա, ի դեպ, կապված է ԱՊՀ շրջանակներում դաշնային պարտավորություններով: Ադրբեջանի համապատասխան մարմինները իրականում ոչ մի բան չձեռնարկեցին, որպեսզի կանխարգելեն բեն Լադենի պատվիրակների` Բաքուն իրենց հենակետը դարձնելու հաջողակ փորձերը: Դա էլ է հանգեցնում որոշակի մտահաղացումների: Իսկ արդյոք դրանում շահագրգռված չի՞ եղել Ադրբեջանի պաշտոնական ղեկավարությունը: Ակնհայտ է, որ հորդանանցիները եւ եգիպտացիները չէին կարող գործել Բաքվում առանց տեղի գործընկերների հետ համագործակցության: Մի՞թե կարելի է հավատալ, որ տեղում նրանք ոչ ոքի հետ չեն խորհրդակցել: Չէ որ ինչ-որ մեկը դիմավորել է նրանց, ճանապարհել, թարգմանել ադրբեջաներենից արաբերենի, ապահովել նրանց ապաստարան` համապատասխան մարմիններից թագնվելու համար (եթե, իհարկե, այդ մարմինները իրենք չեն հավանություն տվել նրանց գործողություններին): Բայց այդ դեպքում ինչպե՞ս է ստացվում, որ Ադրբեջանում ահաբեկչական հենակետի առկայության մասին տեղեկությունները երկրի հատուկ ծառայությունները ստացել են ամերիկացիներից, այլ ոչ թե իրենց աղբյուրներից: (Դա մեր ենթադրությունը չէ: Դրա մասին «Էխո»-ի թղթակցին հայտնել է ազգային անվտանգության նախարարության գնդապետ Իլհամ Իսմայլովը:) Ինքնաբերաբար առաջանում է եզրակացություն, որ իշխանությանը մոտ որոշակի բավականին ազդեցիկ ուժեր համագործակցել են ահաբեկիչների հետ եւ աջակցություն են ցուցաբերել նրանց: Ավելին, չկա ոչ մի երաշխիք, որ նրանք չեն օգտվել ահաբեկիչների գործողությունները որոշակի` իրենց ձեռնտու հունով ուղղելու հնարավորությունից: Ցանկացած դեպքում ակնհայտ է, որ ՈՒսամա բեն Լադենի Բաքվի հետքը իրական փաստ է, որը պետք է հիմք հանդիսանա միջազգային ահաբեկչությունում Ադրբեջանի դերի ու տեղի լուրջ ուսումնասիրման համար:

Вступление Армении и Азербайджана в Совет Европы до сих пор пока серьезно не сказалось на процессе урегулирования карабахской проблемы. Каждая из сторон конфликта продолжает искать, чем же членство в этой солидной международной организации может помочь ей в обретении более выгодных позиций в противостоянии за Карабах. Если Армения и НКР положительным для себя считают тот факт, что Совет Европы обещает предпринять санкции против страны, нарушившей перемирие, то Азербайджан ценит свое членство в СЕ прежде всего из-за возможности доступа к высокой трибуне, с которой можно вести пропаганду и тиражировать ложь. Именно этим и занимаются с первого же дня работы в Парламентской Ассамблеи Совета Европы члены азербайджанской делегации. И хотя до сих пор предпринятые ими усилия ощутимых результатов не дали, очевидно, что количество подписей депутатов ПА СЕ по фабрикуемыми ими пропагандистскими документами действительно растет. Бакинские идеологи неплохо изучили специфику европейского менталитета и нашли самые тонкие струнки, давить на которые весьма продуктивно. Азербайджанцы обвиняют армян именно в том, что очень не любят на западе – уничтожение памятников культуры, нанесение ущерба экологии, содействие наркобизнесу и наконец терроризм. Логика понятная – страну, уличенную в подобных смертных грехах, Европа защищать не станет. Остается найти аргументы в пользу того, что предъявленные обвинения имеют под собой хоть какие-то основания.
С этим конечно же сложнее. Ну как объяснить миру, что национально-освободительная борьба народа Карабаха на самом деле является ни чем иным, как проявлением терроризма? Даже министр внутренних дел Азербайджана вынужден был заявить, что не разделяет мнение о том, что “Карабах является логовом международного терроризма”. В ходе состоявшегося в июне ереванского саммита министров ВД стран СНГ он заявил, что не обязан комментировать чье-то частное мнение. Но судя по всему, после этого в столице Азербайджана многое изменилось. Вот буквально на днях в бакинской прессе появилось сообщение о том, что разработан план “проведения силами внутренних войск и подразделений МВД Азербайджана антитеррористической операции против карабахских сепаратистов”. С заявлением об этом выступил депутат милли меджлиса, лидер партии гражданского единства Игбал Агазаде, по словам которого “план зачистки уже подготовлен и передан в государственные органы”. В интервью бакинской газете “Зеркало” он разъяснил суть своего “ноу-хау”. Агазаде предлагает взять на вооружение лозунг о том, что “на территории Карабаха ведется подготовка террористических групп”. По его логике, если мир в это поверит, то в случае проведения вооруженной операции в Карабахе “никто не сможет обвинить Азербайджан в приверженности к войне” и “все государства, признающие международное право, должны будут с пониманием отнестись к борьбе Азербайджана”. “Этот акт не будет осужден ни одной международной организацией”,- утверждает политик.
Не понятно самое главное – как Азербайджан будет доказывать миру причастность Карабаха к международному терроризму? Не придумав ничего лучшего, бакинские пропагандисты поручили служащим при них журналистам раскручивать связь между Ереваном и радикальными исламскими группировками, действующими на Ближнем Востоке. Любопытно, что может быть общего между христианами-армянами и сторонниками исламского джихада, борющимися с “крестоносцами”? А вот что. Бакинские СМИ заметили, что министр обороны Армении что-то слишком часто бывает в Дамаске и Бейруте – столицах государств, якобы оказывающих поддержку радикальным исламским движениям. Более того, в ходе своего последнего ближневосточного турне он даже заключил соглашения о военном партнерстве с Сирией и Ливаном. Чем не повод обвинить Армению в пособничестве международному терроризму?
Не думали идеологи азербайджанской пропаганды, что агитируя Запад карать террористов, можно вырыть могилу для самих себя. Не исключено, что так оно и будет, если история о связях Азербайджана с “главным террористом планеты Земля” бен Ладеном получит свое развитие. Впрочем, даже того, что уже доказано, вполне достаточно для выводов о непосредственной причастности Азербайджана к международному терроризму.
Издающаяся в Египте газета “Ист Африка” недавно опубликовала статью, в которой со ссылкой на материалы суда утверждается, что в течение последних десяти лет возглавляемая бен Ладеном организация “Эль-Гаэда” свое “главное оперативное присутствие осуществляла в Чечне и Азербайджане”. (“Эль-Гаэда” в феврале 1998-го года выступила с призывом ко всем мусульманам уничтожать американских граждан и их союзников где только возможно. На совести ее лидеров взрывы в зданиях американских посольств в Кении и Танзании, в результате которых погибло 300 человек и более пяти тысяч были ранены. Эта организация в декабре 1992-го года провела также три терракта против американцев в Йемене, готовила попытку взрывов американских и израильских посольств на Филиппинах, покушение на Папу Римского, на Билла Клинтона, руководителей ряда других государств.) Стало известно, что факс в Лондон, которым организация взяла на себя ответственность за взрыв посольства США в Кении, был послан из Баку. С того же бакинского номера звонили и в Найроби в номер гостиницы, в которой непосредственно до осуществления террористического акта проживал один из его исполнителей Мохаммед Рашед Дауд эль-Овхали. Связывались с этого телефона и лично с Усамой бен Ладеном. А сам “террорист номер один” только в промежутке с 1996-го по 1998-й год звонил по своему спутниковому “мобильнику” в Баку 60 (!) раз. Об этом свидетельствуют материалы следствия по делу терракта в отношении американских посольств в ряде азиатских и африкаских государств, на которые ссылается корреспондент CNN Фил Хиршкорн, занимающийся журналистским расследованием. По сведениям Хиршкорна, один из обвиняемых по этому делу эль Хагг сообщил на суде, что отсылал через агента компании DHL посылку в Баку, которая была адресована руководителям местного отделения организации “Эль Гаэда”. “Эль Гаеда”, как оказывается не единственная террористическая организация, действовавшая (или быть может, действующая) в Баку. Обвиняемый по тому же делу Ибрагим Эйдаруз, признал в суде, что он с сентября 1997-го года возглавлял в Баку ячейку “Египетского исламского джихада”. Издающаяся в Баку газета “Эхо” пишет: “О том, что столица Азербайджана была одним из центров террористической сети, свидетельствует еще одно обстоятельство…”. Далее излагаются обстоятельства ареста в Баку американскими спецслужбами руководителя военных операций организации “Джихад” Ахмеда Салама Мабрука. Здесь же агенты ЦРУ “взяли” и двух других деятелей “Джихада” Исама Хафиса Мабрука и Ясира эль-Сирри.
Примечательно, что в самом Азербайджане не берутся опровергать тот факт, что Баку был и продолжает оставаться одним из форпостов международного терроризма. В частности, бакинские СМИ не исключают, что «террорист номер один» бен Ладен, исчезнувший недавно из поля зрения пакистанских спецслужб, может появиться в столице Азербайджана, «которая находится в сфере его интересов». Это, надо понимать, означает, что у него до сих пор есть в Баку своя надежная база, успевшая пустить глубокие корни. Как сообщает “Эхо”, источник в министерстве национальной безопасности Азербайджана подтвердил, что “до последних месяцев люди бен Ладена использовали Азербайджан как транзитный пункт для перехода в Чечню”. По сведениям из того же источника, азербайджанским спецслужбам известно немало случаев, когда моджахеды через северные и северо-западные границы Азербайджана переходили в Чечню к полевому командиру Хаттабу. Любопытный факт – задержанные при попытке пробраться в Чечню террористы, как пишет газета, не выдавались спецслужбам стран, по отношению к которым они совершали преступления, а отправлялись в государства, из которого прибыли. Это, как сообщает источник, делалось с целью “не настроить против Азербайджана исламских фундаменталистов”. И такое вот признание делает официальный представитель спецслужб страны, присоединившейся ко всем международным конвенциям по борьбе с терроризмом. Разве это не означает, что Азербайджан косвенно способствовал таким образом террористам, занимавшимся подрывной деятельностью в соседней стране, с которой, кстати, Азербайджан связан союзническими обязательствами по СНГ? Компетентные органы Азербайджана на самом деле ничего не предприняли, чтоб предотвратить вполне успешные попытки посланцев бен Ладена превратить Баку в одну из своих баз. И это тоже наводит на определенные соображения. А не было ли официальное руководство Азербайджана в этом заинтересовано? Очевидно, что иорданцы и египтяне не могли действовать в Баку без сотрудничества с местными партнерами. Разве можно поверить в то, что их на месте никто не консультировал. Кто-то же их встречал, провожал, кто-то им переводил с азербайджанского на арабский, кто-то обеспечивал их прикрытие от компетентных органов. (Если конечно не сами органы санкционировали их действия.) Но как же тогда получается, что сведения о присутствии в Азербайджане базы террористов спецслужбы страны получили от американцев, а не по своим каналам. (Это не наше предположение. Об этом заявил корреспонденту “Эхо” полковник министерства нацбезопасности Ильхам Исмайлов.) Напрашивается вывод о том, что определенные весьма влиятельные силы, стоящие очень близко от власти, сотрудничали с террористами и оказывали им поддержку. Более того, нет гарантий того, что они не пользовались имеющейся возможностью направлять активность террористов в конкретное русло. В любом случае, очевидно, что бакинский след Усамы бен Ладена – это реальный факт, который должен стать основой для серьезного изучения роли и места Азербайджана в развитии международного терроризма.