18 June 2002 - 00:00 AMT
Կոնգրեսի նախապատրաստությունը տարվում էր երեք կազմակերպական կենտրոններում` Ալմաթիում, Մոսկվայում եւ Լոնդոնում: Ղազախստանի մայրաքաղաքում աշխատանքը համակարգում էր ինքը` Դարիգա Նազարբաեւան, ԱՊՀ երկրների պատասխանատուն էր Ջազոյանը «Միր» միջպետական հեռուստառադիոընկերության նախագահ ադիլբեկ Շալախմետովի հետ, իսկ արեւմտյան գործընկերների հետ բոլոր կապերը կարգավորում էր Հայաստանի նախկին վարչապետը, որի եւրոպական ամենատարբեր կառույցներում ունեցած ընդարձակ կապերը բավականին օգտակար եղան: Ո’չ Սարգսյանը, ո’չ էլ Ջազոյանը պաշտոնապես չէին ներկայացնում Հայաստանը. առաջինը վերջին տարիներին ապրում եւ աշխատում է Լոնդոնում, երկրորդը` Մոսկվայում: Չնայած սրան, ակնհայտ է, որ կոնգրեսի կազմակերպման գործում նրանց առանձնահատուկ դերն ընկալվում էր որպես եվրասիական ինտեգրացման գործընթացներին մեր երկրի ակտիվ մասնակցության մղում: Ի դեպ, կոնգրեսի աշխատանքին մասնակցող յոթ հայերից միայն երկուսն էին Հայաստանից: Բայց հայկական միասնական խումբը ամենաներկայացուցչականն էր ֆորումում: (Ուշագրավ է, որ նախկին Խորհրդային Միության երկրներից միայն Ադրբեջանն էր, որ ներկայացված չէր կոնգրեսում):
Միջազգային ֆոնդ ստեղծելը եւ առաջին եվրասիական մեդիա ֆորում անցկացնելը զուտ լրագրողական համագործակցությանը կոչելու միջոց չէր: Դարիգա Նազարբաեւայի, որին, ի դեպ, շատերն անվանում են երկրորդ կամ երրորդ մարդը Ղազախստանում, հաջողությամբ կենսագործված նախաձեռնությունը կարող է դառնալ տարածաշրջանում քաղաքական իրավիճակի վրա ներգործող միջոց: Միանգամայն ակնհայտ է, որ նման հսկայածավալ ֆորումի անցկացումը, որին իրենց ներկայությամբ պատիվ էին արել ոչ միայն նախագահ Նազարբաեւը, այլեւ` Իրանի ղեկավար Մուհամադ Խաթամին, Ղազախստանի` որպես տարածաշրջանային գերտերության դերի հերթական հայտն էր: Դարիգա Նազարբաեւայի հավաստումներն այն մասին, որ հետագա կոնգրեսները նույնպես անցկացվելու են Ղազախստանում ամենից առաջ ընդգծում են միջոցառման քաղաքական նշանակությունը: Այսպիսով, Ղազախստանն ասես դառնում է եվրասիական մեդիա հանրության կենտրոնը: ֆոնդի համահիմնադիրները, որոնց թվում են ինչպես Արեւմուտքի, այնպես էլ արեւելքի հեղինակավոր կազմակերպությունները եւ ԶԼՄ-ները, ամենեւին էլ դեմ չեն սրան:
Միանգամայն բնական է, որ Աստանայի հեգեմոն հավակնությունները անհանգստացնում են մասնավորապես պակիստանցիներին եւ թուրքերին: Ղազախստանի տարեց տարի աճող ազդեցությունը կարող է հանգեցնել այն բանին, որ Աստանայի քաղաքականությունը կդառնա միանգամայն ինքնուրույն գործոն, որի հետ ստիպված կլինեն հաշվի նստել բոլորը: Սա, իհարկե, ձեռնտու չէ այն հարեւաններին, որոնք մտադիր են եղանակ ստեղծել նախկին Խորհրդային Միության այս հատվածում: Իսկ Հայաստանին, ընդհակառակը, նման հեռանկարը միանգամայն բավարարում է: Չէ որ Ղազախստանը, որն իր չափերով ութերորդն է աշխարհում եւ չորորդը` եվրասիական պետությունների շարքում, մեր բարեկամ երկիրն է, որի հետ ունենք գործընկերային կապեր ԱՊՀ-ի եւ Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի շրջանակներում: Չնայած ֆորումն անցկացվում էր «Անկարա» անունով հինգաստղանի հյուրանոցում, ակնհայտ է, որ Աստանան ձգտում է խուսափել մեզ ոչ բարեկամ Թուրքիայի կախվածությունից: Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում Ղազախստանի առաջնայնությունը կարող է խոչընդոտել մայրցամաքի այդ հատվածում թուրքական ազդեցության ուժեղացմանը:
Աշխարհում ավելի ու ավելի հստակ է դրսեւորվում այն գիտակցումը, որ թուրքական հարուստ մշակույթը Անթալիայում ստեղծված, հայերի, հույների եւ արաբների կողմից բռնի ներկրածը չէ: Արեւելքի թուրքալեզու ժողովուրդները, ի տարբերություն Արեւմուտքի իրենց ազգակիցների, ինքնուրույն են ստեղծել իրենց մշակույթը: Ղազախների օրինակը վկայում է, որ արեւի տակ տեղ գրավելու ձգտումը առավել դյուրին է, երբ առաջնորդվում ես համամարդկային արժեքներով եւ ո’չ թե հակադրվում ես դրանց: Ու թեեւ ղազախներն աշխարհում ավելին չեն, քան հայերը, նրանք ունեն բոլոր հնարավորությունները թուրքական աշխարհի առաջադեմ ազգերից մեկը դառնալու համար:
Եվրասիական մեդիա ֆորումի հռչակած գլխավոր նպատակներից մեկը «Արեւմուտքի եւ Արեւելքի երկխոսության հրապարակի ստեղծումն է»: Չգիտեմ` որքանով է այդ խնդիրը հասանելի, բայց ակնհայտ է, որ Արեւելքի եւ Արեւմուտքի հայկական Սփյուռքի կառույցների երկխոսության կայացմանը ֆորումն իսկապես օգնել է: Կոնգրեսի աշխատանքի օրերին Ղազախստանում մեր դեսպան Էդուարդ Խուրշուդյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ֆորումի հայ մասնակիցների հանդիպումը Ալմաթիում բնակվող մեր հայրենակիցների հետ: Համայնքի առաջնորդների հետ զրույցի ընթացքում ձեռներեց եւ հրատարակիչ Ասատուր յուզելյանը Մեծ Բրիտանյայից խոստացավ աջակցել երկրի «հարավային մայրաքաղաքում» հայկական մշակութային կենտրոն կառուցելու համար միջոցներ հայթաթելու գործին: Շինարարության համար քաղաքապետարանն արդեն տարածք է հատկացրել: Մարտի վերջին տեղի ունեցավ հիմքի առաջին քարի տեղադրման հանդիսավոր արարողությունը:
Այժմ Ղազախստանում գործում է հայկական ազգային-մշակութային ինը կազմակերպություն: Դրանցից ամենամեծն Ալմաթիում է: Քաղաքում եւ նրա արվարձաններում ապրում է մոտ 4000 հայ: 1991 թվ.-ին հիմնադրած նրանց «Լույս» կազմակերպությունը գլխավորում է Ղազախստանի ամենամեծ գինու գործարանի տնօրեն Ռուդիկ Մնացականյանը: Հանրապետությունում մեկ այլ հայտնի գինեգործ, «Բախուս» ընկերության նախագահ Արտուշ Կարապետյանը նույնպես համայնքի ակտիվ գործիչներից է: Մշակութային կենտրոնի աշխատանքներին մասնակցում են գեներալ Վաչագան Վլասյանը, Ալմաթիի լավագույն թատրոններից մեկի գլխավոր ռեժիսոր, Ղազախստանի ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Աբդրեասյանը, աշխարհում առաջին ույգուրական թատրոնի հիմնադիր Սերգեյ Բոշյանը… Ղազախստանում հայերը միշտ էլ իրենց դրսեւորելու հնարավորություն են ունեցել: Բավական է հիշատակել, որ ղազախական առաջին ղեկավարը` Ղազախական ԽՍՀ-ի ԺողԿոմԽորհի նախագահը Լեւոն Միրզոյանն էր: Արտյոմ Վարդանյանն իր ժամանակին զբաղեցնում էր հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալի պաշտոնը: Պետշինի նախագահն էր Ստյուարդ խաչատուրովը, Ավտոճանապարհների նախարարի առաջին տեղակալն էր Միխայիլ Տեր-Վարդանովը, Կապի նախարարի տեղակալը` եորգի Առաքելովը: Եվգենի Եժիկով-Բաբախանովը, որն 1991-93թ.թ.-ին երկրորդ մարդն էր նորանկախ Ղազախստանի կառավարությունում, նույնպես մեր հայրենակիցն է:
Թեեւ մեծ է Երեւանի եւ Աստանայի միջեւ հեռավորությունը, բայց մեր կապերը բավականին սերտ են: «Հայաստանի եւ Ղազախստանի հարաբերությունները նման են պլատոնական սիրո»,- վերջերս Ալմաթիի «Կոնտինենտ» ամսագրին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի դեսպան Էդուարդ Խուրշուդյանը: Նրա դեպքում պլատոնական սերը վերաճել է իրականի: Դրա վկայությունը դիվանագետի երկու զավակներն են, որոնք հավասարապես նման են հայ հորը եւ ղազախուհի մորը:

18 June 2002 - 00:00 AMT
Подготовка конгресса велась в трех организационных центрах – Алматы, Москве и Лондоне. В столице Казахстана работу координировала сама Дарига Назарбаева, за страны СНГ отвечал Джазоян вместе с президентом Межгосударственной телерадиокомпании “Мир” Гадильбеком Шалахметовым, ну а с западными партнерами все контакты налаживал армянский экс-премьер, обширнейшые связи которого в различных европейских структурах очень пригодились. Ни Саркисян, и Джазоян формально Армению не представляли – первый последние годы живет и работает в Лондоне, второй – в Москве. Несмотря на это, очевидно, что их особая роль в организации конгресса воспринималась, как стремление нашей страны к активному участию в процессах евразийской интеграции. К стати, из семи армян, участвовавших в работе конгресса, только двое приехали из Армении. Но единая армянская группа была одной из самых представительных на форуме. (Примечательно, что единственной страной бывшего Советского Союза, вообще не представленной на конгрессе, был Азербайджан.)
Создание международного фонда и проведение первого Евразийского медиа форума – это не просто способ призвать к сотрудничеству журналистов Европы и Азии. Успешно воплощенная в жизнь инициатива Дариги Назарбаевой, которую, к стати, многие называют вторым или третим человеком в Казахстане, может стать средством, способным воздействовать на политическую ситуацию в регионе. Совершенно очевидно, что проведение грандиозного фомума континентального масштаба, который, почтили своим присутсвием не только президент Назарбаев, но и глвава Ирана Мохаммад Хатами, является очередной заявкой Казахстана на роль региональной сверхдержавы. Утверждение Дариги Назарбаевой о том, что и последующие конгрессы будут проходить именно в Казахстане подчеркивает прежде всего политическое значение мероприятия. Таким образом, Казахстан, похоже, становится центром евразийского медиа-сообщества. Соучредители фонда, среди которых авторитетные организации и СМИ как Запада, так и Востока, вовсе не против этого.
Вполне естественно, что претензии Астаны на гегемонию вызывают обеспокоенность, в частности пакистанцев и турок. Растущее с каждым годом влияние Казахстана может привести к тому, что политика Астаны станет совершенно самостоятельным фактором, с которым придется считаться всем. Это, конечно же не устраивает тех, соседей, которые рассчитывает делать погоду в этой части бывшего Советского Союза. Армению же такая перспектива, наоборот, вполне устраивает. Ведь Казахстан, являющийся по размерам восьмым в мире и четвертым в Евразии государством, – дружественная нам страна, с которой нас связывает партнерство по СНГ и ДКБ. Хотя пятизвездочный отель, в котором проходил форум, назывался “Анкара”, очевидно, что Астана стремится избегать зависимости от недружественной нам Турции. Лидерство Казахстана в регионе Центральной Азии может воспрепятствовать усилению турецкого влияния в этой части континента.
В мире все отчетливее проявляется осознание того, что богатая тюркская культура – это не то, что создано в Анатолии благодаря грубым заимствованиям у армян, греков и арабов. Тюркоязычные народы востока в отличие от родственных наций запада создавали свою культуру самостоятельно. Пример казахов убеждает в том, что места под солнцем легче добиться руководствуясь общечеловеческими ценностями, а не противопоставляясь им. И хотя казахов в мире не больше, чем армян, у них есть все шансы стать наиболее передовой нацией тюркского мира.
Одна из главных декларированных целей Евразийского медиа форума – “создание площадки для диалога Востока и Запада”. Не знаю насколько эта задача достижима, но очевидно, что в формировании диалога структур армянских диаспор Востока и Запада форум действительно помог. В дни работы конгресса по инициативе нашего посла в Казахстане Эдуарда Хуршудяна состоялась встреча армянских участников форума с проживающими в Алматы соотечественниками. В ходе беседы с лидерами общины бизнесмен и издатель из Британии Асадур Гюзелян пообещал посодействовать в изыскании средств для строительства в “южной столице” страны Армянского культурного центра. Мэрия уже выделила территорию для строительства. В конце марта состоялась торжественная церемония закладки первого камня фундамента.
В Казахстане сейчас действует девять армянских национально-культурных организаций. Алматинская – из них самая многочисленная. В городе и его окресностях проживает около четырех тысяч армян. Созданную ими в 1991-м году организацию “Луйс” возглавляет директор крупнейшего в Казахстане винного завода Рудик Мнацаканян. Другой известный в республике винодел – президент компании “Бахус” Артуш Карапетян тоже активный деятель общины. Участвуют в работе культурного центра генерал Вачаган Власян, главный режиссер одного из лучших алматинских театов, народный артист Казахстана Рубен Андреасян, основатель первого в мире уйгурского театра Сергей Бошян… Армяне в Казахстане всегда имели возможность проявить себя. Достаточно только напомнить, что первым главой казахского государсва – председателем Совнаркома Казахской ССР – был Левон Мирзоян. Артем Варданян в свое время занимал пост заместителя председателя Совета министров республики. Стюард Хачатуров был председателем Госстроя, Михаил Тер-Вартанов – первым заместителем министра автодорог, Георгий Аракелов – заместителем министра связи. Евгений Ежиков-Бабаханов, который в 1991-93-м годах был вторым человеком в правительстве суверенного Казахстана, тоже наш соотечественник.
Несмотря на большое расстояние между Ереваном и Астаной нас связывают достаточно тесные контаты. “Отношения между Арменией и Казахстаном напоминают платоническую любовь”,- заявил недавно в интервью алматинскому журналу “Континент” посол Армении Эдуард Хуршудян. В его случае любовь платоническая переросла в реальную. Подтверждение тому двое детей дипломата, в равной степени похожие на отца-армянина и мать-казашку.