Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքերով, Մեղրիի միջանցքի մասին խոսք անգամ չի եղել ո’չ Փարիզում, ո’չ Քի-Վեսթում: Քննարկվել է Հայաստանը ԼՂՀ-ին միացնող միջանցքի հանդեպ ղարաբաղյան կողմի ինքնավարության հարցը: Ինչ վերաբերում է Մեղրիին, ապա խոսակցությունը «միմիայն հաղորդակցության հասանելիության» շուրջ է ընթացել: Յունիսովին այս տարբերակն առավել ճշմարտանման է ներկայանում: Կոնֆլիկտոլոգի նման համոզմունքը հիմնված է ոչ միայն ներկա իրադրության անաչառ վերլուծության, այլեւ «բանակցությունների մասնակիցներին մոտ կանգնած աղբյուրների» տեղեկությունների վրա: Այդ նույն աղբյուրների տվյալները թույլ են տալիս Յունիսովին ենթադրել, որ Ալիեւի «փարիզյան սկզբունքների» սեփական տարբերակի հրապարակումը նշանակում է ադրբեջանական հանրությանը նախապատրաստել կարգավորման այն տարբերակի համար, որի շուրջ Փարիզի մայրաքաղաքում համաձայնության են եկել երկու նախագահները: Խոսքն, այսպես կոչված, «միասնական պետության» ստեղծման մասին է:
Անկախ պետության բնորոշ հատկանիշները, որոնցով օժտված կլինի Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունը (Յունիսովի տվյալներով այսպես է անվանվելու հայկական համադաշնությունը) թվարկելիս` փորձագետը անհանգստություն է հայտնում միայն մեկ հանգամանքի կապակցությամբ: «Եթե մինչ այժմ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը Ադրբեջանի կազմից դուրս գալու իրավական հիմքեր չունեին, ապա միասնական պետության ձեւավորումից հետո նման իրավունք նրանք կստանան»,- հաստատում է Արիֆ Յունիսովը: Արդյունքում նրա եզրակացությունը միանշանակ է` «կարգավորման նման տարբերակը վտանգավոր է Ադրբեջանի համար»:
Ստեղծված իրավիճակը մեկնաբանելով` Բաքվի «Զերկալո» թերթը գրում է, որ Ալիեւի հայտարարությունը նպատակ ուներ վարկաբեկել Ռոբերտ Քոչարյանին, եւ «պետության ղեկավարի պաշտոնից նրա տապալմանն աջակցելը» կարող է եւ հենց Ադրբեջանի նախագահի դեմ դուրս գալ: «Հայաստանին Լաչինի միջանցքը ինքնավար հսկողությանը հանձնելու հնարավորության մասին Ալիեւի խոսքերը երկրի գրեթե բոլոր օպոզիցիոն ուժերի կողմից ընկալվեցին որպես սվին»,- գրում է թերթը, նշելով, որ «նման հայտարարությունը հենց իշխող էլիտայի մոտ կարող է տարաձայնություններ առաջացնել»: Այսպիսով, մեղադրելով Քոչարյանին փարիզյան սկզբունքներից հրաժարվելու մեջ` Ալիեւը փոս փորեց հենց իրեն համար:

27 June 2002 - 00:00 AMT
Напомним, что по словам Роберта Кочаряна, ни в Париже, ни в Ки-Весте о коридоре через Мегри речи не было. Обсуждался вопрос о суверенитете карабахской стороны над коридором, соединяющим НКР с Арменией. Что же касается Мегри, то разговор шел “исключительно о доступе к коммуникациям”. Эта версия представляется Юнусову куда более правдоподобной. Уверенность конфликтолога основана не только на объективном анализе сложившейся ситуации, но и на сведениях, полученных «из источников, близких к участникам переговоров». Данные из тех же источников, позволяют Юнусову предположить, что разглашение Алиевым своей версии «парижских принципов» означает начало подготовки азербайджанской общественности к тому варианту урегулирования, о котором два президента договорились в столице Франции. Речь о создании так называемого «общего государства».
Перечисляя атрибуты независимого государства, которыми будет наделена Нагорно-Карабахская Республика (так, по сведениям Юнусова, будет официально именоваться армянская состовляющaя конфедерации), эксперт выражает беспокойство лишь в отношении одного обстoятельства. “Если до сих пор у армян Нагорного Карабаха не было юридического обоснования своего выхода из состава Азербайджана, то после образования общего государства такое право они получат”, – утверждает Аруф Юнусов. Вывод, к которому он в результате подводит, однозначен – “подобный вариант урегурирования опасен для Азербайджана”.
Комментируя сложившуюся ситуацию бакинская газета “Зеркало” пишет, что заявление Алиева, преследовавшее цель дискредитировать Роберта Кочаряна и “спровоцировать процесс его свержения” с поста главы государства “может сыграть и против сaмого президента Азербайджана. “Слова Алиева о существовании парижских принципов и о возможности передачи лачинского коридора под суверенный контроль Армении были восприняты в штыки почти всеми опозиционными силами страны”, – пишет газета, отмечая, что “подобные заявления могут вызвать разброд в самой правящей элите”. Таким образом, Алиев, обвинив Кочаряна в отходе от парижских принципов вырыл яму самому себе.